Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: Kamil, dodany: 31.07.2011 04:31, tagi: javascript

Od czasu do czasu zdarza się konieczność/przyjemność napisania aplikacji działającej offline, czyli bez dostępu do Internetu. Jeszcze innym razem nasza aplikacja musi działać zarówno offline, jak i online. Jak sobie poradzić z tego typu problemem? HTML5 przynosi nam bardzo ciekawe rozwiązanie: Offline Web Applications, o czym przeczytasz w niniejszym wpisie. Ostatnio w ramach pracy napisałem [...]

Autor wpisu: Tomasz Kowalczyk, dodany: 29.07.2011 22:55, tagi: sql

Pracowałem ostatnio nad skryptem galerii w jednym z projektów i w pewnym momencie natrafiłem na problem polegający na wyświetlaniu w widoku pojedynczego zdjęcia linków kierujących do następnego i poprzedniego elementu. Nie jest to pierwszy raz, kiedy zostałem zmuszony do "poradzenia sobie" z tego typu sytuacją, dlatego uznałem, że warto opisać wykorzystane rozwiązanie na blogu. Standardowo [...]

Autor wpisu: batman, dodany: 29.07.2011 08:00, tagi: javascript

Mimo iż Node.js jest stosunkowo młodym projektem, zdążył już zdobyć rzeszę zwolenników. I nie ma co się dziwić. Jest to technologia pozwalająca stworzyć i uruchomić serwer w kilka minut i jedyne czego wymaga, to znajomość JavaScript. Oczywiście poza samym językiem musimy jeszcze wiedzieć o co w tym wszystkim chodzi. Tutaj z pomocą przychodzi nam The Node Beginner Book, czyli Node.js opisany krok po kroku w taki sposób, aby osoby nie mające z tą technologią nic wspólnego mogły rozpocząć naukę. W książce znajdziemy wszystkie informacje niezbędne do rozpoczęcia pracy z Node.js, m.in. tworzenie serwera HTTP, obsługa danych POST, routing. Jeśli chcecie zacząć naukę Node.js, książka ta będzie dobrym początkiem.

Autor wpisu: Tomasz Kowalczyk, dodany: 28.07.2011 22:46, tagi: symfony2, framework, php, symfony

Dzisiejszy dzień jest wielkim dniem. Półtoraroczny wysiłek 250 osób z wielu krajów pod kierownictwem znanego z "części pierwszej" tej sagi Fabiena Potenciera zakończył się wydaniem stabilnej wersji Symfony2 - 2.0.0. Długo czekałem na tą chwilę, kiedy będę mógł w końcu spróbować swoich sił w pracy z finalną wersją, dlatego jako wielki fan symfony 1.x tym [...]

Autor wpisu: Wojciech Sznapka, dodany: 27.07.2011 15:58, tagi: php, symfony, symfony2

Jutro (28.07) o 17:00 odbędzie się Launch Party Symfony2. Imprezę organizuje software house XSolve wraz z agencją Chilid, a więcej można dowiedzieć się na blogu http://xlab.pl/2011/07/xsolve-poland-symfony2-launch-party/ Zapraszam! Ja tam będę :-)

Autor wpisu: batman, dodany: 27.07.2011 08:00, tagi: css

Od długiego już czasu CSS oferuje funkcjonalność noszącą nazwę pseudo-elementy. Niestety w czasach gdy na desktopach królował IE, a urządzenia mobilne kojarzyły się głównie z Nokią, pseudo-elementy nie miały racji bytu ze względu na niewielki odsetek użytkowników, którzy zauważyliby ich obecność. Od tamtego czasu minęło dobrych kilka lat, udział IE6 oraz IE7 w rynku mocno się skurczył, Microsoft wydał dobrą przeglądarkę IE9 i pracuje nad IE10, a urządzenia mobilne (wyposażone w nowoczesne przeglądarki) coraz częściej wykorzystywane są do przeglądania stron. Mając tak przyjazny ekosystem, możemy bez obaw stosować pseudo-elementy, z których najciekawszymi niewątpliwie są :before oraz :after.

Co w nich takiego wyjątkowego? Dzięki nim możemy do dowolnego elementu na stronie dodać dwa elementy potomne występujące bezpośrednio przed i po treści znajdującej się we wskazanym elemencie. W ten sposób unikniemy dziesiątek pomocniczych div-ów i span-ów zaśmiecających nasz kod. Zanim przejdziemy do kodu, warto dowiedzieć się gdzie wspomniane pseudo-elementy mogą być pomocne.

 1. Pojemniki na niewielkie grafiki występujące np. przy linkach (pobierz w wersji PDF + ikonka). Dodanie pseudo-elementu pozwala usunąć zbędny element, w którym osadzona jest grafika (przy założeniu, że korzystamy ze sprite’ów).
 2. Nadanie dodatkowego obramowania wokół jakiegoś elementu.
 3. Dodanie “fikuśnych” cudzysłowów do cytowanego tekstu.
 4. Możliwość utworzenia wielowarstwowego tła.
 5. Możliwość tworzenia prostych grafik tylko przy pomocy CSS.

Nie są to oczywiście wszystkie możliwe zastosowania :before i :after. Jestem pewien, że moglibyście po chwili zastanowienia podać kilka kolejnych.

Przejdźmy do kodu. Najprostsze zastosowanie :before i :after sprowadza się do wskazania treści, jaka pojawi się przed i po wskazanym elemencie.

<div id="element">
  Lorem ipsum
</div>
#element:before {
  content: '"';
}

#element:after {
  content: '"';
}

W ten oto prosty sposób dodaliśmy do wskazanego elementu cudzysłów otwierający oraz zamykający. O wiele lepszym pomysłem jest dodanie tych znaków w treści, jednak powyższy przykład miał jedynie na celu zaprezentowanie sposobu działania.

Ważne jest aby wiedzieć, iż pseudo-elementy, są – jak ich nazwa wskazuje – pseudo elementami, elementami oszukanymi, których próżno szukać w drzewie DOM. Elementy te nie są widoczne w źródle strony. Doskonale to widać (a właściwie nie widać) w Firebugu, który nie jest nawet w stanie wykryć, że dany element wykorzystuje pseudo-elementy. O wiele lepiej radzi sobie z tym Chrome oraz IE9 i narzędzia deweloperskie wbudowane w te przeglądarki.

Kolejną ważną informacją jaką należy zapamiętać jest to, że pseudo-elementy :before i :after nie otaczają wskazanego elementu, lecz w nim się zawierają, otaczając jego zawartość. Doskonale zobrazuje to kolejny przykład.

#element {
  border: 1px solid red;
  padding: 20px;
}

#element:before {
  content: 'przed';
  border: 1px solid red;
  padding: 10px;
}

#element:after {
  content: 'po';
  border: 1px solid red;
  padding: 10px;
}

W efekcie uzyskamy coś takiego.

before_after

Ostatnią niezbędną do pracy z :before i :after informacją jest to, iż oba pseudo-elementy zachowują się jak elementy inline umieszczone przed i po treści. Oznacza to, że w przypadku zmiany ich wyświetlania na blokowe, treść “wyląduje” między nimi ale w pionie. Co więcej, blokowy pseudo-element spowoduje rozciągnięcie elementu, do którego jest dodany.

Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...

Autor wpisu: singles, dodany: 26.07.2011 19:56, tagi: php

Dzisiaj kolega w pracy zapytał mnie, jak w PHP osiągnąć funkcjonalność znaną z systemów baz danych – mianowicie jak zwrócić pierwszą niepustą zmienną. W przypadku MySQLa czy też Postgresa mamy funkcję COALESCE. W tym krótkim wpisie pokażę jak osiągnąć podobny efekt w PHP. Przypadek z wykorzystaniem zagnieżdżonych klauzul if pominę ;)

Za wartości puste uznajemy tutaj takie, dla których poniższy kod zwraca false:

<?php
var_dump((bool) $foo); //false
$foo = '';
var_dump((bool) $foo); //false
$foo = array();
var_dump((bool) $foo); //false
$foo = 0x00;
var_dump((bool) $foo); //false
$foo = null;
var_dump((bool) $foo); //false
$foo = false;
var_dump((bool) $foo); //false
$foo = '0';
var_dump((bool) $foo); //false
?>

Skrócony operator trójargumentowy

Rozwiązanie jest bardzo proste – wystarczy skorzystać ze skróconego operatora trójargumentowego dostępnego w PHP5.3. Poniższy kod mówi sam za siebie:

 
<?php
$a = null;
$b = false;
$c = 14;
$d = 'foo';
 
$notEmpty = $a ?: $b ?: $c ?: $d;
echo $notEmpty // 14
?>

Własna funkcja

W przypadku, kiedy musimy takiego sprawdzania dokonywać wiele razy w naszym kodzie, lepsze będzie napisanie własnej funkcji realizującej to zadanie. Możliwe jest to dzięki func_get_args, która zwraca tablicę wszystkich zmiennych przekazanych do wywoływanej funkcji. Przykładowy kod:

<?php
function coalesce()
{
  $args = func_get_args();
  foreach($args as $arg) {
    if ($arg) {
      return $arg;
    }
  }
  return null;
}
 
$a = null;
$b = false;
$c = 14;
$d = 'foo';
 
echo coalesce($a, $b, $c, $d); //14
?>

Mam nadzieję, że powyższy wpis przyda się tym, ktorzy natrafili na podobny problem, a jego rozwiązanie nie dla każdego było jasne. Aczkolwiek zwracam uwagę na to, aby dbać o przejrzystość kodu i nie stosować takich rozwiązań nagminnie. Są sytuacje, kiedy taki kod sprawdzi się najlepiej, aczkolwiek warto wcześniej zastanowić się dwa razy, czy to na pewno będzie prawidłowe rozwiązanie naszego problemu.

Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.