Autor wpisu: Michał Janicki, dodany: 20.05.2015 19:43, tagi: php
Dzisiaj poruszę temat stosunkowo prosty, ale bardzo ważny – chodzi o zarządzanie konfiguracją aplikacji internetowej. Jak wiadomo w 90% przypadków konfiguracja aplikacji (np. dane dostępowe do bazy) różnią się między środowiskiem produkcyjnym a developerskim jakie programista ma skonfigurowane na komputerze. Aby rozwiązać ten problem można napisać kilka linijek własnego kodu, który będzie odpowiadał za zarządzanie konfiguracją. Można także zaoszczędzić ten czas i użyć gotowego rozwiązania jakim jest phpdotenv, którego autorem jest Vance Lucas. Biblioteka ta jest portem rozwiązania PHP biblioteki dotenv napisanej w Ruby przez Brandona Keepersa. Spotkać ją można także we frameworku Laravel.
Cała idea działania biblioteki polega na umieszczeniu danych konfiguracyjnych w pliku .env, który będzie ładowany podczas uruchomienia aplikacji. Takie pliki nie powinny być commitowane do repozytorium ponieważ każda instancja naszej aplikacji powinna mieć swój własny plik .env.
Instalacja
Instalacji za pomocą Composera można dokonać następujący sposób:
php composer.phar require vlucas/phpdotenv
Plik .env
Teraz możemy stworzyć plik .env dodać do niego interesujące nas zmienne. Każdy wpis w pliku powinien mieć następującą strukturę:
NAZWA_ZMIENNEJ=wartość
Autor wpisu: matipl, dodany: 14.05.2015 11:28, tagi: php
Wiem, że wiele osób czekało na tą informację. To już potwierdzone – jest nowy termin PHPCon Poland i nowe miejsce. Kalendarze w dłoń!
Organizatorzy chyba corocznie obstawiają ilu z Was zechce wybrać się na największą imprezę dotyczącą PHP w Polsce. W zeszłym roku było to około 550 osób, więcej nie pomieścił hotel w Szczyrku. A na liście rezerwacyjnej czekało jeszcze 50-100 osób.
W tym roku górny limit wyniesie około 1000 miejsc! Do tego hotel o zwiększonym standardzie i lokalizacja w centralnej Polsce, około 70km od Warszawy.
Termin: 13-15 listopada 2015 Miejsce: Hotel Ossa Congress & Spa****, Rawa Mazowiecka
Jeszcze w tym miesiącu powinna ruszyć strona konferencji, a na przełomie maja/czerwca Organizatorzy otworzą Call for Papers. Szykujcie tematy