Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: Michał Janicki, dodany: 30.12.2015 21:47, tagi: php

3 grudnia tego roku miało miejsce ważne wydarzenie dla ludzi skupionych wokół PHP – premiera wersji 7 tego języka. Przynosi ona przede wszystkim wiele usprawnień (np. duża ilość Fatal Errorów została zamieniona na wyjątki) i poprawek (które zaowocowały m. in bardzo dużym skokiem wydajności). Pojawiło się także kilka nowości

(np. obsługa klas anonimowych) jednak z reguły nie jest to nic czego nie było by wcześniej w innych językach. Wreszcie wraz z pojawieniem się tej wersji PHP ma szansę nawiązać równorzędną walkę z innymi językami.

Zanim jednak zaczniemy pisać kod aplikacje zgodne z najnowszą wersją PHP minie trochę czasu. Wszystko dlatego, że większość pracy programisty to utrzymywanie już istniejących aplikacji pracujących pod kontrolą np. PHP 5.3. Problem w tym, że przełożeni rzadko kiedy widzą potrzebę aktualizacji PHP do nowszej wersji – no bo po co? Przecież wszystko działa a klienci nie zapłacą za ewentualne modyfikacje kodu aby był zgodny z nowszą wersją PHP ponieważ nie przełoży się to na konkretną funkcjonalność. Istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że napiszecie w najbliższym czasie coś w PHP 5.6 niż w 7.0 dlatego właśnie w tym poście opiszę nowy operator jaki pojawił się właśnie w PHP 5.6.

Teraz już tylko o nowym operatorze

Nowy operator służy do potęgowania. Czyli można by było uznać, że jest to skrót do funkcji pow(). Otóż nie do końca. Jeśli potęgujemy liczby dodatnie w przypadku operatora ** i funkcji pow() wydaje się identycznie. Przykład poniżej:

var_dump(2 ** 2);
var_dump(pow(2, 2));

var_dump(2 ** 2 ** 2);
var_dump(pow(2, 2) * pow(2, 2));

var_dump(2.15 ** 3);
var_dump(pow(2.15, 3));

var_dump(2 ** 3.5);
var_dump(pow(2, 3.5));

var_dump(2 ** -3);
var_dump(pow(2, -3));

pojawiają się w przypadku gdy podstawą jest liczba ujemna. Przykład poniżej:

var_dump(-2 ** 2);
var_dump(pow(-2, 2));

Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...

Autor wpisu: stormfly, dodany: 30.12.2015 13:32, tagi: php, framework

Kto nie spotkał się z opinią, że do prostej strony framework nie jest potrzebny i czysty php wystarczy – zostawia komentarz ;) Tytułowe pytanie można odwrócić, co nam przeszkadza podłączenie frameworka? Spróbujmy zebrać odpowiedzi jakie padają: 1) niepotrzebne dziesiątki/setki...

Autor wpisu: zleek, dodany: 22.12.2015 10:10, tagi: php, sql

Database queries usually are quite simple, but sometimes we have to build more complex queries. Let’s have an example We do have a search form where user can select one or many colours of product and one or many sizes.

Autor wpisu: batman, dodany: 21.12.2015 18:30, tagi: php

Wraz z pojawieniem się PHP7, dostaliśmy w nasze ręce szereg nowych narzędzi, z których najbardziej podobają mi się klasy anonimowe. Wprawdzie czytałem o praktycznych zastosowaniach tej funkcjonalności, jednak nie sądziłem, że tak szybko przyjdzie mi z nich korzystać. W moim przypadku klasa anonimowa okazała się wyjątkowo przydatna podczas rozszerzania klasy vendora, do której nie miałem dostępu. Wyglądało to tak, że w projekcie opartym o Laravela, jedna z paczek zaciągniętych przy pomocy composera, zwracała kolekcję obiektów. Dla moich potrzeb konieczne było dodanie przygotowanego wcześniej... [[ This is a content summary only. Visit my website for full links, other content, and more! ]]

Autor wpisu: matipl, dodany: 02.12.2015 21:05, tagi: php, symfony

W końcu Fabien Potencier i spółka podbili numer wersji popularnego frameworka PHP i od 30 listopada możemy oficjalnie cieszyć się z Symfony 3. TLDR: poważniejszych zmian nie stwierdzono, jest to bardziej zmiana z 2.7 -> 2.8, niż poprzedni przeskok 1.4 -> 2.0.

Artykuł Symfony 3.0.0 pochodzi z serwisu Mateusz matipl Kamiński.

Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.