Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: l3l0, dodany: 29.02.2012 19:11, tagi: symfony

Ostatnio zrobiło się głośno o nowej edycji Symfony stworzonej przez KnpLabs Po dyskusjach na twiterze oraz githubie pojawił się nowy PR który cofa pewnie zmiany struktury katalogów: https://github.com/KnpLabs/KnpRadBundle/pull/11 Jako iż pracuję dla KnpLabs mogłoby się wydawać że dobrze znam już edycję RAD, jednak tak na prawdę jeszcze nie próbowałem. Postanowiłem to zmienić i dowiedzieć się [...]

Autor wpisu: Łukasz Socha, dodany: 24.02.2012 22:11, tagi: css

pobierz w .pdf(przeznaczone do wydruku)

Tworząc rożnego rodzaju strony www często napotykamy konieczność podmiany tekstu obrazkiem – np. umieszczając logo strony lub niestandardowy nagłówek. Moglibyśmy użyć do tego znacznika img, ale ten sposób nie jest przyjazny użytkownikom ani SEO friendly. Z pomocą przychodzi CSS.

Jest wiele technik radzenia sobie z tym problem. Przedstawię dwie najprostsze i chyba obecnie najpopularniejsze.

1. sposób

<h1>Image Replacement</h1>

h1{
  background: url('images/header.png') no-repeat;
  height: 150px;
  width: 250px;
  text-indent: -9999em;
}

Założenia tej techniki są bardzo proste: dodaje do elementu tło z obrazkiem i wyrzuca z niego tekst gdzieś poza ekran.

2. sposób

<h1>Image Replacement</h1>

h1{
  background: url('images/header.png') no-repeat;
  height: 150px;
  width: 250px;
  font-size:0;
}

Drugi sposób jest jeszcze bardziej banalniejszy. Wystarczy nadać atrybutowi font-size zerową wartość. Osobiście preferuję tę metodę.

Zakończenie

Image Replacment jest bardzo prostą techniką używaną przez projektantów stron www, ale jest bardzo przydatna. Zamiast dodawać logo za pomocą img możemy dodać nagłówek h1 z nazwą strony. Chyba nie muszę mówić jakie przynosi to korzyści. :)

Autor wpisu: Łukasz Socha, dodany: 23.02.2012 10:18, tagi: internet

pobierz w .pdf(przeznaczone do wydruku)

Ostatnie tygodnie pokazały, jak ważnym kanałem komunikacji dla Polaków jest internet. Abstrahując od zamieszania i fali protestów spowodowanych przez próbę wprowadzenia ACTA, warto moim zdaniem przyjrzeć się jednej kwestii – konsultacjom społecznym.

Na łamach portalu DI została opublikowana lista „konsultantów” w sprawie umowy ACTA (jeszcze przed jej podpisaniem). Co ciekawe, jest tam zaledwie około 30 podmiotów i dla większości ACTA jest po prostu „na rękę” – jakoś zabrakło tam organizacji społecznych. Niestety problem braku konsultacji społecznych nad projektami ustaw jest coraz poważniejszy.

Zastanawia mnie jedna kwestia. Mianowicie dlaczego by nie wykorzystać potężnego narzędzia komunikacji, jakim jest internet, do łatwej i ogólnodostępnej debaty na linii władza ↔ obywatele. Przecież stworzenie portalu, gdzie można w przejrzysty sposób publikować projekty ustaw wraz z możliwością komentowania ich, nie jest zbytnio skomplikowane i kosztowne, raptem kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dzięki takiemu rozwiązaniu eksperci, politycy, ale i zwykli obywatele mieliby możliwość wymieniania się poglądami na dany temat.

Czy to nie byłaby w końcu prawdziwa demokracja, gdzie obywatele mają realny wpływ na stanowienie prawa? Obecny stan rzeczy niestety nie gwarantuje tego. Co z tego, że co 4 lata mamy możliwość głosowania w wyborach, jak w czasie kadencji zdecydowana większość obywateli nie ma zbytnio wpływu na sposób sprawowania władzy.

W dobie internetu tradycyjne konsultacje, jakie to Pan Premier zaproponował już po podpisaniu umowy ACTA, są po prostu archaiczne, bo chyba każdy się ze mną zgodzi, że nawet kilkaset zaproszonych do debaty osób nie może się wypowiadać w imieniu prawie 40 milionów obywateli…

Artykuł powstał dla Dziennika Internautów

Autor wpisu: zleek, dodany: 21.02.2012 09:36, tagi: php

W dniu wczorajszym na blogu PhpStorm została opublikowana informacja o przygotowaniu pierwszych publicznych buildów PhpStorm w wersji 4 i WebStorm w wersji 4. Ciekawsze zmiany zapowiedziane w wersji 4 to między innymi: zastosowanie silnik IntelliJ Platform 11.1, co ma wpłynąć na zwiększenie szybkości działania aplikacji a także ma poprawić wygląd interfejsu użytkownika wprowadzenie obsługi PHP [...]

Autor wpisu: Łukasz, dodany: 20.02.2012 18:51, tagi: php

W dniu dzisiejszym udało mi się zdać egzamin Zend Certified Engineer w PHP 5.3.

Myślę, że przyda się kilka słów na temat tego egzaminu – może komuś się przydadzą.

Egzamin, co można przeczytać na oficjalnej stronie trwał 90 minut, w tym czasie do rozwiązania było 70 zadań. Były to zarówno pytania teoretyczne, pytania o nazwy funkcji, jak i fragmenty kodu, które trzeba zanalizować. Niektóre z pytań były otwarte (podanie nazwy funkcji, bądź nazwy indeksu w jakiejś tablicy), niektóre zamknięte (jeśli trzeba było zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź, zawsze było to zaznaczone).

Pytania były dość trudne, niektóre podchwytliwe, jeśli w pytaniu chodziło o podanie funkcji, to szczerze powiedziawszy były to jedynie takie funkcje, z jakich NIGDY w karierze programisty nie korzystałem :D . Generalnie polecałbym powtórzenie wszystkich funkcji do obsługi stringów, oraz array_* :) . Co ważne, nie trafiłem na żadne pytanie, gdzie ważna byłaby kolejność podawanych parametrów.

Do egzaminu pomogły mi się przygotować:

 • Książka Davey’a Shafika i Bena Ramseya “Zend php5 certification study guide”
 • Manual PHP ;)
 • Wpisy na blogach
 • Wszelkie testy – jak np. strona http://test.php.pl

Przygotowania zacząłem od poczytania zakresu egzaminu i zdecydowaniu, w których tematach czuje się najsłabiej. Z nich też zrobiłem sobie metodą kopiuj-wklej z manuala PHP mini-kompendium. Zebrało mi się tego około 70 stron. Bardzo dobrą rzeczą jest darmowy ebook, który Zend przesyła po wykupieniu vouchera na egzamin (można bez strachu kupić go wcześniej, gdyż na wykorzystanie mamy rok, a centra egzaminacyjne można znaleźć w każdym dużym mieście – we Wrocławiu w którym mieszkam obecnie jest ich 3, a w rodzinnym Krakowie o ile dobrze pamiętam jeszcze więcej), w którym można znaleźć zarys tego, co czeka nas na egzaminie i kilka przykładowych testów. Kilka pytań, na które trafiłem  były bardzo podobne do niektórych pytań z tego ebooka oraz z mojej pomarańczowej study guide.

Do egzaminu warto podejść skoncentrowanym, bo niektóre pytania są naprawdę ciężkie, aczkolwiek przy odrobinie szczęścia i kierowanego doświadczeniem “nosa” i z nimi można sobie poradzić. Ja np. w piątek oraz w dniu egzaminu wziąłem wolne, aby mieć trochę spokoju, i czasu na ostatnie przygotowania, dobrze też sobie pojeść, aby nie móc skoncentrować się na pytaniach. Egzamin w całości odbywa się na przygotowanym przez centrum egzaminacyjne komputerze. Oczywiście nie możemy mieć nic ze sobą, choć mnie pozwolno wnieść na czekoladę i picie z racji że zdawałem sam :) .

Jak wspominałem na egzamin jest 90 minut, i jest to dużo. Niewarto się spieszyć, dobrze jest za to sprawdzić po kilka razy odpowiedzi na pytania w których czujemy się trochę gorzej. Pomaga w tym sam program egzaminacyjny. Każde pytanie możemy sobie oznaczyć “flagą”, która oznacza, że chcemy do niego jeszcze wrócić. Po ostatnim pytaniu pokazuje się lista pytań, gdzie pokazane są wszystkie pytania oznaczone flagą, bądź też te na które nie udzieliliśmy odpowiedzi i możemy się jeszcze raz na spokojnie nad nimi zastanowić. Oczywiście nie ma też problemu powrócić do każdego innego pytania. Po zakończeniu testu zostaniemy dwa razy zapytani, czy na pewno chcemy już skończyć, i na ekranie ukaże się wynik:)

To z grubsza wszystko, co mogę napisać, chętnie odpowiem na ewentualne pytania :) .

Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...

Autor wpisu: batman, dodany: 20.02.2012 14:39, tagi: php

Firma JetBrains odpowiedzialna za jedno z najlepszych IDE dla PHP ogłosiła właśnie rozpoczęcie Early Access Program (EAP), którego celem jest wydanie kolejnej wersji PhpStorm. W udostępnionej właśnie wersji pojawi się kilka ważnych usprawnień, które na pewno ucieszą użytkowników tego narzędzia.

Do najważniejszych można zaliczyć:

 • wykorzystanie platformy IntelliJ 11.1, czyli będzie szybciej i ładniej
 • dodanie wsparcia dla PHP 5.4, m.in dla traitsów
 • pokrycie kodu będzie działać dla Xdebuga oraz Zend Debuggera
 • debugger będzie obsługiwał wbudowany w PHP 5.4 serwer
 • wsparcie dla ECMA Script 6
 • lepsze wsparcie dla SASS, LESS oraz CoffeeScript
 • generowanie projektu na podstawie HTML5 boilerplate oraz NodeJS boilerplate

Więcej informacji znajdziecie w komunikacie opublikowanym na oficjalnym blogu PhpStorm.

Autor wpisu: batman, dodany: 20.02.2012 08:00, tagi: css

Nettuts+ zaserwował nam kolejny quiz na temat wiedzy o CSS. Tym razem na warsztat trafił CSS3. Niestety nie popisałem się i osiągnąłem wyjątkowo słaby wynik – nieco ponad 54%. Napiszcie w komentarzu jak wam poszło.

image

Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.