Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: sokzzuka, dodany: 09.06.2010 18:12, tagi: php

Dzisiejszy post będzie o dwóch przydatnych funkcjach, których dość nagminnie używam. Nie widziałem ich jeszcze nigdzie w internecie za bardzo więc stwierdziłem, że podzielę się nimi z publiką, a nuż się komuś przydadzą. Pierwsza funkcja jest pewnym ulepszeniem var_dump. Pewnie nie raz się Wam zdarzyło, że zostawiliście gdzieś samotnego var_dumpa w kodzie i nie mogliście dość do tego gdzie on się podziewa.

Ta funkcja przy wywołaniu podaje nazwę pliku i linie w której została wywołana, jest to podawane nad dumpem. Z innych ekstrasów dołącza ona formatowanie dumpowanej zmiennej (ta funkcjonalność ma już Zend_Debug), więc wynik jest bardziej czytelny. A więc Pani i Panowie oto ona wraz z przykładem:

function dump() {
    $aTrace = debug_backtrace(false);
    $aArgs = func_get_args();
    echo "<code style='white-space: pre'>";
    echo "Line {$aTrace[0]['line']} \n";
    echo "File {$aTrace[0]['file']} \n";
    call_user_func_array('var_dump',$aArgs);
    echo "</code>";
}
dump('test');
 
/*wynik
Line 4
File D:\www\projekt\index.php
string(4) "test"
*/

Natomiast druga funkcja jaką chciałem przedstawić, to funkcja zamieniająca polskie znaki diakrytyczne na ich odpowiedniki bez ogonków – przydatna przy tworzeniu przyjaznych url-i.

function ascii_encode($input, $encoding = 'utf-8'){
$sResult = iconv($encoding,'ascii//translit', $input);
$aSearch = array(',',"'");
$sResult = str_replace($aSearch, '', $sResult);
return $sResult;
}
 
if(PHP_OS === 'WINNT'){
    setlocale(LC_ALL,'polish');
} else {
    setlocale(LC_ALL,'pl_PL.utf8');
}
 
echo ascii_encode('zażółć gęślą jaźń');
//wynik: zazolc gesla jazn

Bardzo ważną rzeczą w przypadku funkcji ascii_encode jest wcześniejsze wywołanie setlocale, inaczej konwersja nie przebiegnie pomyślnie, co więcej jak zauważyliście inaczej ustawia się locale dla windowsa a inaczej dla całej reszty.

Autor wpisu: Zyx, dodany: 08.06.2010 21:26, tagi: php

Pierwsza rewolucja PHP miała miejsce, gdy programiści odkryli słowo framework i zaczęli tak oto zwanych systemów masowo używać. PHP jest jednym z nielicznych języków, gdzie rynek nie został zdominowany przez "jedyny słuszny" framework. Jedni twierdzą że to wada, inni że zaleta, ponieważ pozwala wypróbować wiele różnych rozwiązań. Ostatnio jednak powoli pojawiają się nowe trendy programistyczne, z których już teraz zaczynają wykluwać się frameworki nowej generacji, które będą podstawą drugiej rewolucji.

Autor wpisu: sokzzuka, dodany: 08.06.2010 09:47, tagi: php

Dzisiaj mija 15 lat od wypuszczenia w świat przez Rasmusa Lerdorfa pierwszej wersji PHP. Więc sto lat niech żyje nam. A tu mały fragmencik kodu z tej archaicznej wersji:

<?
      Function Sum $a,$b,$c (
        return($a+$b+$c);
      );
 
      echo Sum($a,$b,$c);
    >

Dla chętnych na więcej sampli kodu z prehistorycznego PHP polecam manual tej właśnie wersji.

Autor wpisu: batman, dodany: 08.06.2010 08:00, tagi: internet

Od kilku miesięcy Microsoft prowadził zamknięte testy Office Web Apps, konkurencji Google Docs. Wczoraj Office Web Apps został upubliczniony w ramach projektu SkyDrive. Pod adrersem office.live.com mamy możliwość tworzyć i edytować dokumenty Word, Excel, PowerPoint oraz OneNote i to wszystko z poziomu przeglądarki internetowej.

o1

W chwili obecnej usługa dostępna jest jedynie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie oraz Irlandii, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z niej również w Polsce. Wystarczy odwiedzić adres http://office.live.com/?docsf=1.

Office Web Apps oferują nam następujące funkcjonalności:

  • upload istniejących dokumentów z dysku o2

  • edycja dokumentów online

o3

  • możliwość pracy nad jednym dokumentem przez kilka osób w tym samym czasie
  • kontrola wersji (historia zmian w dokumencie i możliwość odtworzenia jednej z poprzednich wersji)
  • gotowe szablony dokumentów
  • możliwość edycji dokumentów w wersji desktopowej Office
  • możliwość udostępniania dokumentów innym osobom
  • wszystkie dokumenty przechowywane są w usłudze SkyDrive

Niedługo aktualizacji doczeka się Hotmail, a co za tym idzie lista zmian i funkcjonalności znacznie wzrośnie. Między innymi będzie możliwość przeglądania dokumentów bezpośrednio w wiadomości e-mail oraz zamiast wysyłania dokumentów w postaci załączników, będzie możliwość przekazania dokumentów do SkyDrive. W wiadomości zamieszczone będą jedynie linki do wersji online dokumentów.

Jedyne co mnie niepokoi w Ofiice Web Apps, to wydajność. Na stosunkowo krótkim dokumencie, przeglądarka (IE8) dosyć mocno zwalniała, a pojawiające się elementy (np wybór koloru czcionki), potrzebowały około 2 sekund, by się załadować i wyświetlić swoją zawartość. Z drugiej strony Google Docs do demonów szybkości również nie należy.

Czy Office Web Apps będzie Google Docs killerem? Całkiem możliwe. Dodanie bardzo modnych ostatnio funkcji społecznościowych do dokumentów, mocna integracja z Hotmail oraz możliwość edycji dokumentów w aplikacji desktopowej (Office) daje ogromną przewagę Microsoftowi. Jeśli Windows Live Wave 4 rzeczywiście będzie tak dobry jak go zapowiadają, Google może mieć niemałe kłopoty.

Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...

Autor wpisu: sokzzuka, dodany: 07.06.2010 23:47, tagi: php

I jak to mówi jeden bloger “piekło zamarzło”. Dziś właśnie został commitowany do php-owego trunka patch z featurem znanym też jako “function array dereferencing”. Co to oznacza ? Mniej więcej tyle, że od dziś będzie można robić coś takiego:

function foo(){
    return array('baz','bar');
}
//nowy feature !!!
echo foo()[0];

Dotychczas nie było możliwości by z funkcji zwracającej tablice od razu odwołać się do jej elementu. Należało zrobić to przez zmienną tymczasową. Szczegóły i patch można znaleźć na http://wiki.php.net/rfc/functionarraydereferencing.

Autor wpisu: batman, dodany: 07.06.2010 18:00, tagi: javascript, css

Jakiś czas temu w serwisie develway.pl pojawił się link do bloga Six Revisions, na którym przedstawiono opis nowego API Google. Tym razem firma ta wzięła się za typografię w sieci i wypuściła Font API.

Google Font API jest sposobem na uzyskanie na stronie “ładnych” czcionek bez konieczności uciekania do tanich sztuczek w postaci obrazków lub plików swf. Firma Google dostarcza galerię czcionek, z których możemy skorzystać oraz kod, który musimy dodać do naszej strony.

Jak to działa?

Zasada działania Google Font API jest bardzo prosta. Wystarczy, że do naszej strony dodamy kod

<link rel="stylesheet" type="text/css" href="http://fonts.googleapis.com/css?family=Font+Name">

Gdzie Font+Name jest nazwą czcionki z galerii. Od razu zaznaczę ważną rzecz. Wszystkie spacje muszą zostać zamienione na znak plusa (+). Jeśli chcemy wykorzystać więcej czcionek na naszej stronie, wystarczy, że oddzielimy je pionową kreską – |

Następnie stosujemy standardowy kod CSS, który wykorzystuje nową czcionkę. Należy pamiętać o dodaniu czcionki “zapasowej”, która zostanie użyta w przypadku problemów z wykorzystaniem niestandardowej czcionki.

<style>
  p {
	font-family: 'Font Name', serif;
	font-size: 48px;
  }
</style>

A tak to działa (i wygląda) w praktyce (tekst można zaznaczyć i skopiować):

Hello World!

Jeśli z jakiegoś powodu napis nie wygląda “ładnie”, oto zrzut ekranu

hello-world

Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...

Autor wpisu: Śpiechu, dodany: 06.06.2010 22:52, tagi: php, zend_framework

Na stronie Zend Framework macie podane konwencje/standardy dotyczące formatowania kodu, nazewnictwa i dokumentacji. Chciałbym pewne rzeczy rozszerzyć w oparciu o własne obserwacje kodu ZF i zalecenia twórców/ekspertów (głównie z ich blogów). Nie będę oczywiście bawił się w tłumacza. Mam nadzieję, że ten 3 częściowy wpis się komuś przyda. Dzielę go z braku czasu… 1. Formatowanie [...]
Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.