Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: l3l0, dodany: 29.02.2012 19:11, tagi: symfony

Ostatnio zrobiło się głośno o nowej edycji Symfony stworzonej przez KnpLabs Po dyskusjach na twiterze oraz githubie pojawił się nowy PR który cofa pewnie zmiany struktury katalogów: https://github.com/KnpLabs/KnpRadBundle/pull/11 Jako iż pracuję dla KnpLabs mogłoby się wydawać że dobrze znam już edycję RAD, jednak tak na prawdę jeszcze nie próbowałem. Postanowiłem to zmienić i dowiedzieć się [...]

Autor wpisu: Łukasz Socha, dodany: 24.02.2012 22:11, tagi: css

pobierz w .pdf(przeznaczone do wydruku)

Tworząc rożnego rodzaju strony www często napotykamy konieczność podmiany tekstu obrazkiem – np. umieszczając logo strony lub niestandardowy nagłówek. Moglibyśmy użyć do tego znacznika img, ale ten sposób nie jest przyjazny użytkownikom ani SEO friendly. Z pomocą przychodzi CSS.

Jest wiele technik radzenia sobie z tym problem. Przedstawię dwie najprostsze i chyba obecnie najpopularniejsze.

1. sposób

<h1>Image Replacement</h1>

h1{
  background: url('images/header.png') no-repeat;
  height: 150px;
  width: 250px;
  text-indent: -9999em;
}

Założenia tej techniki są bardzo proste: dodaje do elementu tło z obrazkiem i wyrzuca z niego tekst gdzieś poza ekran.

2. sposób

<h1>Image Replacement</h1>

h1{
  background: url('images/header.png') no-repeat;
  height: 150px;
  width: 250px;
  font-size:0;
}

Drugi sposób jest jeszcze bardziej banalniejszy. Wystarczy nadać atrybutowi font-size zerową wartość. Osobiście preferuję tę metodę.

Zakończenie

Image Replacment jest bardzo prostą techniką używaną przez projektantów stron www, ale jest bardzo przydatna. Zamiast dodawać logo za pomocą img możemy dodać nagłówek h1 z nazwą strony. Chyba nie muszę mówić jakie przynosi to korzyści. :)

Autor wpisu: Łukasz Socha, dodany: 23.02.2012 10:18, tagi: internet

pobierz w .pdf(przeznaczone do wydruku)

Ostatnie tygodnie pokazały, jak ważnym kanałem komunikacji dla Polaków jest internet. Abstrahując od zamieszania i fali protestów spowodowanych przez próbę wprowadzenia ACTA, warto moim zdaniem przyjrzeć się jednej kwestii – konsultacjom społecznym.

Na łamach portalu DI została opublikowana lista „konsultantów” w sprawie umowy ACTA (jeszcze przed jej podpisaniem). Co ciekawe, jest tam zaledwie około 30 podmiotów i dla większości ACTA jest po prostu „na rękę” – jakoś zabrakło tam organizacji społecznych. Niestety problem braku konsultacji społecznych nad projektami ustaw jest coraz poważniejszy.

Zastanawia mnie jedna kwestia. Mianowicie dlaczego by nie wykorzystać potężnego narzędzia komunikacji, jakim jest internet, do łatwej i ogólnodostępnej debaty na linii władza ↔ obywatele. Przecież stworzenie portalu, gdzie można w przejrzysty sposób publikować projekty ustaw wraz z możliwością komentowania ich, nie jest zbytnio skomplikowane i kosztowne, raptem kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dzięki takiemu rozwiązaniu eksperci, politycy, ale i zwykli obywatele mieliby możliwość wymieniania się poglądami na dany temat.

Czy to nie byłaby w końcu prawdziwa demokracja, gdzie obywatele mają realny wpływ na stanowienie prawa? Obecny stan rzeczy niestety nie gwarantuje tego. Co z tego, że co 4 lata mamy możliwość głosowania w wyborach, jak w czasie kadencji zdecydowana większość obywateli nie ma zbytnio wpływu na sposób sprawowania władzy.

W dobie internetu tradycyjne konsultacje, jakie to Pan Premier zaproponował już po podpisaniu umowy ACTA, są po prostu archaiczne, bo chyba każdy się ze mną zgodzi, że nawet kilkaset zaproszonych do debaty osób nie może się wypowiadać w imieniu prawie 40 milionów obywateli…

Artykuł powstał dla Dziennika Internautów

Autor wpisu: zleek, dodany: 21.02.2012 09:36, tagi: php

W dniu wczorajszym na blogu PhpStorm została opublikowana informacja o przygotowaniu pierwszych publicznych buildów PhpStorm w wersji 4 i WebStorm w wersji 4. Ciekawsze zmiany zapowiedziane w wersji 4 to między innymi: zastosowanie silnik IntelliJ Platform 11.1, co ma wpłynąć na zwiększenie szybkości działania aplikacji a także ma poprawić wygląd interfejsu użytkownika wprowadzenie obsługi PHP [...]

Autor wpisu: batman, dodany: 20.02.2012 14:39, tagi: php

Firma JetBrains odpowiedzialna za jedno z najlepszych IDE dla PHP ogłosiła właśnie rozpoczęcie Early Access Program (EAP), którego celem jest wydanie kolejnej wersji PhpStorm. W udostępnionej właśnie wersji pojawi się kilka ważnych usprawnień, które na pewno ucieszą użytkowników tego narzędzia.

Do najważniejszych można zaliczyć:

 • wykorzystanie platformy IntelliJ 11.1, czyli będzie szybciej i ładniej
 • dodanie wsparcia dla PHP 5.4, m.in dla traitsów
 • pokrycie kodu będzie działać dla Xdebuga oraz Zend Debuggera
 • debugger będzie obsługiwał wbudowany w PHP 5.4 serwer
 • wsparcie dla ECMA Script 6
 • lepsze wsparcie dla SASS, LESS oraz CoffeeScript
 • generowanie projektu na podstawie HTML5 boilerplate oraz NodeJS boilerplate

Więcej informacji znajdziecie w komunikacie opublikowanym na oficjalnym blogu PhpStorm.

Autor wpisu: batman, dodany: 20.02.2012 08:00, tagi: css

Nettuts+ zaserwował nam kolejny quiz na temat wiedzy o CSS. Tym razem na warsztat trafił CSS3. Niestety nie popisałem się i osiągnąłem wyjątkowo słaby wynik – nieco ponad 54%. Napiszcie w komentarzu jak wam poszło.

image

Autor wpisu: batman, dodany: 16.02.2012 21:09, tagi: php

Odbierając dzisiaj pocztę, najmniej się spodziewałem informacji o uzyskaniu dostępu do wersji beta AppFog, o którym szczerze mówiąc, powoli zaczynałem zapominać. Na szczęście okazało się, że nie zapomniano o mnie i w mojej skrzynce wylądowało zaproszenie do nowej chmury, pozwalającej korzystać z dobrodziejstw nowych “zabawek” dla developerów.

appfog

Ochocza zabrałem się do testowania i muszę przyznać, że coś w tym jest. Ponieważ opisuję wszystko “na gorąco”, część informacji może okazać się niepoprawna lub nieaktualna, ale mam nadzieję, że wybaczycie mi ten brak profesjonalizmu ;)

Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego otrzymujemy dostęp do wszelkich możliwych ustawień oraz informacji o naszym koncie. Warto od razu zaznaczyć, że na czas beta testów korzystanie z AppFog jest bezpłatne. Nie ma jednak co się cieszyć, ponieważ ekipa odpowiedzialna za chmurę wyraźnie zaznaczyła, iż nie powinniśmy stawiać produkcyjnych aplikacji – w końcu to tylko beta.

appfog-admin

Z poziomu panelu administracyjnego możemy przede wszystkim utworzyć nową aplikację.

image

Możemy stworzyć własną aplikację lub skorzystać z już gotowej. Niestety wyboru nie mamy zbyt dużego – Nwiki (aplikacja oparta o Node.js, korzystająca z MongoDB), WordPress (raczej nie wymaga wyjaśnień) oraz RSM Browser (przeglądarka zasobów MongoDB napisana w Ruby).

Ponieważ Node.js oraz Ruby znam o wiele gorzej niż PHP, wybrałem WordPressa. Instalacja zajęła nie więcej niż kilkanaście sekund i po chwili mogłem zabrać się za konfigurację bloga. Od strony administracyjnej niczym się on nie różni od WordPressa hostowanego na każdym innym hostingu. Może działa nieco szybciej. Zaktualizowałem WP do najnowszej wersji, zaktualizowałem pluginy oraz skórki i nie pojawiły się żadne problemy.

Korzystając z okazji, że za wersję beta nie trzeba płacić, poszalałem z zasobami serwera oraz ustawieniami aplikacji. Okazało się, że można uruchomić do 10 instancji aplikacji, skierować własną domenę na aplikację oraz przydzielić do 2 GB pamięci. Ponadto otrzymujemy do dyspozycji bazę Mysql w wersji 5.1 oraz MongoDB w wersji 1.8. Poza tym możemy dodać własne zmienne środowiskowe oraz aktualizować aplikację przy pomocy Gita i Githuba.

Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...

Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.