Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: matipl, dodany: 22.10.2014 17:53, tagi: php

Początkowo chciałem zrobić standardowe podsumowanie ostatniej konferencji PHPCon Poland. Po chwili zastanowienia uznałem, że tak naprawdę PHPCon Poland wyznacza trendy na następny rok na naszym polskim rynku PHP.

W moim mniemaniu liczą się obecnie tylko 2 frameworki – Symfony 2 oraz Zend Framework 2. Cała reszta nie jest warta uwagi. Jeśli Twoim zdaniem Sf2 lub ZF2 są za duże na Twój projekt – wykorzystaj tylko poszczególne komponenty jakich dostarczają, albo napisz coś własnego małego… i użyj komponentów od dużych braci.

Jednym z powodów przejścia GoldenLine na Symfony było wsparcie jakie daje firma, która stoi za frameworkiem, znajomość frameworku przez rynek (programistów) oraz jego dojrzałość rozumiana przez pryzmat mnogości komponentów, gotowych elementów. To prawda, że są to wielkie kobyły, bez włączonego opcache ani rusz, ale taki jest rynek…

Z powodu wejścia tak sporych frameworków między innymi zmienia się PHP jaki znamy. Do jądra nie tylko dochodzą nowe bajery, ale również trwa ciągła optymalizacja wydajności i zarządzania zasobami.

HHVM

Odważniejsi mogą spróbować HHVM, który „zastąpił” HipHopa i staje się coraz bardziej dojrzały. W tym momencie już 27 narzędzi/frameworków da się w pełni uruchomić z wykorzystaniem HHVM (m.in. laravel, doctrine2, composer, phpunit, twig). Wystarczy PHP w wywołaniu zastąpić HHVM i nic więcej nie trzeba robić co pokazał Mariusz Gil.

HHVM przyspiesza composera ponad 5x. Czas wywołań testów na standardowym bench.php są oszałamiające, HHVM potrzebuje tylko 0,26 s, gdzie te same operacje PHP (5.5.9) bez żadnego wsparcia wykonywał przez 1,44 s. Ale najważniejszą kwestią jest architektura aplikacji, pomyślenie w odpowiednim momencie o cache’u, bazie danych, zewnętrznych API, czy odpowiednim zastosowaniu Redisa. Dopiero w takim momencie możemy pomyśleć o HHVM, czy czekać na PHP-NG, które będzie domyślnym silnikiem w PHP 7.0.

xhprof i aktualizacje

Ale po co w ogóle coś usprawniać? Badania pokazały, że jeśli coś trwa mniej niż 100 ms nasz mózg uważa że jest to natychmiastowa operacja. Zacznijmy optymalizować, jeśli żądania trwają powyżej 100 ms.

Wtedy można skorzystać z xhprof, młodszego, lepszego brata xdebug’a, z którego naprawdę prosto się korzysta i równie prosto instaluje (np. w połączeniu z xhgui). Należy również pamiętać o aktualizacjach samego PHP. Przejścia na PHP 5.6 jeszcze nie zalecam z powodu zbyt młodego wieku, ale najnowsza wersja PHP 5.5 to obowiązek. To nie tylko nowe możliwości (np. generatory, finally, password_hash), ale również zwiększona szybkość.

Testy jednostkowe

Żeby móc rozpocząć jakiekolwiek optymalizacje czy refactoring kodu należy posiadać najpierw w aplikacji testy jednostkowe. Podstawowym problem zawsze wydaje się na początku brak czasu i brak budżetu, ale jak kolejny raz podkreślił Michelangelo van Dam tak nie jest. Testy jednostkowe to same plusy:

 • natychmiastowy feedback w przypadku błędu
 • test piszemy raz, korzystamy z niego przy każdym wdrożeniu
 • o wiele prościej dokonać zmian w kodzie (refactoring)
 • prościej analizować kod aplikacji (debug)

Pisząc unit tests należy tylko pamiętać, aby testować jak najmniejsze jednostki kodu (smallest unit-of-code). Powinniśmy testować warunek po warunku (condition by condition), a nie do końca skupiać się na liniach kodu w metodzie. Testy powinny nam przetestować przede wszystkim logikę aplikacji, a nie same dane. Jeśli posiadamy integrację z zewnętrznymi API (np. płatności), również powinniśmy przetestować punkty styku, ewentualnie wirtualizując odpowiedzi drugiej strony.

Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...

Autor wpisu: Piotr Śliwa, dodany: 20.10.2014 22:17, tagi: php

Programista nie małpa, czytać musi. Wrzucam listę książek z niezwykle prestiżowym, moim certyfikatem jakości. Nie zamieszczałem tytułów, których nie przeczytałem, a wiem że są świetne i są na mojej liście do przeczytania. Kolejność nie ma większego znaczenia. Jeśli chcesz dodać coś od siebie, to są komentarze pod tym wpisem.

Programowanie i projektowanie obiektowe

Refaktoryzacja

Dobre praktyki i samorozwój

Wzorce projektowe

Testowanie

Języki programowania

 • Javascript: mocne strony - fajna książeczka opisujące tą jasną stronę Javascriptu - jeśli piszesz coś w js, to musisz ją przeczytać
 • Java: Podstawy - dobra książka do rozpoczęcia nauki Javy
 • Java: Techniki zaawansowane - uzupełnienie powyższej pozycji
 • Java Efektywne programowanie - świetna książka na temat dobrego kodu napisanego w Javie
 • Scala od podszewki - nie jest to książka o podstawach Scali, a o jej bardziej zaawansowanych mechanizmach. Warto przeczytać gdy chce się poznać Scalę, zapewniam że głowa nie raz będzie swędziała podczas lektury ;)

Programowanie funkcyjne

 • Real-World Functional Programming - świetna książka o programowaniu funkcyjnym. Warto przeczytać aby na nowo znaleźć się w piaskownicy. Do książki drukowanej jest prezent - wersja elektroniczna w formatach pdf, epub i mobi - lubię to! Nie należy zrażać się przykładami, które są w C# i F#. Tak swoją drogą, F# wygląda bardzo ciekawie ;)
 • Scala od podszewki - w tej książce jest również wiele o programowaniu funkcyjnym w bardziej zaawansowanym wydaniu

Bezpieczeństwo

 • The Tangled Web - porusza tematy bezpieczeństwa aplikacji webowych oraz protokołu http. Autor jest Polakiem, więc jest również polskie wydanie
 • Cisza w sieci - o bezpieczeństwie sieci i protokołów
 • Metasploit. Przewodnik po testach penetracyjnych - daje wyobrażenie na temat ogólnego bezpieczeństwa systemów informatycznych, w tym aplikacji webowych. Dobre wprowadzenie do Metasploit

Narzędzia

 • Pro Git - świetny podręcznik git, dostępna darmowa wersja online, darmowa anglojęzyczna wersja mobilna oraz darmowa polskojęzyczna wersja mobilna (ale trzeba sobie samemu zbudować z repozytorium na githubie)
Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.