Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: Splatch, dodany: 17.09.2006 00:57, tagi: php

Dzisiejszego popołudnia udało mi się napisać kilka zdań na temat Creole. Zaintereoswanych zapraszam do odpowiedniej kategorii na moim prywatnym wiki. Komentarze proszę umieszczać pod tym postem.

Autor wpisu: Splatch, dodany: 10.09.2006 22:22, tagi: php

Od jakiegoś czasu trwają prace nad drugą wersją propela. Do najważniejszych zmian należy przejście na PDO. Jest to fakt, który najbardziej mnie smuci. Koszt zwiazany z wykorzystaniem Creole był zbyt wysoki jak na ORM i autorzy przeszli na znacznie szybsze PDO. W tej chwili dla każdej bazy danych jest stworzony odpowiedni, prosty adapter. Ilość obsługiwanych baz danych nie wzrośnie. W dalszym ciągu będzie to MySQL, PostgreSQL, Oracle, Microsoft SQL Server (Sybase), SQLite. Niewątpliwą nowością jest cache, który będzie prawdopodobnie funkcjonował jako kolejny adapter. Mam nadzieję, że dodanie cache przyśpieszy nieco Propela, ponieważ część obiektów, mimo, że nie jest zmieniana (jest to fragment złączenia) zawsze jest pobierana i transformowana. Spore zmiany zajdą w Criterii. W drugiej wersji budowanie złożonych warunków stanie się banalne, a to za sprawą całkiem nowej implementacji. Doczekamy się w końcu obsługi idenity map, dzięki czemu klucz główny zawsze będzie wskazywał ten sam obiekt.

Więcej informacji dla zainteresowanych nową wersją do znalezienia na wiki propela, na które serdecznie zapraszam. :)

Autor wpisu: Splatch, dodany: 07.09.2006 22:39, tagi: php

W czasach kiedy najbardziej trendy jest YAML twierdzę, że jest on niczym w porównaniu do tego, co oferuje XML. DLaczego?

Dlatego, że tworząc dowolny dokument XML mogę go w bardzo prosty sposób rozszeżyć. Jak? Poprzez XInclude. Jego obsługa jest nawet w PHP więc nie ma z tym jakichkolwiek problemów. Definiuję tylko odnośnik i mam dołączony ten XML [po wykonaniu $DOMDocument->xinclude();].

Kolejna sprawa. Walidacja. Nie muszę tworzyć żadnego kodu w PHP by sprawdzić poprawność XMLa. Wystarczy, że stworzę dobry schemat w XSD i mam walidację załatwioną bez jakiegokolwiek warunku. Do tego dochodzą ograniczenia takie jak rekurencja. W PHP muszę to załatwiać poprzez wielokrotne wywołanie funkcji, które za każdym razem wydłuża czas. Normalnie załatwi mi to DOM XML, który jest napisany w C i będzie znacznie szybszy.

Parę linijek kodu i moja konfiguracja zapisana w XMLu stanie się czytelna dla oka przy użyciu XSLT w połączeniu z PHP. Także czy dalej YAML i INI jest najlepszym sposobem przechowywania konfiguracji? Moim zdaniem nie - i nigdy nie będzie. XML jest technologią, która fakt faktem, jest nadmiarowa, ale oferuje bardzo dużą popularność. Można mówić, że YAML jest czytelny i przyjazny, ale nie oferuje takiej funkcjonalności przy takim małym nakładzie sił. XML jest wszędzie, jest prosty. Sprawdzanie poprawności dokumentu można załatwić poprzez inny XML a jego prezentacje poprzez kolejny, także znajomość technologii związanych z XMLem jest niewątpliwie przydatna.

Autor wpisu: WojciechNaruniec, dodany: 31.08.2006 22:48, tagi: css

Coraz częściej w aplikacjach typu CMS potrzebujemy użyć edytora umożliwiającego użytkownikowi łatwą edycję zawartości, np. artykułów. Pierwsze co wtedy przychodzi do głowy to edytory WYSIWYG takie jak TinyMCE czy FCKEditor. Ich głównymi zaletami jest intuicyjność i prostota obsługi, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia “szarego” użytkownika internetu, który zazwyczaj zna takie aplikacje jak Word [...]

Autor wpisu: Splatch, dodany: 30.08.2006 23:14, tagi: framework, mojavi4

Od publikacji ostatniej noty parę osób proponowało mi podjęcie prac nad Mojavi 4. Chcę wyjaśnić, dlaczego Mojavi 4 nie będę się zajmował.

1. Nie ma nikogo kto byłby w stanie pomóc mi przy projekcie. Obaj byli developerzy zakończyli swoją przygodę z PHP. Nie ma również żadnej społeczności, która jest w stanie zająć się forum, wyłapywaniem błędów - jednym słowem - to by było to samo co robiłem wcześniej przy własnym frameworku.

2. Są projekty, które być może w tej chwili nie dorównują Mojavi 4, lecz są na tyle dobre, że w przyszłości mogą osiągnąć próg czwórki a nawet go przekroczyć.

3. Podobna sytuacja miała miejsce kiedy Sean Kerr zrezygnował z rozwijania Mojavi 3. Później prace nad czwórką przejął Tyler. Gdybym teraz miał zacząć poprawiać Mojavi 4 wyszłaby piątka, której prawdopodobnie bym nie skończył. Czy ktoś by się zajął pozostawioną wcześniejszą wersją?

4. Nie chcę tworzyć większego projektu w PHP, mocno prawdopodobne, że po miesiącu, dwóch po prostu bym zrezygnował z pisania Mojavi pogarszając i tak już wystarczająco ciężką sytuację. Projekt, na który zwrócę teraz baczniejszą uwagę to Agavi. Jest w nim sporo znajomych rzeczy z trójki. Wersja 0.11 jest dużym krokiem w stosunku do 0.10, w której były same poprawki. W trunku widać, że developerzy nie poprzestali na poprawkach i postanowili dodać funkcjonalności. Do ciekawszych należą: routes (Symfony wymięka), translates, output types (w połączeniu z routes daje świetne możliwości), view renderers.

Autor wpisu: Splatch, dodany: 27.08.2006 23:14, tagi: php, framework, mojavi4

Dzisiejszego dnia chciałem napisać coś o Creole by pokazać, że ten sterownik oferuje ciekawą funkcjonalność, ale nie będzie o tym.

To co zmieniło moje zamiary to rozmowa z Tylerem Tomphinsem, osobą prowadzącą od dłuższego czasu projekt Mojavi.

Kontakt z Tylerem jest ciężki, ponieważ on mieszka po drugiej stronie globu. Nasze rozmowy do tej pory wyglądały inaczej, niestety ta, którą zakończyłem przed chwilą zmienia wszystko.

Dowiedziałem się, że Mojavi 4 zostaje zawieszone. Framework, w którym pokładałem ogromne nadzieje, który miał szanse zmienić nieco oblicze aplikacji pisanych w PHP umiera. Można powiedzieć, że historia się powtórzyła, jest to samo co z trójką (mike_mech wykrakał), która została zawieszona dawno, dawno temu. Ówczesny lider projektu - Sean Kerr zrezygnował z jego prowadzenia na rzecz Tylera..

Od tego czasu wiele się zmieniło. Co najważniejsze, zaczęła powstawać dokumentacja, wszystko szło w dobrą stronę, repozytorium może nie tętniło życiem, ale wszystko szło powoli w dobrym kierunku.

To wszystko się skończyło na utracie danych z serwera Mojavi, który miał miejsce bodajże na początku lipca. Najlepszy framework PHP który powstał do tej pory. Żal, że to go spotyka. Ciekawe są okoliczności rezygnacji Tylera z prowadzenia Mojavi, w ogóle z PHP. Jakiś czas temu postanowił przyjrzeć się Ruby i Ruby on Rails by wzbogacić projekt. Teraz do Mojavi a tym bardziej do samego PHP Tyler nie ma zamiaru wracać, ponieważ jest oczarowany wyżej wymienionym językiem. W sumie nie dziwię się mu i szanuję jego decyzję.

Szkoda, wielka szkoda projektu, danych, społeczności.

Autor wpisu: Jaroslaw Mężyk, dodany: 02.08.2006 20:40, tagi: apache

mod_security to moduł serwera Apache będący systemem wykrywania włamań. mod_security analizuje przychodzące dane (metody GET i POST a także cookies) a także dane odsyłane do klienta. Po wykryciu zdefiniowanych w konfiguracji fraz (np. zapytań sql, kodu html, kodu javascript), mod_security wykonuje jedną ze zdefiniowanych akcji. Może to być np. wysłanie do klienta kodu błędu, przekierowanie [...]
Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.