Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: batman, dodany: 25.05.2011 12:38, tagi: php

logo-smallRok temu w Górach Świętokrzyskich odbyła się pierwsza edycja konferencji PHPCon PL. O tym jak było i czy się podobało, przeczytacie m.in na blogu Mateusza Kamińskiego. Niestety nie miałem okazji uczestniczyć w tym wydarzeniu, czego bardzo żałuję, ponieważ z relacji uczestników wynika, iż impreza była udana. W tym roku PHPCon PL zapowiada się równie interesująco, między innymi za sprawą Lorny “LornaJane” Mitchell, będącej gościem specjalnym tegorocznej edycji.

W związku z przygotowaniami do PHPCon PL 2011, organizatorzy ogłosili call for proposals. Jeśli czujesz się na siłach aby wystąpić z interesującym tematem związanym z PHP, koniecznie zgłoś swoją propozycję na stronie http://www.phpcon.pl/2011/pl/aglista. Swoje propozycje można zgłaszać do 15 lipca, więc czasu na przygotowanie jest dużo. Konferencja odbędzie się w dniach 21-23 października w Górach Świętokrzyskich, w hotelu Przedwiośnie w Mąchocicach Kapitulnych.

Autor wpisu: batman, dodany: 25.05.2011 08:00, tagi: css, javascript

Dobrze przeczytaliście. Animacja 3D przy użyciu CSS3 jest możliwa. Udowodnił to James Long, web developer Mozilli, który przygotował kilka przykładów animacji 3D. Co ciekawe nie użył do tego celu ani SVG ani canvas. Jedyne co zrobił, to wykorzystał właściwość transform w celu przygotowania bryły oraz szczyptę JavaScript do wprawienia bryły w ruch.

teapot

Dokładny opis sposobu utworzenia animacji znajdziecie pod adresem http://jlongster.com/s/dom3d/index.html. Dema do obejrzenia pod adresem http://jlongster.com/s/dom3d/example3.html. Działją tylko w przeglądarkach Firefox oraz Chrome.

Autor wpisu: Śpiechu, dodany: 24.05.2011 21:07, tagi: css, php

Od jakiegoś czasu grzebię sobie po GitHubie. Pomyślałem, że rozpocznę cykl opisów skryptów, które wzbudziły moją ciekawość lub wg mnie mogą być dosyć przydatne dla webmasterów. Na pierwszy ogień idzie CSS Crush — narzędzie do automatycznego zmniejszania wielkości plików CSS.

Zapewne każdy kto szukał kiedyś możliwości zaoszczędzenia nieco transferu natknął się na różne programy do miniaturyzacji skryptów. Chyba najpopularniejsze narzędzie to YUI Compressor, które przyjmuje pliki JavaScript lub CSS i próbuje powyrzucać trochę „niepotrzebnych” znaków. Minusem w/w programu jest to, że jest napisany w Javie. Co prawda powstał port w JavaScript, ale powiedzmy, że szukamy wygodniejszego rozwiązania, które daje się rozszerzać.

CSS Crush to właściwie jedna klasa plus kilkanaście funkcji (makr) rozbudowujących. To trochę dziwna klasa, bo WSZYSTKO mamy statyczne. Nawet mnie się to nie podoba, no ale niech będzie. Widocznie autor ma ważne podstawy żeby tak robić.

Używa się tego bajecznie prosto. Gdzieś wcześniej żądamy dołączenia pliku CSS_Crush.php, a następnie w sekcji head gdzie linkujemy nasz kod CSS wystarczy wpisać

<link rel="stylesheet" type="text/css" href="<?php echo CSS_Crush::file('/styles/style.css'); ?>">

i właściwie tyle. Skrypt sam sobie utworzy zminimalizowany plik i zwróci do niego ścieżkę dostępu. Jest to na tyle sprytne, że jeżeli nie wprowadzaliśmy żadnych zmian do pliku źródłowego CSS, to skrypt nie będzie mielił go ponownie.

Proces miniaturyzacji pliku przebiega w zasadzie zgodnie z tym co robi YUI Compressor, czyli m.in. wywalanie zbędnych enterów, spacji, średników, nadmiarowych zer i zamianę kolorów podanych w rgb na hexy.

CSS Crush można również rozszerzać o makra. Aktualnie dostępne są ułatwiacze w stylu automatycznego dodawania -moz- i -webkit- oraz dodawanie kilku hacków.

Programem można sterować poprzez dodanie mu tablicy asocjacyjnej jako drugiego argumentu przy CSS_Crush::file. Są to booleany 'macros', 'comments', 'minify' i 'versioning'. Jako swego rodzaju mankament można uznać formułkę, która wyświetla się na początku każdego zmielonego pliku. Zaproponowałem autorowi dodanie opcji 'boilerplate', za pomocą której wywalimy nagłówek pliku.

Chyba jest o co walczyć, skoro plik CSS Gazety.pl z 77,6 KB zmniejszył się do 67 KB. Ta wartość razy kilkaset tysięcy odwiedzin jakieś oszczędności na transferze nam zapewni.

Autor wpisu: Tomasz Kowalczyk, dodany: 24.05.2011 19:06, tagi: symfony, framework, php

Framework symfony jest na tyle złożonym tworem programistycznym, że czasami możemy po prostu "odbić się od ściany" próbując osiągnąć teoretycznie prostą rzecz. Moim zdaniem to dobrze, że wymaga on tak dużo od programisty - dzięki temu programista musi rozumieć, dlaczego i jak działają tworzone przez niego rozwiązania. W dzisiejszym wpisie chciałbym podjąć dosyć zaawansowaną kwestię [...]

Autor wpisu: Wojciech Sznapka, dodany: 23.05.2011 22:34, tagi: php

I had great pleasure to attend to Dutch PHP Conference day 2, as a replacement for collegue of mine. The conference met all my expectations – organisation was on very high level and talks were worth listening. Firstly I attended opening keynote by Helgi Þormar Þorbjörnsson, who spoke about importance of APIs in nowadays bussiness. [...]

Autor wpisu: Tomasz Kowalczyk, dodany: 22.05.2011 21:15, tagi: css, javascript, jquery

Istnienie konferencji takich jak Falsy Values skłania nas coraz bardziej do zagłębienia się w szczegóły możliwości oferowanych przez język JavaScript. Pomysły na rozwój tego języka, takie jak m. in. nowości standardu ECMAScript 6, biblioteka Node.js i Fabric.js, czy też zupełnie inne spojrzenie na tą technologię - gdzie dumnie wypina pierś projekt CASSIS, to tylko niektóre, [...]

Autor wpisu: Tomasz Kowalczyk, dodany: 22.05.2011 04:08, tagi: javascript, php

Konferencja Falsy Values to nowy pomysł Damiana "Ferrante" Wielgosika i Pawła Czerskiego na rozruszanie polskiej sceny programistów stron internetowych - zarówno od strony frontendu, jak i bardziej serwerowych zagadnień. Dzięki uprzejmości pierwszego z organizatorów miałem okazję pojawić się w piątek 20 maja w kinie Femina i posłuchać jednych z najbardziej reprezentatywnych osób w branży. Czas [...]
Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.