Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: Splatch, dodany: 17.09.2006 00:57, tagi: php

Dzisiejszego popołudnia udało mi się napisać kilka zdań na temat Creole. Zaintereoswanych zapraszam do odpowiedniej kategorii na moim prywatnym wiki. Komentarze proszę umieszczać pod tym postem.

Autor wpisu: Splatch, dodany: 10.09.2006 22:22, tagi: php

Od jakiegoś czasu trwają prace nad drugą wersją propela. Do najważniejszych zmian należy przejście na PDO. Jest to fakt, który najbardziej mnie smuci. Koszt zwiazany z wykorzystaniem Creole był zbyt wysoki jak na ORM i autorzy przeszli na znacznie szybsze PDO. W tej chwili dla każdej bazy danych jest stworzony odpowiedni, prosty adapter. Ilość obsługiwanych baz danych nie wzrośnie. W dalszym ciągu będzie to MySQL, PostgreSQL, Oracle, Microsoft SQL Server (Sybase), SQLite. Niewątpliwą nowością jest cache, który będzie prawdopodobnie funkcjonował jako kolejny adapter. Mam nadzieję, że dodanie cache przyśpieszy nieco Propela, ponieważ część obiektów, mimo, że nie jest zmieniana (jest to fragment złączenia) zawsze jest pobierana i transformowana. Spore zmiany zajdą w Criterii. W drugiej wersji budowanie złożonych warunków stanie się banalne, a to za sprawą całkiem nowej implementacji. Doczekamy się w końcu obsługi idenity map, dzięki czemu klucz główny zawsze będzie wskazywał ten sam obiekt.

Więcej informacji dla zainteresowanych nową wersją do znalezienia na wiki propela, na które serdecznie zapraszam. :)

Autor wpisu: Splatch, dodany: 07.09.2006 22:39, tagi: php

W czasach kiedy najbardziej trendy jest YAML twierdzę, że jest on niczym w porównaniu do tego, co oferuje XML. DLaczego?

Dlatego, że tworząc dowolny dokument XML mogę go w bardzo prosty sposób rozszeżyć. Jak? Poprzez XInclude. Jego obsługa jest nawet w PHP więc nie ma z tym jakichkolwiek problemów. Definiuję tylko odnośnik i mam dołączony ten XML [po wykonaniu $DOMDocument->xinclude();].

Kolejna sprawa. Walidacja. Nie muszę tworzyć żadnego kodu w PHP by sprawdzić poprawność XMLa. Wystarczy, że stworzę dobry schemat w XSD i mam walidację załatwioną bez jakiegokolwiek warunku. Do tego dochodzą ograniczenia takie jak rekurencja. W PHP muszę to załatwiać poprzez wielokrotne wywołanie funkcji, które za każdym razem wydłuża czas. Normalnie załatwi mi to DOM XML, który jest napisany w C i będzie znacznie szybszy.

Parę linijek kodu i moja konfiguracja zapisana w XMLu stanie się czytelna dla oka przy użyciu XSLT w połączeniu z PHP. Także czy dalej YAML i INI jest najlepszym sposobem przechowywania konfiguracji? Moim zdaniem nie - i nigdy nie będzie. XML jest technologią, która fakt faktem, jest nadmiarowa, ale oferuje bardzo dużą popularność. Można mówić, że YAML jest czytelny i przyjazny, ale nie oferuje takiej funkcjonalności przy takim małym nakładzie sił. XML jest wszędzie, jest prosty. Sprawdzanie poprawności dokumentu można załatwić poprzez inny XML a jego prezentacje poprzez kolejny, także znajomość technologii związanych z XMLem jest niewątpliwie przydatna.

Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.