Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: Vokiel, dodany: 30.11.2010 22:58, tagi: javascript, css

Firebug Logo

źródło: http://getfirebug.com/wiki/index.php/File:Flaming-firebug-logo-with-text.png przez Johnjbarton

Firebug Working Group (dumnie) ogłosił wydanie Firebug 1.6.0. Dostępny jest do pobrania ze strony getfirebug.com oraz z https://addons.mozilla.org. Prace nad następnymi wersjami są już w toku. Pojawienie się takich narzędzi jak Opera Dragonfly oraz Firebug zrewolucjonizowało sposób debugowania aplikacji, stron www. Szczególne uznanie należy się właśnie dla Firebug’a, którego design, funkcjonalność, sposób działania jest rewelacyjny. Wg mnie jest to najlepszy dodatek dla webmastera, a ponadto jest to najlepszy dostępny dodatek tego typu.

Główne zmiany

CMD On Script Panel

źródło: http://www.softwareishard.com/blog/firebug/firebug-16-command-line-available-on-all-panels/

Konsola i linia poleceń

Przycisk aktywujący linię komend został wyciągnięty przed panele, dzięki czemu jest teraz dostępna z każdego panelu. Ułatwi to znacznie pracę podczas debugowania kodu JavaScript, gdy wykonywanie kodu zostanie zatrzymane przez błąd. Możliwe wtedy stanie się sprawdzenie wartości zmiennej, czy szybkie wykonanie jakiegoś kodu js bez przełączania się do innego panelu.

Dodano filtrowanie wiadomości pojawiających się w konsoli według ich rodzaju (błędy, ostrzeżenia, informacyjne)

console.table()

źródło: http://www.softwareishard.com/blog/firebug/tabular-logs-in-firebug/

Nowa komenda console.table(), która powoduje wyświetlenie w konsoli zmiennej tablicowej jako zwykłej tablicy – z kolumnami i wierszami. Definicja metody jest następująca: console.table(object[, columns]);. Kod powodujący wyświetlenie tabelki ze zrzutu ekranu:

1
2
3
4
5
var table1 = new Array(5);
for (var i=0; i<table1.length; i++){
  table1[i] = [i+1, i+2, i+3, i+4, i+5, i+6, i+7];
}
console.table(table1);

Zmian wprowadzonych do konsoli jest dużo więcej , są to m.in.:

 • Grupowanie wyników konsoli w rozwijalne bloki przy użyciu
  console.groupCollapsed("This is my table");
  console.table(table1);
  console.groupEnd();
 • Sortowanie wyników tabeli wyświetlonej w konsoli
 • Wyświetlanie zmiennych złożonych typów. Teraz Firebug lepiej radzi sobie z wyświetlaniem obiektów, elementów DOM itd
 • Wyświetlanie danych tabelo-podobnych. Firebug radzi sobie nie tylko z tablicami, ale także z listą obiektów, które reprezentują tą samą strukturę:
  function Person(firstName, lastName, age) {
    this.firstName = firstName;
    this.lastName = lastName;
    this.age = age;
  }
   
  var family = {};
  family.mother = new Person("Susan", "Doyle", 32);
  family.father = new Person("John", "Doyle", 33);
  family.daughter = new Person("Lily", "Doyle", 5);
  family.son = new Person("Mike", "Doyle", 8);
   
  console.table(family);

  W wyniku otrzymujemy:console.table()

  źródło: http://www.softwareishard.com/blog/firebug/tabular-logs-in-firebug/

  Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
  Czytaj dalej na blogu autora...

Autor wpisu: Wojciech Sznapka, dodany: 30.11.2010 22:07, tagi: php

On thursday 25th of November 2010 I passed Zend Certified Engineer exam for PHP 5.3 thanks to certification program in company where I work - XSolve. It's quite new exam, because of PHP 5.3, so I will describe my feelings and recomend you some helpful sources.

Autor wpisu: Daniel Burchardtt, dodany: 29.11.2010 21:50, tagi: php

Ping – nazwa programu używanego w sieciach komputerowych TCP/IP (takich jak Internet) służącego do diagnozowania połączeń sieciowych. Pozwala na sprawdzenie czy istnieje połączenie pomiędzy hostami testującym i testowanym. Umożliwia on także określenie jakości połączenia między nimi poprzez mierzenie liczby zgubionych pakietów oraz czasu potrzebnego na ich transmisję, czyli pomiaru latencji pakietów zwanej lagami.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ping

Interpretując definicję z Wikipedii, ping jest to nic innego jak komunikat pomiędzy dwoma miejscami w sieci.

W tym przypadku ping spełnia funkcje informacji wyszukiwarek itp. serwisów o nowych treściach na naszych stronach. Treścią taką może być np. nowy wpisy czy kategoria.

Gdzie pingować?

Pingowanie powinno następować do serwisów agregujących treści oraz serwerów rpc wyszukiwarek. Musi zawierać rodzaj pingu, tytuł pingowanego adresu oraz jego adres. W moim przypadku jest to www.katalog.hapart.pl, nowo tworzony katalog stron.

Przykładowa lista serwerów rpc do pingowania:

http://rpc.pingomatic.com/

http://blogsearch.google.ae/ping/RPC2

http://blogsearch.google.at/ping/RPC2

http://blogsearch.google.bg/ping/RPC2

Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...

Autor wpisu: batman, dodany: 29.11.2010 08:00, tagi: php

Styczność z serwerem Microsoftu miałem jeszcze w czasach, w których nazywał się on PWS (Personal Web Server). Wówczas korzystałem z niego jako serwera dla aplikacji pisanych w ASP (jeszcze przed erą .NET). Pamiętam, że serwer ten był dosyć awaryjny, co było jednym z powodów przesiadki na Apache i PHP. Kolejne podejścia do IIS, który wyparł PWS, nie były już tak traumatyczne, niemniej przyzwyczajenie do Apache wygrywało za każdym razem i IIS nie miał okazji zagościć u mnie na dłużej. W związku z serią PHP w chmurze, zacząłem zgłębiać tajniki IIS 7.5 i szczerze przyznam, iż miło mnie zaskoczył.

Instalacja PHP

Instalacja PHP na serwerze IIS jest niezwykle banalna i całkowicie zautomatyzowana. Wystarczy uruchomić Web Platform Installer (Web PI), przejść do zakładki Platforma sieci Web –> Struktury i środowiska wykonawcze. W sekcji PHP należy zaznaczyć PHP Manager for IIS oraz PHP 5.2.13 (nie jest to wymagane).

webpi

Ponieważ wymienione wcześniej elementy mam już zainstalowane, są one wyszarzone na powyższym screenie.

Po ukończeniu instalacji w Menedżerze IIS (Start –> Narzędzia administracyjne –> Menedżer IIS) powinna zostać dodana funkcja PHP Manager.

php-manager

Z poziomu PHP Manager mamy możliwość zmienić wszystko, co wiąże się z PHP. Dzięki ładnemu opakowaniu, wszystkie operacje, nawet rejestracja nowej wersji PHP oraz jej zmiana, są dziecinnie proste.

php-manager-options

Ostatnim etapem instalacji PHP na serwerze IIS jest wskazanie miejsca instalacji PHP (jeśli w Web PI wybraliśmy instalację PHP, wówczas nie musimy już nic robić). Można to zrobić klikając w link Register new PHP version. W oknie dialogowym, które się pojawi wystarczy wskazać miejsce instalacji PHP.

Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...

Autor wpisu: Daniel Burchardtt, dodany: 27.11.2010 17:27, tagi: php

DNS (ang. Domain Name System, system nazw domenowych) to system serwerów, protokół komunikacyjny oraz usługa zapewniająca zamianę adresów znanych użytkownikom Internetu na adresy zrozumiałe dla urządzeń tworzących sieć komputerową. Dzięki wykorzystaniu DNS nazwa mnemoniczna, np. pl.wikipedia.org, może zostać zamieniona na odpowiadający jej adres IP, czyli 91.198.174.232

http://pl.wikipedia.org/wiki/Domain_Name_System

W czasie, gdy DNS był projektowany nikt nie pomyślał o tym, że zakres znaków [a-z0-9] będzie niewystarczający. W 2003 roku pierwsze domeny najwyższego poziomu (ang. TLD – Top-Level Domain) .info, .jp, .kr, .lt, .pl, .se itd. zaczęły rozszerzać zestaw znaków używanych w nazwach domen. Aktualnie większość TLD obsługuje domeny IDN.

IDN

Co to jest IDN? Jest to umiędzynarodowiona nazwa domeny (ang. IDN – internationalized domain name), gdzie nazwa domeny zawiera w sobie znaki spoza ASCII.

Niestety, obsługa domen IDN następuje po stronie klienta co oznacza, że przed wysłaniem adresu do serwera musi zostać zamieniona na ciąg ASCII. Kodowanie nazwy domeny do ASCII wykonuje się za pomocą algorytmu o nazwie Punycode.

Punycode

Punycode jest zdefiniowany w RFC 3492 dzięki czemu możemy przeanalizować jego działanie. Niestety analizowanie całej specyfikacji algorytmu zajmie dużo czasu, a tego nigdy za wiele :)

W sieci dostępna jest biblioteka o nazwie IDNA Convert, której mam zamiar użyć. Dostępna jest tutaj, a tutaj znajduje się strona projektu.

IDNA Convert

Biblioteka posiada dwie główne metody encode() oraz decode(), które odpowiednio realizują zamianę z IDN do ASCII oraz ASCII do IDN.

Przykładowa implementacj

<?php
require_once('idna_convert.class.php');

$IDN = new idna_convert();
echo $IDN->encode('http://www.świat.pl');
?>

Wynikiem będzie

http://www.xn--wiat-k5a.pl

Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...

Autor wpisu: sokzzuka, dodany: 27.11.2010 09:41, tagi: php

I stało się, wyśniona przez niektórych funkcjonalność – wywoływanie metody w jednej linii z konstrukcją obiektu zostało zgłoszone jako RFC.  Co to oznacza ? O ile zostanie zaakceptowane, będziemy mogli pisać tak:


new Foo()->ala()->ma()->kota();

zamiast:


$foo = new Foo();
$foo->ala()->ma()->kota();

Jak to mówią, mała rzecz a cieszy. Prawdopodobnie przejdzie, sądząc po wypowiedziach deweloperów na liście. Cieszycie się ?

Autor wpisu: batman, dodany: 26.11.2010 19:10, tagi: php

Dzisiaj na blogu Maartena Balliauwa pojawiła się ciekawa informacja dla wszystkich programistów PHP, którzy chcą zapoznać się z platformą Windows Azure.Pod egidą Microsoftu wystartował serwis Windows Azure for PHP.

W serwisie można znaleźć informacje na temat Windows Azure oraz tutoriale związane z programowaniem w PHP w oparciu o chmurę Microsoftu. Oczywiście nie mogło zabraknąć działu download pozwalającego pobrać niezbędne narzędzia oraz “forum”. Ponieważ serwis jest bardzo młody, tymczasową rolę forum przejął serwis StackOverflow.

Jeśli nie możecie doczekać się kolejnych moich wpisów z serii PHP w chmurze, zaglądajcie do Windows Azure for PHP.

Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.