Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: Tomasz Kowalczyk, dodany: 24.04.2011 23:09, tagi: css, design

Nawet najlepsza strona internetowa nie obejdzie się bez czytelnego i wyrazistego fontu. Jedne będą krzyczały: "Czytelniku, tutaj!", a inne skromnie przekażą treść artykułu, czasem przerywane śródtytułem. Dzisiejszy Linkdump jest poświęcony właśnie tym "małym bohaterom" wielkiej Sieci - niewielu z nas pewnie zastanawia się nad tym konsumując kolejne metry kwadratowe treści w Internecie. Kolejne 10 wyselekcjonowanych [...]

Autor wpisu: singles, dodany: 22.04.2011 21:20, tagi: php

Nie raz mówiłem, że uważam PHPStorm za najlepsze IDE do PHP. Jednym z powodów takiego śmiałego – wg niektórych – twierdzenia jest fakt, że twórcy tego środowiska cały czas rozwijają swój produkt, dodając do niego coraz to nowsze funkcjonalości. W najnowszej wersji zostaliśmy uraczeni supportem dla Phinga. O tym, czym jest Phing przeczytacie na stronie projektu albo u Zyxa.

Integracja polega na tym, że z poziomu IDE dodajemy możliwość uruchamiania wybranych zadań (z listy zdefiniowanych plików konfiguracyjnych). Dodatkowo, kiedy PHPStorm rozpozna plik z definicją zadań Phinga – najczęściej jest to build.xml automatycznie podpowiada nazwy odpowiednich elementów oraz przypisanych do niego atrybutów. W przypadku, kiedy nie podamy odpowiedniego atrybutu, podświetla nam definicję elementu jako błędną. Podobna sytuacja występuje, kiedy odwołamy się do zadania, które nie istnieje.

Jak wygląda PHPStorm + Phing zobaczyć możecie na poniższym screenie:

Phing support in PHPStorm

Wsparcie dla Phinga w PHPStorm

Po prawej widać okno Phinga – tam dodajemy pliki konfiguracyjne – na obecną chwilę nie są one przypisane do projektu, tylko wybierane z całego filesystemu. Możemy podejrzeć zadania zdefiniowane w ramach pliku i odpalać je pojedynczo bądź całościowo. Niżej widać wyjście wygenerowane przez działające narzędzie. Tak wyglądało, zanim popsułem kilka definicji aby pokazać wykrywanie błędów. Na środku oczywiście sam plik build.xml z definicjami, gdzie widać wcześniej wspomniane zaznaczanie błędów.

Na obecną chwilę brakuje mi kilku rzeczy:

  • po wyświetleniu menu kontekstowego na błędnej definicji IDE nie podpowiada, co jest źle – trzeba samemu domyślać się, którego parametru brakuje.
  • pliki buildujące wybierane są z całego filestystemu, a nie w ramach projektu – co wydaje mi się rozwiązaniem nie do końca przemyślanym.
  • czasami błędnie podświetlane są brakujące zmienne
  • template do nowego pliku Phinga też by się przydał, ale to można sobie samemu zaimplementować w kilkadziesiąt sekund, tak więc tutaj już się czepiam ;)

Nie mniej, należy mieć na uwadze, że jest to „initial release” i do czasu wypuszczenia kolejnej stabilnej wersji środowiska ww. rzeczy mogą zostać naprawione. A tych, którzy używają Phinga na co dzień, zachęcam do wypróbowania – najnowszą wersję znajdziecie na stronach Early Access Program.

BTW. W tej wersji dodano także Zend coding standard jako jeden z predefiniowanych, oraz „initial release” wsparcia dla systemu szablonów Twig.

Autor wpisu: Tomasz Kowalczyk, dodany: 22.04.2011 17:11, tagi: php

Rozwój języka PHP był, a właściwie cały czas jest, dosyć ciekawym "procesem technologicznym", w trakcie którego powstało wiele funkcjonalności, o których statystyczny programista tego języka praktycznie nie wie. Nie są to aż tak kluczowe dla naszej pracy rzeczy, aczkolwiek czasem mogą pomóc w zaprojektowaniu bardzo interesujących rozwiązań, niemożliwych do realizacji w innych językach programowania. W [...]

Autor wpisu: Aiv, dodany: 22.04.2011 08:58, tagi: php

Dzisiaj w cyklu mam kodzik który jak na takie syfy jest całkiem ładnie napisany. Autor wziął pod uwagę kilka sytuacji specjalnych, ale o tym poniżej. Bazowy kod który można znaleźć wygląda podobnie do wszystkich pozostałych:[...]Ataki na web aplikacje – cz. 7

Autor wpisu: Śpiechu, dodany: 22.04.2011 08:56, tagi: mysql, php

Dzisiaj szybki wpis dotyczący wyłącznie użytkowników Ubuntu. Nie wkurza Was, że wiecznie musimy używać starej wersji PHP? Natty Narwhal oferuje wersję 5.3.2 (wydana 4.03.2010), a Maverick Meerkat zdaje się 5.3.3 (22.07.2010). Widać nie tylko mnie to denerwowało, dlatego powstało prywatne repozytorium PPA, za pomocą którego PHP ładnie zaktualizuje się do wersji 5.3.6.

Wystarczy w Synapticu dodać źródło

ppa:bjori/php5

Z ważnych rzeczy autor repozytorium dodał lepszy sterownik do bazy Mysql: Mysql Native Driver mysqlnd zamiast libmysql. To w ogóle ciekawe jest jakim cudem w oficjalnych repozytoriach mysqlnd nie został wkompilowany (podobno dostępny w oficjalnych źródłach PHP począwszy od wersji 5.3). Więcej na temat mysqlnd w manualu PHP.

W środowiskach produkcyjnych oczywiście przestrzegam przed takimi repozytoriami. Za to podczas developmentu jak znalazł.

P.S.: Czy ktoś oprócz mnie zauważył, że cichaczem dodali do SplFileInfo metodę getExtension() do 5.3.6?

P.S.2: Zanim weźmie Was cholera z okazji tego, że PDO nie chce łaczyć się z bazą danych po aktualizacji PHP, zalecam zamienić localhost na 127.0.0.1. Szkoda nerwów na święta ;-)

Autor wpisu: batman, dodany: 21.04.2011 08:00, tagi: jquery

Seria “ciekawe pluginy jQuery” kolejny raz wzbogaciła się o interesujący eksponat. Tym razem jest to plugin służący do tworzenia animowanych podpisów. Niby nic, ale efekt końcowy robi wrażenie. Demo, download oraz opis znajdziecie pod adresem http://buildinternet.com/project/mosaic/.

Autor wpisu: Aiv, dodany: 20.04.2011 23:00, tagi: php

Kolejny kod który wpadł w moje ręce. Autor napisał nawet własną funkcję zaciemniającą kod, która zaciemnia kod w taki sposób, że na pierwszy rzut oka nie wiadomo czy to się nawet uruchamia . Zobaczcie sami. Kod oryginalny (wygląd podstawowy raczej standardowy):[...]Ataki na web aplikacje – cz. 6
Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.