Axure
Dzisiaj chciałbym poruszyć kwestię projektowania w małych i pojedyńczych zespołach. Od razu zaznaczę że nie jestem z wykształcenia informatykiem - wszystkiego uczyłem się sam i do wszystkiego sam dochodziłem, tak więc teoretyków i uczelnianych purystów proszę o nie zabieranie głosu. Poniżej zaprezentuję bowiem podejście które nie zawsze jest zgodne z “oficjalnymi szkołami”, ale za to sprawdzone w boju i praktyce.
Zacznę od pierwszego etapu “projektowania” czyli zbierania informacji “co chce klient”. Co prawda w moim przypadku “klient” jest zarazem moim szefem, ale nie zmienia to faktu że nie jest on programistą ani informatykiem i należy do niego podchodzić tak jak do każdego innego niedokońca zdecydowanego i wiedzącego co chce klienta.
Tak więc w moim przypadku pierwszy etap to zbieranie wszystkich wolnych myśli, pomysłów, oderwanych od siebie pragnień i wizji oraz zapisywanie ich i późniejsza próba uporządkowania. Doskonałym narzędziem wspomagającym ten proces są diagramy burzy mózgów.
Osobiście wykorzystuję do tego celu Microsoft Visio. Zapewne istnieją do tego lepsze, bardziej rozbudowane lub wygodniejsze narzędzia, ale… to działa, też jest wygodne, i mam je pod ręką W każdej chwili mogę szybko otworzyć projekt i dopisywać kolejne luźne myśli oraz pomysły, a później uporządkować je w chierarchię przypominającą drzewo. W moim przypadku taka burza mózgów tworzona jest od pierwszych rozmów o projekcie do czasu zakończenia drugiej fazy jakim jest przygotowanie prototypu - projektu funkcjonalnego.
Do przygotowania prototypu wykorzystuję komercyjne narzędzie jakim jest Axure. Pozwala on na budowanie prostych witryn których jedynym celem jest zobrazowanie jak projektanci i programiści widzą to co zostało zanotowane w burzy mózgów. Prototyp taki przypomina prosty serwis, ale jest statyczny i pozbawiony elementów layoutu. Najważniejsze w nim jest przedstawienie wszystkich podstron, tabel, form, przycisków, linków i zależności typu - dodając produkt klikam tutaj, wpisuję to i to, klikam “dalej” gdzie wpisuję tamto i tamto, itp.
Dobrze wykonany rozbudowany prototyp daje klientowi namiastkę działania docelowego serwisu, pozwala nam zorientować się czy to co my widzimy to jest to co klient chce, daje możliwość wstępnego rozplanowania serwisu. Dzięki prototypowi można łatwo stworzyć odpowiednie procedury i procesy (dodanie produktu do magazynu, proces rejestracji itp), a także odnaleźć i wyeliminować wszelkie niejasności oraz problemy z funkcjonalnością wynikające z różnej wiedzy informatyków i późniejszych użytkowników końcowych (których wiedza informatyczna często kończy się na klikaniu największych przycisków). Prototyp taki daje także możliwość szybkich poprawek i uwzględniania uwag klienta zanim jeszcze siądzie się do edytora.
Co również ciekawe, dopracowany i zaakceptowany prototyp pozwala później na łatwe odwzorowanie projektu na wzorzec MVC - dość wyraźnie widać podział na kontrolery i akcje.
Polecam obejrzenie sobie “wycieczki” prezentującej możliwości i zalety Axure - http://axure.com/tour.aspx czy przykładowego prototypu.
Kolejny 3 etap projektowania do przygotowanie bazy danych. Mając informacje z burzy mózgów oraz “podgląd” jak to będzie wyglądało w gotowym serwisie, dość łatwo możemy wywnioskować jakie informacje będziemy przechowywali, i jak będziemy na nich pracować. Ale to już temat który dość często i szeroko jest poruszany w internecie, i łatwo znaleźć odpowiednie informacje.
Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...
Zwiń
Czytaj na blogu autora...