Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: Pyton, dodany: 31.07.2016 02:00, tagi: php

PHP7 wprowadza wiele nowinek i smaczków do języka które już były znane w innych. Omawiałem już Anonymouse Class, Operator oraz Grupowanie "use".

Dziś zajmiemy się kolejnym mega feature który pozwala nam na jeszcze większą kontrolę nad tym co piszemy i czego oczekujemy: Type Hints oraz Return Types.

Do dzieła...

Autor wpisu: matipl, dodany: 21.07.2016 15:10, tagi: php

Nie udało mi się zawczasu powiadomić Was o zapisach na tegoroczny PHPCon Poland 2016, ale zdążyłem z zupełnie nową inicjatywą. Na pewno wiecie, że co miesiąc w kilku miejscach w Polsce odbywają się lokalne spotkania PHPersów (m.in. Trójmiasto, Warszawa, Śląsk). Najczęściej trzymają bardzo wysoki poziom i jest to jedna z nielicznych cyklicznych inicjatyw związanych ze światem PHP w Polsce, którą udało się utrzymać i ciągle rozwijać.

Już dawno temu pojawił się pomysł, aby zorganizować coś bardziej ogólnopolskiego na bazie doświadczenia z lokalnych spotkań. Był pomysł na długie spotkanie weekendowe, w jakimś zamku… Zamku nie będzie, ale to nieistotne. Ważne jest to, że udało się wszystko chłopakom zgrać. Już za miesiąc w Poznaniu odbędzie się pierwszy PHPers Summit. Wydarzenie jest całodniowe i możecie się spodziewać ciekawych, nietuzinkowych prezentacji (jutro, 22 lipca powinna być agenda). Cena jest atrakcyjna, lokalizacja również (pociąg, autostrada). Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko powiedzieć – do zobaczenia za miesiąc!

Zapisy: PHPers Summit 2016 Cena: 64,99 zł Kiedy: 20 Sierpnia 2016, 09:00 Gdzie: Międzynarodowe Targi Poznańskie

Artykuł PHPers Summit 2016 już za miesiąc! pochodzi z serwisu Mateusz matipl Kamiński.

Autor wpisu: Kamil Adryjanek, dodany: 15.07.2016 16:12, tagi: php

Zainspirowany jednym z komentarzy do mojego poprzedniego wpisu:

Jeżeli ktoś w 2016 roku chce się rozwijać, to nie będzie szedł do pracy do firmy która oferuje pracę w PHP i MySql. Serio…

postanowiłem pochylić się nad bardzo ciekawym zagadnieniem jakim jest nauka programowania w PHP: czy warto w ogóle się za to zabierać w 2016…? Oczywiście cały post mógłbym zakończyć już teraz krótkim i zdecydowanym „TAK”, ale bez odpowiednich argumentów niewiele by to znaczyło. Z drugiej strony jeśli jesteś osobą kompletnie spoza IT, możesz sobie pomyśleć: po co w ogóle zawracać sobie tym głowę? Odpowiedź jest prosta: PHP jest praktycznie wszędzie – czy Ci się to podoba czy nie. Pisząc artykuł na bloga, przeglądając Facebooka i inne portale informacyjne czy też społecznościowe, tam gdzieś pod spodem najprawdopodobniej jest PHP (jest wykorzystywany przez prawie 80% wszystkich stron w internecie!). Ok, ale co z tego? Prędzej czy później możesz dotrzeć do momentu, gdy dodając kolejny artykuł na swoim np: WordPressowym blogu będziesz chciał coś dodać, zmienić czy też usunąć, a interfejs WordPressa na to nie pozwoli. Oczywiście nie musisz tego wszystkiego wiedzieć – zawsze możesz skorzystać z pomocy dobrego (czyt. zaufanego) programisty o których jest niestety coraz trudniej. A to co przede wszystkim wyróżnia PHP i sprawia, że jest tak popularny to prostota jaką oferuje sam język nawet dla osób nietechnicznych – zachęcam to poznania chociażby podstaw.

 

PHP tu i teraz

Na początek zachęcam do posłuchania podcastu i przeczytania dwóch bardzo ciekawych artykułów na temat kondycji PHP – podcast jest z 2017, a artykuły mimo, że są dość stare to stanowią doskonałe wprowadzenie do tematu mojego artykułu (obowiązkowo z komentarzami):

Już wtedy świat PHP wyglądał naprawdę dobrze, a od tego czasu wiele się zmieniło:

  • Composer stał się standardem w zarządzaniu zależnościami w PHP – jedno z najbardziej kluczowych narzędzi dla PHP ostatnich lat;
  • PHP Standars Recommendations (PSR) – zbiór standardów dla języka PHP (stale rozszerzany);
  • nowe wersje dobrze znanych i lubianych frameworków: Symfony3, Zend3, Laravel 4 i 5;
  • w międzyczasie rozwinięte zostały narzędzie do testowania PHPUnit6, Behat3, PHPSpec2;
  • światło dziennie ujrzał Drupal 8 i Magento2;
  • wreszcie premiera długo oczekiwanego PHP 7;

PHP stał się językiem naprawdę dojrzałym, a jego pozycja jest bardziej stabilna niż kiedykolwiek. Czasy gdy projekt PHP zaczynaliśmy od przygotowania pliku index.php i „zaincludowania” odpowiednich bibliotek już dawno minęły. Teraz wystarczy skorzystać z przygotowanych instalatorów jak np: w Symfony / Laravel bądź też po prostu zainstalować odpowiedni pakiet za pomocą Composera:

$ composer global require "laravel/installer"
$ laravel new project

i szkielet projektu mamy gotowy. Dodatkowo możemy tworzyć własne, odpowiednio pre-konfigurowane pakiety gotowe do instalacji w kontekście kolejnych projektów.

PHP jako język

Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...

Autor wpisu: Pyton, dodany: 14.07.2016 02:00, tagi: php

PHP5 przyniosło nam w swojej rewolucji względem starego poczciwego funkcje anonimowe.

W wielkim skrócie to możliwość zadeklarowania funkcji bez nazwy i przypisanie i np. przypisanie jej do zmiennej.

Anonymous Class działają na podobnej zasadzie. A do czego nam to? Zaraz się przekonacie...

Autor wpisu: batman, dodany: 01.07.2016 12:00, tagi: php

Jeśli mówimy o PHP, wielowątkowość jest jedną z ostatnich rzeczy jaka przychodzi nam do głowy. Po części dlatego, że język ten od zawsze miał problem z tym zagadnieniem. Jak się okazuje, istnieje rozszerzenie rozwijane od dobrych kilku lat, które zadaje kłam twierdzeniu, że w PHP nie ma wielowątkowości (lub jest ale bardzo ułomna). Zanim zaczniemy, będziemy musieli przygotować środowisko. Niestety większość instalacji PHP nie nadaje się do korzystania z pthreads, ponieważ rozszerzenie wymaga aby język był skompilowany jako thread safe (ZTS). Ponadto będziemy potrzebować PEAR, którego użyjemy... [[ This is a content summary only. Visit my website for full links, other content, and more! ]]
Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.