Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: JoShiMa, dodany: 24.07.2010 23:36, tagi: skrypty

Klamka zapadła. Klient zdecydował, ze jego serwis i sklep oparte będą na Joomla!. Nie będę tworzyć kolejnego tutoriala opisującego jak zainstalować Joomla!, skoro taki już istnieje na stronie Polskie Centrum Joomla. Zaraz po zainstalowaniu warto się dowiedzieć jak spolszczyć Joomla! i ogólnie jak używać Joomla!. Jeśli chodzi o wersję sklepu internetowego, to zdecydowałam się na [...]

Autor wpisu: batman, dodany: 23.07.2010 21:03, tagi: php

Wczoraj światło dzienne ujrzała najnowsza wersja PHP z serii 5.3. Zawiera ona sporo bug fixów, dodano kilka ciekawych funkcjonalności, zaktualizowano niektóre elementy języka (pełną wersję zmian znajdzicie w change logu). Nie byłoby w tym wydaniu nic ciekawego, gdyby nie jedena dosyć poważna zmiana. Wersja 5.3.3 zrywa w pewnym sensie w kompatybilnoscią wstecz. Od tej wersji bowiem funkcja nazywająca się tak samo jak klasa nie będzie konstruktorem, pod warunkiem, że znajduje się ona (klasa) w przestrzeni nazw. Zmiana ta nie będzie miała wpływu na PHP w wersji 5.2, ponieważ nie obsługuje ona przestrzeni nazw. Oto przykład zaczerpnięty z php.net, doskonale opisujący wprowadzone zmiany:

namespace Foo;
class Bar {
  public function Bar() {
    // konstruktor w PHP 5.3.0-5.3.2
    // metoda jak każda inna w PHP 5.3.3
  }
}

Autor wpisu: eRIZ, dodany: 23.07.2010 14:02, tagi: jquery, javascript, php

Przyznam, że już dawno nie miałem takiej zagwozdki, jak ta, która spotkała mnie przez ostatnie 3 dni.

Zaczął mnie - delikatnie mówiąc - irytować fakt, iż na maila lecą czasem załączniki 40 MiB, więc postanowiłem napisać na potrzeby teamu małą aplikację, która miała:

 • zautoryzować użytkownika (to nie *share, że wszyscy mają mieć dostęp)
 • ułatwić wybór i upload
 • przyjąć pliki na serwerze i dać znać, komu trzeba

Coś podobnego już działa, jednak to wybitna prowizorka - najprostszy formularz i jedno pole. Ot, filozofia. Ale potrzebne jest coś, co działa trochę lepiej i nie zraża interfejsem. ;)

Teoria fajna?

Autor wpisu: matipl, dodany: 23.07.2010 09:19, tagi: php

Wczoraj ekipa PHP wydała kolejne wersje z rodziny 5.3 oraz 5.2. Jak widać okres wakacji nie dla wszystkich oznacza wylegiwania się na plaży.

Bardzo mnie cieszy, że kolejny raz w 2010 roku doczekaliśmy się aktualizacji. I to nie byle jakiej…

PHP 5.2.14 zamrożone

Jak zapowiadano wcześniej wersja 5.2.14 kończy linię 5.2. W żaden sposób nie będzie rozwijana. Pojawią się ew. łatki na wykryte krytyczne luki. Wszyscy użytkownicy PHP 5.2 proszeni są o aktualizację do 5.3. Wersja 5.2.14 przyniosła:

 • załatanie 66 błędów
 • aktualizacja rozszerzenia PCRE

W końcu wymusi to aktualizację do PHP 5.3 na większości maszyn i bardzo mnie to cieszy.

PHP 5.3.3

Po ponad 4 miesiącach ukazała się wersja PHP 5.3.3, która wprowadza dużą zmianę:

Methods with the same name as the last element of a namespaced class name will no longer be treated as constructor. This change doesn’t affect non-namespaced classes.

< ?php
namespace Foo;
class Bar {
public function Bar() {
// treated as constructor in PHP 5.3.0-5.3.2
// treated as regular method in PHP 5.3.3
}
}
?>

Nie dotyczy to programistów, którzy do tej pory nie korzystali z przestrzeni nazw, czyli np. PHP 5.2 lub PHP 4. Poza tym w najnowszej wersji:

 • poprawiono 145 błędów
 • wprowadzono 13 dodatków (m.in. dodano FastCGI Process Manager (FPM))
 • zaktualizowano 2 rozszerzenia (PCRE i sqlite)

Download: PHP

Autor wpisu: sokzzuka, dodany: 23.07.2010 09:00, tagi: php

Na jednym z ostatnich wpisów na internalsach wyszło na jaw, że w najbliższej większej wersji php (5.x lub 6), do obecnej funkcjonalności domknięć (closures) dodana zostanie obsługa $this. Obsługa ta będzie zaimplementowana tak jak opisano w podpunkcie A) odpowiedniego RFC. Oznacza to, że zmienna $this będzie mogła być wykorzystywana tylko w domknięciu stworzonym wewnątrz jakiegoś obiektu i będzie zawsze wskazywała na obiekt w którego kontekście została utworzona. Otwiera to trochę nowych możliwości związanych np z delgacjami – tworzeniem event handlerów itp.

Dla mnie pozostaje jednak pewien niedosyt związany z tym rozwiązaniem. Szkoda, że nie wprowadzono możliwości bindowania zmiennej $this (i innych zmiennych) do aktualnego kontekstu tak jak opisano w zmodyfikowanej propozycji A)

Przy okazji chciałem poinformować, że pokazała się wersja php 5.3.3. Oprócz poprawek błędów została zmieniona jedna ważna rzecz – metody o nazwie takiej samej jak klasa nie są już traktowane jak konstruktory – w przypadku kodu który jest napisany z użyciem namespace’ów – jest to moim zdaniem dobry krok w kierunku usuwania historycznych zaszłości w języku. Mam nadzieje, że w przyszłych wersjach całkowicie usunięte zostaną konstruktory w starym stylu.

Jakie jest Wasze zdanie o wprowadzonych zmianach ?

Autor wpisu: batman, dodany: 22.07.2010 08:00, tagi: php

Wczoraj wystartowała polska wersja serwisu phpforandroid.net. W chwili obcnej jest to tylko kilka wpisów w FAQ oraz pusta strona manuala, jednak z czasem będzie przybywało więcej treści w języku polskim.

I tutaj pytanie do Was. Jakich treści wam brakuje? Co chcielibyście znaleźć w FAQ i w manualu?

Autor wpisu: Śpiechu, dodany: 20.07.2010 21:54, tagi: php, zend_framework

Dzisiaj ostatni wpis dotyczący programowania zgodnego z Zend. Będzie mowa o dokumentacji. Sporo informacji będzie pochodziło z Czystego Kodu [dalej CK]. Przede wszystkim bloki dokumentacji muszą być zgodne z formatem phpDocumentor, czyli /** * Coś tam dokumentuję... */ Współczesne IDE nie mają problemu z pilnowaniem zgodności z tym formatem. Wpisujesz /** naciskasz Enter i masz [...]
Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.