Jednym z pierwszych etapów tworzenia aplikacji, jest przygotowanie jej prototypu. Dzięki temu już w początkowej fazie projektu unikniemy nieporozumień “miałem coś innego na myśli” lub “myślałem, że będzie to wyglądać/działać inaczej”. Kolejną zaletą prototypowania jest możliwość przekazania grafikowi wstępnych założeń dotyczących układu poszczególnych elementów w aplikacji i oszczędzenie ogromu czasu na wyjaśnianiu naszej wizji.
Narzędzi do prototypowania znajdziemy wiele z najpopularniejszym na czele Axure. Ponieważ cena Axure’a nie zachęca domowego developera do wydania niemałej gotówki na licencję, warto sprawdzić co oferuje konkurencja.
Ostatnim narzędziem do prototypowania z jakim się spotkałem, jest tytułowy MockFlow. Jest to flashowa aplikacja dostępna przez przeglądarkę z desktopowym klientem stworzonym w technologii Adobe AIR. Co ciekawe, autorzy projektu udostępnili również klienta mobilnego pozwalającego na dostęp do stworzonych prototypów z urządzeń mobilnych obsługujących HTML5.
Wspomniałem przed chwilą, iż dostęp do prototypów można uzyskać z mobilnych urządzeń. Dobrze się domyślacie – MockFlow działa jako typowa aplikacja internetowa, przechowująca dane online, do których dostęp uzyskuje się przy pomocy wspomnianych klientów. Klient desktopowy ma możliwość pracy w trybie offline, więc w przypadku braku dostępu do sieci, nadal można korzystać z aplikacji.
Co potrafi MockFlow? Całkiem sporo. Przede wszystkim pozwala stworzyć w miarę interaktywny prototyp aplikacji pozwalający na dokładne przygotowanie szkicu aplikacji. Spośród kilkudziesięciu dostępnych elementów znajdziemy przyciski, zakładki, wykresy, captcha, kalendarz i wiele innych. Jeśli okaże się, iż w dostępnych elementach nie ma przez nas wymaganego, możemy odwiedzić MockStore. Znajdziemy w nim dużo gotowych elementów przygotowanych przez użytkowników aplikacji. Gotowy prototyp możemy wyeksportować do pliku PDF, PPT, podejrzeć online oraz pobrać w postaci projektu HTML5. Możemy również wygenerować specyfikację w postaci dokumentu Word.
Bardzo interesująco przedstawia się wbudowany system kontroli wersji, pozwalający na przeglądanie zmian wprowadzonych do prototypu wraz z komentarzami dodanymi podczas zapisywania kolejnej wersji. Na uwagę zasługuje również możliwość zaproszenia innych osób do pracy nad prototypem oraz wbudowany chat, dzięki któremu będziemy mogli się z tymi osobami komunikować.
MockFlow udostępniony jest w dwóch wersjach. Pierwsza – darmowa – pozwala na utworzenie jednego projektu składającego się maksymalnie z czterech stron. Ponadto nad projektem mogą pracować tylko dwie osoby, a ilość rewizji w historii ograniczona jest do pięciu. W wersji płatnej wszystkie ograniczenia są zdjęte, a limit miejsca na serwerze do przechowywania danych rośnie z 10MB to 5GB. Wersja płatna kosztuje 69 dolarów na rok.
Strona projektu – www.mockflow.com