Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: batman, dodany: 11.07.2010 18:20, tagi: php

Wietrzenia domowej biblioteczki ciąg dalszy. Dzisiaj nie lada gratka dla osób zainteresowanych AJAXem. Mam dla was dwie książki o tej tematyce: AJAX i PHP. Tworzenie interaktywnych aplikacji internetowych oraz Ajax. Zaawansowane programowanie.

Jeśli chcecie zdobyć te książki, wystarczy że odgadniecie wagę mojego kota. Dla ułatwienia podam kilka szczegółów: kotka, wiek – niewiele ponad 3 lata, rasa – kotka europejska pospolita, kolor – rudy (rudy to nie kolor, rudy to charakter ;) ).

Na zgłoszenia czekam do końca jutrzejszego dnia (do północy 12.07.2010). Powodzenia!

Autor wpisu: Zyx, dodany: 10.07.2010 19:25, tagi: php

Mój ostatni wpis o MVC oraz eksperymentalnym frameworku Trinity wywołał wyjątkowe poruszenie. Jednym z celów eksperymentu jest m.in. zerwanie z jedynym słusznym podziałem kontroler/akcja i udostępnienie programiście większej swobody w budowie kontrolerów. Pojawia się tu jednak problem z ponownym wykorzystaniem kawałków kodu. Dlatego zasiadłem z powrotem nad kartką papieru i odkurzyłem koncepcję zastosowaną w jednym z moich ubiegłorocznych projektów.

Autor wpisu: JoShiMa, dodany: 10.07.2010 10:27, tagi: skrypty

Przytrafił mi się klient, który zlecił bardzo chce mieć sklep internetowy. Przyjęłam zlecenie, choć nie mam doświadczenia z tego typu skryptami. Póki co stanęło na wykorzystaniu i wdrożeniu gotowego produktu. Pytanie tylko co wybrać? Trochę o nierzetelnych programistach Sytuacja byłaby prostsza, gdybyśmy startowali z pozycji zero i mieli trochę czasu na realizację przedsięwzięcia. Oczywiście tak słodko nie [...]

Autor wpisu: batman, dodany: 09.07.2010 18:00, tagi: php

Moda jest wszędzie. I nie chodzi mi tutaj o kraciaste koszule programistów. Programowanie, podobnie jak inne dziedziny naszego życia, ulega wielu wpływom. Programowanie w PHP ulega tym wpływom jeszcze bardziej. Dzieje się to głównie za sprawą opinii jaka za tym językiem się ciągnie. Programiści chcąc ją poprawić, chwytają się wszelkich możliwych sposób, by udowodnić, że PHP jest na czasie ze wszystkimi nowinkami / pseudo-standardami.

Jedną z takich nowinek jest bardzo popularny ostatnio MVC. Od dobrych kilku miesięcy (a może i lat) jakość aplikacji PHP oceniana jest po tych trzech magicznych literkach. Jeśli na pytanie “Czy Twoja aplikacja została napisana w duchu MVC?” padnie odpowiedź, że nie, wówczas od razu traci uznanie. Najzabawniejsze w tej całej sytuacji jest to, że niewiele osób wie, czym tak naprawdę MVC jest, oraz że nie jest to jedyna słuszna droga do tworzenia aplikacji. Jeśli spojrzymy na dowolne forum poświęcone programowaniu w PHP, bardzo szybko znajdziemy na nim dziesiątki tematów z pytaniami w stylu “Gdzie mam umieścić widok?” lub “Czy ta klasa to już model?”. Winę za to ponosi dosyć luźna interpretacja tego wzorca oraz techniczne ograniczenia języka. Zasadą przyświecającą MVC jest oddzielenie od siebie warstw aplikacji. I tutaj zaczynają się schody. Oddzielenie warstw może odbywać się na kilku poziomach. Można stworzyć jeden plik, w którym znajdzie się dostęp do danych, manipulacja danymi oraz ich prezentacja i będzie można powiedzieć, że taki plik został stworzony zgodnie z MVC (gdzie jest napisane, że każdy element tej układanki musi być w osobnym pliku?). Można również podzielić to na dziesiątki plików, dodać helpery, pluginy, router, dispacher i inne cuda. Reguły na to nie ma.

Czy jesteśmy skazani na MVC? Niestety tak. Podobnie jak kiedyś popularny był Singleton, tak teraz panuje moda na MVC (w najczystszej postaci). Stąd też nieco prowokujący tytuł. Zamiast na ślepo iść za modą, warto zastanowić się, czy w naszym przypadku ma ona rację bytu. Może okazać się, że jedna z literek jest nam kompletnie niepotrzebna, a może któraś z nich będzie wymagała dodatkowego podziału na kolejne elementy? W końcu może okazać się, że nasze każda literka w naszym MVC, ma swoje własne MVC w środku. Niestety nie ma dobrej alternatywy dla modelu wielowarstwowego. W chwili obecnej jest to najlepsze podejście to tworzenia aplikacji i tylko od nas zależy jak z niego skorzystamy.

Autor wpisu: Damian Rusinek, Piotr Wierzgała, dodany: 07.07.2010 14:48, tagi: framework

Ostatnio pisałem o nowym ciekawym frameworku Tequila w tym poście.

Jednakże jak się okazuje, jego autor (Rafał Szemraj) przejął pełną kontrolę (=)) nad projektem Fabrication. Od tej pory Fabrication będzie wchłaniało funkcjonalności Tequili, dlatego też praca nad Tequilą została zawieszona (komentarz Rafała w poście).

Dodam tylko, że zauważyłem, że 2 dni temu została opublikowana najnowsza wersja Fabrication 0.7.1.

Przydatke linki: http://code.google.com/p/fabrication/ – oficjalna stronka Fabrication http://blog.szemraj.eu – blog Rafała

Autor wpisu: batman, dodany: 07.07.2010 08:26, tagi: internet

Mozilla udostępniła wczoraj (06.07.2010) najnowszą wersję swojego flagowego produktu – Firefox 4. Przeglądarka jest dostępna w wersji beta 1 i można ją pobrać ze strony projektu.

Najwięcej zmian zaobserwują użytkownicy systemów operacyjnych Windows 7 oraz Vista. Na nich właśnie można zobaczyć odświeżony interfejs przeglądarki. Poza kosmetyką zmiany miały miejsce również pod maską. Do najważniejszych można zaliczyć:

  • nowy menadżer dodatków
  • wspomaganie sprzętowe podczas oglądania pików wideo w serwisie YouTube
  • modyfikacje wprowadzające poprawę bezpieczeństwa
  • Crash Protection, czyli znacznie lepsza obsługa problemów z zawieszającymi się pluginami
  • poprawa wydajności

Z kwestii technicznych, interesująco zapowiadają się:

  • parser HTML5
  • obsługa CSS3 (niepełna)
  • obsługa WebSockets
  • obsługa IndexedDB
  • Web Console (odpowiednik konsoli z Firebuga)
  • nowe API dodatków

Firefox 4 jest odpowiedzią Mozilli na coraz śmielsze poczynania Microsoftu w sprawie IE9 oraz na zagrożenie ze strony Google Chrome, który zdobywa coraz większą popularność. Czy wprowadzone zmiany zatrzymają odpływ użytkowników i ugruntują pozycję przeglądarki? Czas pokaże.

źródło: blog.mozilla.com

Autor wpisu: sokzzuka, dodany: 06.07.2010 11:17, tagi: php

Jeżeli dobrze zrozumiałem czytając jeden z wpisów na internalsach, najbliższe wydanie php – 5.2.14 ma być ostatnim „regularnym” wydaniem z tej gałęzi. Oznacza to, że odtąd będą wypuszczane będą tylko dla tej wersji poprawki bezpieczeństwa. Natomiast w niedalekim czasie również ta aktywność będzie zaprzestana i php 5.2.x podzieli los php 4 i zostanie zaprzestany wszelki support dla tej wersji.

Uważacie, że jest to dobra decyzja, czy też prace w 5.2.x powinny być kontynuowane i jeżeli tak, to jak długo ?

Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.