Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: nospor, dodany: 10.10.2007 16:04, tagi: php

Liczenie ile minęło dni między jedną datą a drugą to dość częsty "problem" piszących w php. Samo policzenie dni bez rozróżniania na dni robocze jest banalnie proste: [php][/php] Jednak wyliczenie dni roboczych to już większa sprawa. By ułatwić sobie i Wam życie, napisałem funkcję, która wylicza liczbę dni roboczych. Pierwotnie funkcja nie uwzględniała świąt ruchomych jednak użytkownik kajko84 dopisał do tego i święta ruchome. Ja to trochę zoptymalizowałem i mamy w pełni funkcjonalną funkcję do wyliczania liczby roboczych.

Autor wpisu: Zyx, dodany: 04.10.2007 16:14, tagi: php

Opracowanie rozwiązań mających służyć przez długie lata bez konieczności wprowadzania większych zmian lub wywalania dotychczasowych osiągnięć na śmietnik jest czasochłonne. Niezbędna jest umiejętność planowania oraz przewidywania. Obecnie tworzę taki właśnie skrypt, który ma z założenia wytrzymać w użyciu dłużej, niż rok. Nie poprzestaję jedynie na elastycznej strukturze, lecz staram się także wdrożyć rozwiązania przyszłościowe bądź dostępne wyłącznie tzw. "garstce wybrańców". W tym wpisie pragnę omówić kilka z nich.

Autor wpisu: Athlan, dodany: 29.09.2007 00:25, tagi: internet

Ostatnio miałem problem z ustawieniem domen w Plesku. Otóż do jakiejś puli IP przydzielone są domeny - rzecz jasna. O dziwo zauważyłem taką opcję:

Domeny używające adresu IP shared - 62.75.150.15 - ustaw domyślną

Domyslną? Że co? Okazało się, że po wpisaniu nieistniejacasubdomena.vgroup.pl przerzucało na ową domyślną domeną, jaką była elorap.pl. Pytania są 2:

  1. Dlaczego serwer nie uzył mojego wildcarta, który przy nieistniejącej subdomenie odpala folder główny
  2. Z jakiego powodu serwer po prostu nie informuje, że takowej domeny nie ma (nie można połączyć z serwerm)

Najbardziej intrygujące jest jednak to, dlaczego mam wybierać domenę, na którą rzekomo zostanie przekierowany zostanie użytkowik poruszający się po zupełnie innej domenie. Obsługa host1.pl zwaliła wszystko na mnie, no bo co... nie działa to klient coś popsuł. Nie chcący wchodzić w prymitywną kłótnię wyłączyłem komunikator i przestawiłem "domyslną" domenę na vgroup.pl i w indexie dokleiłem mały kod:

PLAIN TEXT PHP:
  1. if($_SERVER['HTTP_HOST'] != 'vgroup.pl')
  2. {
  3.   $aDomains = explode('.', $_SERVER['HTTP_HOST']);
  4.   array_shift($aDomains);
  5.   header("Location: http://" . implode('.', $aDomains));
  6.   exit;
  7. }

Po wpisaniu www.athlan.vgroup.pl okazało się, że subdomena www.athlan nie istnieje, bo genialny Plesk nie wpisuje tego do DNS automatycznie. Dlatego w powyższym kodzie wystąpiło array_unshift. Kod schodzi na kolejne pozomy na dół, odcinając wszystko przed pierwszą kropką z nią włącznie.

Rozwiązanie bardzo dziwne, ale póki co z niego będę korzystał, bo w dialog z host1 nie będę wchodził.

Autor wpisu: Athlan, dodany: 24.09.2007 15:05, tagi: php, php.pl

Niezmiernie mi miło ogłosić, że zostałem członkiem zarządu php.pl. Wybraliście mnie po przeczytaniu programu wyborczego, dlatego postaram się go zrealizować w stu procentach. Kilkadziesiąt minut po otrzymaniu wiadomości już założyłem odpowiedni temat na forum administratorów dotyczący otwarcia serwisu, o którym była mowa w programie wyborczym. Warto zaznaczyć, że wspólnie z zarządem przedyskutujemy ogólną specyfikację projektu, natomiast szczegóły pozostawię do omówienia na forum dyskusyjnym z użytkownikami. Pomysły składane przez Was w większej lub w mniejszej skali przyczynią się do powstania serwisu. Otwarcie w pełni działającego skryptu planuje na koniec tego roku.

Jeszcze raz pragnę podziękować tym, którzy oddali na mnie swoje głosy.

Autor wpisu: Athlan, dodany: 22.09.2007 13:36, tagi: php

Ostatnio siedząc na lekcjach matematyki w mojej nowej szkole doszedłem do wniosku, że prawie wszystko, co jest użyte w matematyce da się przedstawić w postaci kodu. Dostałem kilka zadań domowych dotyczące wyliczenia największego wspólnego dzielnika liczb A i B używając algorytmu Euklidesa. Pikuś, ale mnie się nie chce liczyć... Dla równie leniwych stworzyłem prosty kalkulator (kliknij tutaj aby otworzyć)

Założenia są proste:

  1. Podziel liczbę A przez B, wyciągnij liczbę całkowitą z dzielenia (oznacz K), czyli ile razy B mieści się w A
  2. Pobierz resztę (oznacz R) z dzielenia odejmując A od B * K
  3. Jeżeli R = 0 to NWD(A, B) jest równe B, jeżeli nie podstaw:
  4. A = B, B = R, po przypisaniu wróć do pkt 1

Wykodziłem coś takiego

Działa pięknie :) Nie ma to jak leniwy programista...

Autor wpisu: Zyx, dodany: 22.09.2007 10:10, tagi: php

Domyślne rozwiązania zaimplementowane w systemie szablonów OPT powinny w zupełności wystarczyć większości jego użytkowników. Mogą oni po prostu skopiować kilka plików do swojej struktury katalogowej i zacząć kodować. Są jednak sytuacje, kiedy trzeba pokusić się o lekkie zmodyfikowanie działania OPT tak, aby dostosować je do naszych potrzeb. Niedawno sam znalazłem się w takowej, gdyż zaszła konieczność takiego zmodyfikowania mechanizmu wybierającego szablony, aby przeszukiwał kilka katalogów, a nie jeden zdefiniowany domyślnie w dyrektywie root.

Autor wpisu: stormfly, dodany: 21.09.2007 18:40, tagi: php

W internecie można znaleźć dużo bibliotek, które pomogają w rysowaniu bardziej skomplikowanych wykresów. Niestety większość z nich jest płatna, zdarza się też, że można ich użyć za darmo, ale wyłącznie w celach prywatnych. Muszę zaznaczyć, że niektóre wyglądają przepięknie...
Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.