Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: batman, dodany: 13.01.2010 14:06, tagi: zend_framework

Zend_Paginator jest bardzo przydatnym i prostym w użyciu narzędziem, dzięki któremu stronicowanie danych to bułka z masłem. Schody zaczynają się w momencie, gdy mamy jeden domyślny view partial, znajdujący się np. w module default i chcemy z niego skorzystać w innym module, np. admin. Taka próba zakończy się niepowodzeniem: script 'paginationControl.phtml' not found in path (/www/app/

Autor wpisu: batman, dodany: 10.01.2010 21:54, tagi: zend_framework

Jeśli mieliście okazję korzystać z Zend_Gdata, mogliście natknąć się na tytułowy błąd – Unable to Connect to ssl://www.google.com:443. Error #137275984: Unable to find the socket transport "ssl" - did you forget to enable it when you configured PHP? Błąd ten oznacza, że na serwerze nie jest zainstalowane rozszerzenie OpenSSL. Jeśli jest to nasz serwer to pół biedy. Sami możemy sobie

Autor wpisu: Vokiel, dodany: 05.01.2010 23:54, tagi: css

Prawdopodobnie wiele osób zetknęło się z mikroformatami, publikacji na ich temat jest dość dużo. Większość jednak porozrzucana, podzielona na mniejsze elementy. W tym wpisie chcę zebrać całość użytecznych informacji na ten temat w jednym miejscu. Najlepszym miejscem na to jest (jak dla mnie) ten blog :)

W skrócie mikroformaty są umownym zestawem standardów (klas CSS i elementów języka xHTML) stosowanych w celu umożliwienia maszynom odczytania i zrozumienia większej ilości danych, które bez nich byłyby zrozumiałe tylko dla człowieka.

Charakterystyka mikroformatów

Inicjatywa stworzenia mikroformatów miała miejsce w 2005 roku. W założeniu chciano przyśpieszyć adaptację tzw. idei sematycznej sieci.

Najważniejszą informacją odnośnie mikroformatów jest to, że nie są one odrębnym językiem. Nie są też odmianą, ani częścią jakiegoś języka. Są to umowne sposoby stosowania klas CSS oraz elementów xHTML w taki sposób, aby umieścić dodatkowe informacje w sposób łatwy do odczytania dla maszyn. Wzbogacają tzw. semantykę kodowania, dzięki czemu stają się łatwiejsze do przetworzenia. Umożliwiają przenoszenie treści zawartej na witrynie do innych aplikacji, dzięki czemu rozszerza się zakres wykorzystania informacji.

Mikroformaty tylko opisują dane, same w sobie nie są ich nośnikami. Jest to ogólnie przyjęta konwencja, która pozwala zagnieżdżać dodatkowe informacje w dokumentach HTML.

Designed for humans first and machines second, microformats are a set of simple, open data formats built upon existing and widely adopted standards.

Można je zastosować zarówno w HTML, xHTML, XML, RSS, ATOM. Występują w następujących atrybutach:

 1. atrybut class
 2. atrybut rel
 3. atrybut rev

Budowa mikroformatów

Jak już wspomniałem mikroformaty opierają się na klasach CSS lub na atrybutach xHTML. Najczęściej spotykanym zastosowaniem są wizytówki (hCard), terminarz (hCalendar). W przypadku pierwszego zastosowania, całość wizytówki zawieramy w elemencie z klasą CSS o nazwie vcard. W niej zawartość elementów z odpowiednimi klasami jest interpretowana jako pola wizytówki. W przypadku kalendarza, całość umieszczamy w elemencie z przypisaną klasą vevent. hCard jest bardziej rozbudowany (17 pozycji) od hCalendar (8 pozycji), zatem nim się zajmiemy w celu przedstawienia budowy mikroformatów. Przykładowa wizytówka może wyglądać następująco:

<div class="vcard">
  <span class="fn">Jan Dzban</span> 
  <span class="additional-name">Piotr</span>
  <div class="org">Firma Jana Dzbana SP. Z O. O.</div>
  <a class="email" href="mailto:jan.kowalski@firma_jana_dzbana.pl">jan.kowalski@firma_jana_dzbana.pl</a>
  <a class="url" href="http://firma_jana_dzbana.pl">strona WWW</a>
  <div class="adr">
    <div class="street-address">Dzbanowa 666</div>
    <div class="locality">Janów</div>
    <div class="region">Mazowieckie</div>
    <div class="postal-code">00-123</div>
    <div class="country-name">Polska</div>
  </div>
  <div class="tel">0-700-123-456</div>
</div>

Przyjrzymy się szczegółom. Klasa vcard informuje, że mamy do czynienia z wizytówką (mikrofromatem hCard). Klasa fn zawiera informację o osobie (Imię i nazwisko). Jeśli chcielibyśmy być bardziej dokładni możemy się posłużyć dwoma oddzielnymi elementami given-name i family-name, oznaczającymi odpowiednio imię i nazwisko. Dodatkowe (drugie) imię zawiera element z klasą additional-name. Klasa org symbolizuje organizację (firmę, przedsiebiorstwo). Kolejne klasy email i url – jak nazwa wskazuje, odpowiednio adres poczty elektronicznej, adres strony WWW. Kolejny blok o klasie adr informuje o zawartości dotyczącej adresu. A w nim szczegółowe dane: nazwa ulicy, numer domu, miejscowość, region (województwo), kod pocztowy, kraj. Ostatni blok zawiera informację o numerze telefonu – klasa tel.

Jak widać nazewnictwo klas jest bardzo intuicyjne, dzięki czemu podnosi nawet czytelność kodu HTML.

Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...

Autor wpisu: batman, dodany: 05.01.2010 22:19, tagi: internet

Od kilku tygodni ludzie na całym świecie mieli niezłą zabawę w zgadywanie czy informacje na temat telefonu Google to żart, czy rzeczywistość. Dzisiaj w okolicach południa wszystko stało się jasne. Google ogłosiło światu nowinę, że wydaje/wydało na świat Nexus One. Nie jestem wielkim fanem gadżetów, dlatego też przyjąłem tą wiadomość bez większego entuzjazmu, jednak po obejrzeniu oficjalnych

Autor wpisu: batman, dodany: 05.01.2010 12:41, tagi: internet

Z Google Chrome korzystam sporadycznie, głównie z powodu braku najbardziej przeze mnie wymaganych rozszerzeń. Jakiś czas temu postanowiłem kolejny raz podejść do tej przeglądarki, zwłaszcza, że Firefox, z którego na co dzień korzystam coraz bardziej zwalnia.Rozszerzenia, na których najbardziej mi zależy to blokowanie reklam, integracja z usługami Google (poczta, rss, wave, kalendarz), gesty myszy

Autor wpisu: stormfly, dodany: 03.01.2010 17:44, tagi: sql

Jednym z elementów rozbudowanego systemu CRM, nad którym pracuje był wybór typu projektu z podziałem na główny typ oraz podtyp. Można to zrealizować poprzez stworzenie dwóch tabel (typy i podtypy połączone relacją) lub jednej (wykorzystując kolumnę, która będzie przechowywać...

Autor wpisu: eRIZ, dodany: 01.01.2010 23:30, tagi: php

Ostatnio o Nginksie pisałem już jakiś czas temu. Pozmieniało się sporo, sam rozwój tego demona był dla mnie sporym zaskoczeniem. Kiedyś niszowy projekt - dzisiaj - zdobywający popularność w szalonym tempie.

Jednak nie ma co się temu dziwić - wydajność jest znacznie wyższa niż najpopularniejszej kobyły (czyt: Apache). No i fakt, że jest produkcji rosyjskiej - już któryś raz z kolei o tym wspominam, a jest to kolejny program potwierdzający regułę. :)

Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.