Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: Jaroslaw Mężyk, dodany: 30.03.2008 14:45, tagi: php

Mam już na koncie całkiem sporo projektów - dużych i małych i tych napisanych “do szuflady”. Każdy staram się wykonać jak najlepiej, ale zawsze jest tak, że projekt albo “mi leży” albo “mi nie leży”. Najbardziej lubię projekty, które wychodzą poza środowisko serwera web i wchodzą w interakcję z otoczeniem mniej lub bardziej “fizycznym”. Najnowszym takim [...]

Autor wpisu: Zyx, dodany: 29.03.2008 20:23, tagi: php

Przeglądając ostatnio forum php.pl natknąłem się na kolejny już temat, w którym autor miał problemy z układaniem ścieżek dostępu do plików w dość rozbudowanej strukturze katalogowej swego projektu. Sprawa niby wydaje się banalna: ot, wpisać ścieżkę i tyle. Gdy jednak dodamy do tego sprawy związane z rozwijaniem kodu oraz systemu plików (katalogi robocze i te sprawy), okaże się, że bez przemyślanej strategii i jakiegoś zarządcy po prostu zginiemy. Co tu dużo mówić - przyjemny temat na artykuł.

Autor wpisu: WojciechNaruniec, dodany: 27.03.2008 13:43, tagi: zend_framework

W dokumentacji komponentu Zend_Form jest mała nieścisłość w kwestii sprawdzania poprawności liczb całkowitych i ciągów cyfr. Gdy dla wymaganego pola ustawimy walidator Int lub Digits to po wpisaniu wartości ‘0′ otrzymamy błędny komunikat. Powodem jest automatycznie dodawany walidator NotEmpty, który na szczęście można wyłączyć za pomocą metody setAutoInsertNotEmptyValidator(). Poniżej zamieściłem przykładowy kod.

Autor wpisu: WojciechNaruniec, dodany: 21.03.2008 10:56, tagi: zend_framework

Migracja Zend Framework z wersji 1.0.4 do 1.5.0 była w miarę bezbolesna, ale jednak wymagała wprowadzenia kilku poprawek. Na szczęście większość z nich udało się wprowadzić za pomocą “znajdź i zamień”.

Autor wpisu: WojciechNaruniec, dodany: 17.03.2008 15:22, tagi: zend_framework

Wprawdzie Tomek był pierwszy, ale ten news warto powtórzyć Po kilku miesiącach oczekiwania wydanie Zend Framework w stabilnej wersji 1.5 stało się faktem, a wraz z frameworkiem pojawiła się nowa wersja serwisu internetowego - cukierkowa i bardzo przyjemna

Autor wpisu: Athlan, dodany: 15.03.2008 20:10, tagi: internet

Kiedyś poruszyłem temat spamu w postaci niechcianych komentarzy, wpisów w księdze gości, whatever. Unikanie captchy jest oczywiste. Zbiorę teraz niektóre metody unikania spamu:

 • Zbudowanie ukrytego pola zatytułowanego dla przeglądarek tekstowych za pomocą label: “tego pola nie wypełniaj”. Jeżeli jego wartość będzie różna od pustego stringu, oznacza to, że formularza na 100% nie wypełniał człowiek (pomijamy patologiczne przypadki).
 • Zmiana nazw pól, np z comment na athlan, lub z email na betband. W ten sposób można przeprowadzać walidację adresu email, robot nie powinien się zorientować.
 • Zmiana wartości argumentu action dla form. W tym artykule poruszę nieco ten temat.

Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...

Autor wpisu: widmogrod, dodany: 11.03.2008 22:41, tagi: jquery

Niedawno odwiedził mnie znajomy z prośbą o pomoc w napisaniu skryptu do sprawdzania poprawność wypełnianych ankiet.demo + souceJakie są założenia:
 • można uruchomić z CD
 • nieograniczona liczba pytań w ankiecie
 • kilka ankiet na jednej stronie
 • stany ankiety:
  • wszystkie odpowiedzi prawidłowe
  • prawie wszystkie odpowiedzi prawidłowe
  • ankieta wypełniona nieprawidłowo
  • nie zaznaczono odpowiedzi
 • możliwość dodania objaśnienia do odpowiedzi ankiety ale tylko po wypełnieniu ankiety
 • każda ankieta traktowana indywidualnie
 • sumowanie wyników - brak ;]
Jako że ankiety mają być na CD, pomyślełem JavaScriptwybrałem jQuery - już wcześniej dobrze mi się pracowało z ta biblioteka i tym razem też tak było.Skrypt ankiet jest udokumentowany zatem podgląd źródła i wszystko wiemy!.
Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.