Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: Athlan, dodany: 17.01.2007 17:16, tagi: php

Ostatnio przeglądałem forum.php.pl i znalazłem kilka postów, które dały mi do zrozumienia, że część społeczności nie potrafi używać, lub w ogóle nie wie czym jest singleton. Jakoże staram się pomagać bliskim mi w mojej branży ludziom o ile pozwala mi na to czas i ohota, postaram się wyjaśnić prostymi słowami czym jest i jak uzywać singletona. W artykule poruszone jest wiele problemów, np dziedziczenie songletona wraz z przedstawianymi rezultatami działań (unikatowe identyfikatory instacji klas). Przedstawiłem wzorzec registry, zapraszam do lektury.

1. Czym jest singleton – teoria

Singleton to pojedyncza instacja klasy, mówiąc szerzej: dostępna w obrębie całej aplikacji w postaci jednego egemplarza, aby nie tworzyć cały czas nowej kopii obiektu operatorem new i korzystać z nej tak, jak ze zwykłej klasy (a nie z metod statycznych). Cały singleton opiera się na tym, że klasa przechowuje instancję samej siebie w prywatnym statycznym atrybucie, który jest tworzony i pobieranie w metodzie statycznej zastępującej konstruktor. No właśnie... jak zablokować nasz konstruktor, aby nie można było posłużyć się klasą poprzez operator z zewnątrz metody uruchamiającej ową instancję. Jeżeli klasa nie będzie dziedziczona, metodzie konstrukcyjnej nadajemy prawa dostępu na „private”, lub jeżeli chcemy dziedziczyć klasę „protected”.

Dobrze zablokowaliśmy dostęp do klasy, teraz trzeba jakoś przechować obiekt i wywołać go. Do przechowania instancji klasy będzie służył jej wbudowany mechanizm polegający na zapisie egzemplarza do własnego prywatnego/chronionego atrybutu i wywołaniu przez metodę statyczną klasy zwracającą ową instancję. Zapoznamy się ze słowem kluczowym „instanceof”, który sprawdza, czy obiekt jest instacnją danej klasy.

2. Piszemy singleton niedziedziczony i dziedziczony - praktyka

Teorię znamy, czas na przyklad. Napiszemy klasę HelloWorld, która wykona songletona sama siebie:

Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...

Autor wpisu: Athlan, dodany: 03.01.2007 18:07, tagi: framework, php

Dziś chciałbym zaprezentować framework, ktory zbudowałem i opieram na nim swoje aplikacje. Jest stale rozwijany, nie ukryję że może spotkać się z gorzkimi słowami krytyki, ale też słodkimi pochwały. Przygotowałem prawie pełną dokumentację, która umieszczona jest na stonie domowej frameworka:

http://framework.vgroup.pl

Wraz z działem download oraz manualem na stronie na bieżąco będę publikował przykłady użycia jakiś komponentów, na dzisiejszy czas są to: upload pliku, caching działania zapytania do bazy danych oraz zmniejszenie pliku graficznego. Najlepszym przykładem będzie aplikacja napisana na frameworku, dlatego zmieściłem kod swojego portfolio http://www.vgroup.pl. Repozytorium plików możecie znaleźć pod adresem http://source.vgroup.pl

Download frameworka oraz przykładowego szkieletu katalogów aplikacji: http://framework.vgroup.pl/download.html

Instalacja: http://framework.vgroup.pl/read-instalacja.html

Repozytorium plików frameworka wraz z podstawowymi bibliotekami (mojego autorstwa): http://framework.vgroup.pl/repository.html

Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...

Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.