Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: Splatch, dodany: 03.10.2006 20:54, tagi: php, framework

Zend od jakiegoś czasu rozwija z powodzeniem swój framework. Szturmuje on rynek dzięki wsparciu firmy i dobrej dokumentacji. Zastanawia mnie jednak, dlaczego inni zaczęli kopiować to co w ZF jest. Rozumiem konwencję nazewniczą, ok - to może komuś się podobać, rozumiem strukturę katalogów, może ktoś uzna ją za logiczną.. Nie mniej nazewnictwo i struktura prawdę mówiąc nie różni się niczym od tego co było standardem w PEAR.

Co więcej, niektórzy po prostu przepisują spore fragmenty kodu, które są w ZF na swoje. Zapytam po co? Skoro jest coś podobnego w Zendzie to jaki sens jest w powielaniu praktycznie tego samego (Zend::loadClass, ZendRegistry, Zend_Router_Rewrite itp.)? Pomijam fakt, że Zend jest otwarty w tej chwili i na pomysły i na ludzi i zapytam, czy to ma jakiś sens?

Nie. Nie ma najmniejszego sensu ponieważ klony padną. ZF na 90% kiedyś wyjdzie i z powodzeniem wyprze wszystkie klony. Wyjście ZF to w dużej mierze kwestia prestiżu i marketingu a także być albo nie być dla PHP w świecie “rapid application development”, zgodnie z tym co głosi oficjalna strona http://framework.zend.com: Now, the world’s most popular web programming language gets even better with an easy to use framework for developing the next generation of web applications. . Bez tego Ruby oraz inne języki wspierane frameworkami po prostu zepchną PHP w kąt. Jak widać po statystykach PHP odrobiło spore straty rosnące niemal bez przerwy od zeszłego roku. Czy to tylko zasługa ZF? Wydaje mi się, że w dużej mierze tak.

Statystyki php 2006-09 Wnioskuję, że jeśli ktoś już zaczął robić framework wzorowany na zendowym to zna architekturę tego drugiego i nie tylko łatwiej ale i szybciej byłoby stworzyć to w oparciu o ZF. Pragnę nadmienić, że ZF ewoluuje, ostatnie propozycje zmian dotyczą między innymi warstwy MVC (dodatkowe informacje tu i tu).

Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.