Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: batman, dodany: 31.07.2013 08:51, tagi: internet

Ze SkyDrive (i innych produktów MS przechowujących dane w chmurze) korzystam od dobrych kilku lat. Początki były trudne – brak popularnych funkcjonalności, kilka różnych produktów robiących to samo, brak synchronizacji z danymi zapisanymi na dysku. Jedyne co mnie trzymało przy (…)

Read the rest of this entry »

Autor wpisu: matipl, dodany: 30.07.2013 11:48, tagi: php

PHPCon Poland - logoRuszyły wczesne zapisy na konferencję PHPCon. Tym razem spotkanie odbędzie się w Szczyrku (600km z Gdańska!).

Agenda jest jeszcze w przygotowaniu, ale możecie być pewni, że 25-27 października 2013 pojawią się wyśmienici prelegenci z zagranicy. Organizatorzy jeszcze dopinają te sprawy. Reszta prelegentów z dużym prawdopodobieństwem będzie wybierana jak rok temu – na podstawie głosowania uczestników na zgłoszone prelekcje (nadal można zgłaszać swoje propozycje).

Pomijając kwestię dojazdu gości z północy Polski, reszta punktów jest jak zwykle na duży plus, jak również sam koszt uczestnictwa. Jeśli osoba chętna zarejestruje się i wpłaci pieniądze do 4 sierpnia koszt uczestnictwa wyniesie 220 zł (pobyt od piątku z kolacją, bez obiadu niedzielnego). Dla osób chcących fakturę VAT ten koszt zaczyna się od kwoty 260 zł netto.

Jak tylko pojawią się następne konkrety na pewno Was powiadomię. Postaram się w tym roku nie opuścić PHPCon Poland!

Autor wpisu: Łukasz Socha, dodany: 29.07.2013 11:15, tagi: php

W ostatnim czasie postanowiłem zapoznać się z tworzeniem wtyczek pod WordPressa – stworzenie kilku pluginów przyspieszy i ułatwi codzienną pracę :) . Zaskoczyło mnie lekko to, że w polskim internecie jest mało tutoriali na ten temat (znalazłem raptem dwa), a więc postanowiłem dodać coś od siebie…

Założenia pluginu

Stworzona przez nas wtyczka będzie umożliwiała:

 • skonfigurowanie slidera;
 • dodanie i edycję wyświetlanych obrazków;
 • wyświetlanie slidera;

Założenia już znamy, a co musi zawierać takki plugin?

 • opis pluginu;
 • funkcję instalującą;
 • funkcję usuwającą;
 • funkcję do zmiany konfiguracji;
 • funkcję do dodawania / usuwania obrazków;
 • funkcję wyświetlającą slider na stronie

No to tworzymy…

W teorii wszystko już wiemy. Pora na napisanie kodu :)

Na początek musimy stworzyć folder zawierający plugin oraz główny plik (ważne jest, by główny plik miał taką samą nazwę jak folder), ja go nazwałem wp-logo-carousel-by-racy-mind. Następnie musimy opisać naszą wtyczkę:

<?php
/*
 Plugin Name: WP logo carousel created by Racy Mind
 Version: 0.1
 Description: Plugin adds logo carousel
 Author: Racy Mind
 Author URI: http://www.racymind.pl/
 */

Chyba nie muszę nic tu tłumaczyć :) . Teraz stworzymy funkcję instalującą.

/**
 * Tworzy tabele bazy danych dla pluginu
 * 
 * @global $wpdb
 */
function rmlc_install() {
  global $wpdb;
  $prefix = $wpdb->prefix;
  $rmlc_tablename = $prefix . "rm_logo_carousel";

  $rmlc_db_version = "1.0";

  if ($wpdb->get_var("SHOW TABLES LIKE '" . $rmlc_tablename . "'") != $rmlc_tablename) {
    $query = "CREATE TABLE " . $rmlc_tablename . " ( 
    id int(9) NOT NULL AUTO_INCREMENT, 
    image varchar(250) NOT NULL, 
    link varchar(250) NOT NULL, 
    title varchar(250) NOT NULL, 
    PRIMARY KEY (id)
    )";

    $wpdb->query($query);

    add_option("rmlc_db_version", $rmlc_db_version);
  }
}

Obiekt $wpdb służy do obsługi bazy danych, na stronach WordPress znajduje się dokumentacja tej klasy. W 8 i 9 linijce pobieramy prefix tabel w bazie danych i przypisujemy do zmiennej nazwę naszej tabeli. W kolejnej linii przypisujemy wersję bazy danych pluginu (może się przydać przy aktualizacjach). W kolejnych wierszach sprawdzamy czy taka tabela już nie istnieje, jeżeli nie, tworzymy ją. Na koniec dodajemy opcję z informacją o wersji bazy danych wtyczki. Funkcja gotowa, musimy jeszcze poinformować WordPress, że funkcja ta ma być uruchamiana podczas aktywacji wtyczki.

register_activation_hook(__FILE__, 'rmlc_install');

Jak mamy funkcję do instalacji to i potrzeba nam do od instalowania…

/**
 * Usuwa tabele bazy danych
 * @global $wpdb $wpdb
 */
function rmlc_uninstall() {
  global $wpdb;
  $prefix = $wpdb->prefix;
  $rmlc_tablename = $prefix . "rm_logo_carousel";
  $query ='DROP TABLE '.$rmlc_tablename;
    $wpdb->query($query);
}
register_deactivation_hook(__FILE__, 'rmlc_uninstall');

Kolejnym krokiem będzie dodanie naszej wtyczki do menu w panelu administracyjnym.

Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...

Autor wpisu: nospor, dodany: 25.07.2013 13:40, tagi: php

Niedawno dostałem info o nowy edytorze online NeptunIDE. Co to jest? Wyręczę się informacją prasową: NeptunIDE to polski startup, który tworzy zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) dla PHP działające w chmurze. [...] NeptunIDE to środowisko programistyczne, które stawia na szybkość działania, podpowiadanie składni i wsparcie dla frameworka CakePHP. Przeprowadziliśmy ankietę wśród ponad 500 programistów PHP z całego świata. Odpowiedzi były niemal jednomyślne: dla zdecydowanej większości programistów najważniejsze jest jak najbardziej precyzyjne podpowiadanie kodu, w każdym możliwym momencie, a najbardziej denerwującą rzeczą w używanym przez nich oprogramowaniu jest szybkość, zużycie pamięci i responsywność. Oczywiste wiec dla nas było, że na te dwie potrzeby użytkowników musimy postawić tworząc NeptunIDE. Trzecia cecha naszego produktu - specjalne wsparcie dla CakePHP - to nasza własna propozycja.

Autor wpisu: zleek, dodany: 25.07.2013 08:58, tagi: css, javascript, jquery

Na stronie jQuery Rain pojawiło się ciekawe zestawienie różnych ciekawych bibliotek stworzonych przy użyciu Bootstrap i jQuery. Pełna lista jest dostępna pod adresem http://www.jqueryrain.com/category/jquery-bootstrap-tutorial/ i z pewnością będzie niejednokrotnie przydatna przy tworzeniu ciekawych stron www.

Autor wpisu: bastard13, dodany: 24.07.2013 13:44, tagi: design, oop

to już jest koniec

I dotarłem (i Wy również:) do końca tej serii wpisów. Wielokrotnie, gdy czytałem któryś z nich, zaraz przed jego publikacją, dochodziłem do wniosku, że jeszcze przecież tyle rzeczy wypadałoby napisać, dodać i już prawie miałem to zrobić, ale... patrzyłem na jego długość i stwierdzałem, że jednak byłaby to przesada. Poza tym, nie gruntowne omówienie zagadnienia było moim zamierzeniem, a uzmysłowienie, w jak najbardziej skompresowanej formie, zalet opisywanych aktywności/procesów/technik oraz tego, że we wszystkim trzeba znać umiar. Czy mi się to udało? To pozostawiam już do Waszej oceny. Zdaję sobie sprawę, że na każdy z poruszonych przeze mnie tematów możnaby (i już nieraz to robiono) napisać obszerne tomy i wiem również, że wiele rzeczy pozostało jeszcze do omówienia, więc jeżeli macie jakieś pytania albo chcielibyście więcej, to czekam na komentarze lub wiadomości na fan page'ach (na Google+ lub Facebooku). Jeżeli chcecie niektóre (wszystkie?) z opisanych procesów zaimplementować u siebie w projekcie/pracy, ale nadal macie wątpliwości lub problemy z rozpoczęciem, to również czekam na Wasze pytania, może wspólnie uda nam się rozwiązać problem :)Czytaj więcej »

Autor wpisu: Kamil, dodany: 23.07.2013 18:54, tagi: javascript

Ponad dwa lata temu opisywałem sposoby wczytywania plików JavaScript, gdzie wymieniłem kilka fajnych bibliotek do asynchronicznego doczytywania kodu. Jakiś czas później trafiłem także na RequireJS, który ma podobną funkcjonalność i całkowicie zmienił moje podejście do pisanego kodu JavaScript… Modularne tworzenie kodu Wspomniany RequireJS to biblioteka, która implementuje interfejs AMD (Asynchronous module definition). Podejście to propaguje [...]
Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.