Autor wpisu: sokzzuka, dodany: 07.03.2011 23:09, tagi: php
Jak głosi stare przysłowie lansowane przez pewne grono uczonych programistów – „należy co roku uczyć się nowego języka programowania”. Jakiś czas temu stworzyłem cykl artykułów o tworzeniu prostej dynamicznej strony www opartej o Pythona i mod_wsgi. Rok raczej nie minął, co nie oznacza, że nie nadszedł czas na poszerzenie swoich horyzontów myślowych i zaopatrzenie się w nowe zabawki .
Językiem, który zamierzam wałkować przez kilka następnych wpisów jest Scala – język obiektowo – funkcyjny działający na platformie JVM oraz .Net . Zainteresowanie tym językiem zrodziło się u mnie pewnego czasu, gdy znudzony klepaniem kolejnego banalnego portalu w PHP zacząłem sobie wyobrażać jak powinien wyglądać idealny język programowania. Owe przemyślenia poskutkowały wertowaniem Wikipedii i czytaniem o różnych dziwnych językach, paradygmatach i technologiach. W czasie moich poszukiwań natrafiłem właśnie m.in na Scalę. Zainteresowała mnie w niej jej funkcyjna natura oraz ciekawe własności obiektowe.
Zanim przejdę do kolejnych części wpisu by przedstawić Wam ten wspaniały język, zamierzam przedstawić jak krok po kroku przygotować sobie wygodne środowisko programistyczne.
Jako IDE, którego będę używał wybrałem Netbeans. Korzystam z niego już od dłuższego czasu (z przerwą na testowanie PHPStorm poleconego przez szanownego Batmana) . Posiada ono wsparcie dla Scali i zamierzam z niego skorzystać.
Proces przygotowania środowiska omawiam z założeniem, że osoba czytająca artykuł ma zainstalowane Netbeans w wersji z wsparciem dla PHP. Dlaczego ? Tak jest trudniej ;P
- Jeżeli jeszcze nie mamy zainstalowanego, ściągamy JDK ze strony Oracle’a.
- Ściągamy kompilator Scali, wraz z bibliotekami z jej strony
- Rozpakowujemy ściągnięte archiwum do dowolnego katalogu (nie powinien zawierać spacji), u mnie
C:/Program Files/Scala
(a jednak spacje są ) - Ustawiamy zmienną środowiskową
SCALA_HOME
na wybrany wcześniej katalog - Dodajemy do systemowej zmiennej
PATH
, katalogSCALA_HOME/bin
- Ściągamy i rozpakowujemy wtyczkę do Netbeans do dowolnego katalogu
- Otwieramy plik
katalog_instalacyjny_netbeans/etc/netbeans.conf
i dopisujemy do zmiennejnetbeans_default_options
następujący tekst:-J-Dscala.home=katalog_ze_scalą
- Otwieramy Netbeans, wchodzimy w Tools->Plugins->Downloaded->Add plugins i dodajemy rozpakowane przez nas pliki wtyczkowe
- Jeżeli podczas instalacji wtyczek Netbeans marudził by coś o braku JDK, należy otworzyć plik
netbeans_default_options
i ustawić zmiennąnetbeans_jdkhome
na naszą lokalizację JDK - By przetestować, wystarczy utworzyć nowy przykładowy projekt
File->New Project->Scala->Scala Application
i po utworzeniu nacisnąć „play”, jeżeli wszystko zrobiliśmy dobrze to efektem działania w okienku dolnym powinien być napis „hello world”
To będzie na tyle dzisiaj jeżeli chodzi o Scalę. Zapraszam na kolejne części cyklu i liczę na Wasze komentarze i uwagi