Zainspirowany jednym z komentarzy do mojego poprzedniego wpisu:
Jeżeli ktoś w 2016 roku chce się rozwijać, to nie będzie szedł do pracy do firmy która oferuje pracę w PHP i MySql. Serio…
postanowiłem pochylić się nad bardzo ciekawym zagadnieniem jakim jest nauka programowania w PHP: czy warto w ogóle się za to zabierać w 2016…? Oczywiście cały post mógłbym zakończyć już teraz krótkim i zdecydowanym „TAK”, ale bez odpowiednich argumentów niewiele by to znaczyło. Z drugiej strony jeśli jesteś osobą kompletnie spoza IT, możesz sobie pomyśleć: po co w ogóle zawracać sobie tym głowę? Odpowiedź jest prosta: PHP jest praktycznie wszędzie – czy Ci się to podoba czy nie. Pisząc artykuł na bloga, przeglądając Facebooka i inne portale informacyjne czy też społecznościowe, tam gdzieś pod spodem najprawdopodobniej jest PHP (jest wykorzystywany przez prawie 80% wszystkich stron w internecie!). Ok, ale co z tego? Prędzej czy później możesz dotrzeć do momentu, gdy dodając kolejny artykuł na swoim np: WordPressowym blogu będziesz chciał coś dodać, zmienić czy też usunąć, a interfejs WordPressa na to nie pozwoli. Oczywiście nie musisz tego wszystkiego wiedzieć – zawsze możesz skorzystać z pomocy dobrego (czyt. zaufanego) programisty o których jest niestety coraz trudniej. A to co przede wszystkim wyróżnia PHP i sprawia, że jest tak popularny to prostota jaką oferuje sam język nawet dla osób nietechnicznych – zachęcam to poznania chociażby podstaw.
PHP tu i teraz
Na początek zachęcam do posłuchania podcastu i przeczytania dwóch bardzo ciekawych artykułów na temat kondycji PHP
– podcast jest z 2017, a artykuły mimo, że są dość stare to stanowią doskonałe wprowadzenie do tematu mojego artykułu (obowiązkowo z komentarzami):
Już wtedy świat PHP wyglądał naprawdę dobrze, a od tego czasu wiele się zmieniło:
- Composer stał się standardem w zarządzaniu zależnościami w PHP – jedno z najbardziej kluczowych narzędzi dla
PHP
ostatnich lat;
- PHP Standars Recommendations (PSR) – zbiór standardów dla języka PHP (stale rozszerzany);
- nowe wersje dobrze znanych i lubianych frameworków:
Symfony3
, Zend3
, Laravel 4 i 5
;
- w międzyczasie rozwinięte zostały narzędzie do testowania
PHPUnit6
, Behat3
, PHPSpec2
;
- światło dziennie ujrzał
Drupal 8
i Magento2
;
- wreszcie premiera długo oczekiwanego
PHP 7
;
PHP stał się językiem naprawdę dojrzałym, a jego pozycja jest bardziej stabilna niż kiedykolwiek.
Czasy gdy projekt PHP zaczynaliśmy od przygotowania pliku index.php i „zaincludowania” odpowiednich bibliotek już dawno minęły. Teraz wystarczy skorzystać z przygotowanych instalatorów jak np: w Symfony / Laravel bądź też po prostu zainstalować odpowiedni pakiet za pomocą Composera
:
$ composer global require "laravel/installer"
$ laravel new project
i szkielet projektu mamy gotowy. Dodatkowo możemy tworzyć własne, odpowiednio pre-konfigurowane pakiety gotowe do instalacji w kontekście kolejnych projektów.
PHP jako język
Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...
Zwiń
Czytaj na blogu autora...