Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: sokzzuka, dodany: 16.04.2011 10:38, tagi: php

Jakiś czas temu, zainspirowany artykułem Giorgio Sironiego - „How to remove getters and setters” rozpocząłem dyskusję na forum goldenline na temat przydatności getterów i setterów. Dyskusja była dość burzliwa, jak to zawsze ma miejsce, gdy próbuje się naruszać dogmaty. Jednak wszystko przebiegło w na tyle przyjaznej atmosferze, że nie skończyło się na „flejmłorze” i padło kilka interesujących argumentów. Teraz nadszedł czas by z perspektywy czasu podsumować tą dyskusje i przedstawić wnioski, do jakich doszedłem po jej zakończeniu. Dla tych, którym się nie chce czytać artykułu, szybki szkic problematyki – Giorgio wysunął śmiałą tezę, że stosowanie „getterów i setterów” psuje enkapsulację, która jest jedną z podstaw programowania zorientowanego obiektowo. W swoim artykule opisuje on sposoby na całkowite pozbycie się tych często używanych artefaktów.

Jako, że zgadzam się z główną tezą artykułu Giorgia, w dalszej części artykułu zamierzam zaprezentować przypadki w których użycie getterów bądź setterów jest szkodliwe, wraz z uzasadnieniem i przykładowym rozwiązaniem problemu. Pokaże również, przypadki w których zastosowanie tych konstrukcji ma sens. Abyśmy się jednak dobrze zrozumieli, najpierw moja definicja – czym są gettery i settery.

Jako getter i setter, rozumiem metody klasy, zwykle nazwane wg wzoru „getFoo()”, „setFoo()”, które  ”mapują się 1:1″ z odpowiadającymi im polami klasy. Przykład:

class Bar {

  private $_foo;

  public getFoo(){
    return $this->_foo;
  }

  public setFoo($foo){
    $this->_foo = $foo;
  }

}

Przypadki problematyczne:

1.Setter, który wpływa na obiekty kolaborujące klasy.

Wyobraźmy sobie, że mamy sobie taką oto klasę do obsługi tabeli w bazie danych:

class Foo_Table {

  private $_db;

  public function setDb($db){
    $this->_db = $db;
  }

  public function getDb(){
    return $this->_db;
  }

  public function fetchAll(){
    //kod
  }

}

Przypomina ona z grubsza klase Zend_Db_Table_Abstract i jest to właściwe skojarzenie (różnica polega na obecności statycznego settera). . Zobaczmy teraz jakie problemy generuje zastosowanie settera:

//gdzies w kodzie tworzymy obiekt $fooTable
$db1 = new PDO($dsn, $username, $passwd, $options);

$fooTable = new Foo_Table;
$fooTable->setDb($db1);

//inne miejsce w kodzie
$fooTable->fetchAll(); //zwraca array(1,2,3);

//inne miejsce w kodzie
$db2 = new PDO($dsn2, $username, $password,$options);
$fooTable->setDb($db2);

//inne miejsce w kodzie
$fooTable->fetchAll(); //zwraca array(4,5,6) - inna baza danych

Jak widać na wyżej załączonym kodzie, z powodu zastosowania settera, można w międzyczasie zmienić obiekt adaptera bazy danych, z którego korzysta klasa tabeli. Konsekwencją tego jest mniejsza przewidywalność klasy – w drugim przypadku dostajemy inny wynik. W przypadku Zend_Db_Table_Abstract sytuację pogarsza fakt, zastosowania statycznego settera, co wielokrotnie zwiększa możliwości zmiany adaptera i nieprzewidywalność takiego kodu. Łatwo usunąć ten problem poprzez likwidację settera i zastosowanie wstrzykiwania obiektu połączenia z bazą danych poprzez konstruktor.

2. Rozpełzanie się kodu

Dziwna nazwa, ale już tłumacze o co chodzi. Zostawmy na chwilę poprzedni przykład z tabelą, żeby nie było, że przyczepiłem się do Zend_Db. Kolejnym przykładem będzie klasa reprezentująca użytkownika, oczywiście dla potrzeb przykładu została skrócona do minimum:

Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...

Autor wpisu: Tomasz Kowalczyk, dodany: 15.04.2011 05:16, tagi: php

W komentarzu do wpisu o flagach bitowych zostałem poproszony przez jednego z komentujących, Bartosza Wójcika, o opisanie obsługi wartości typu DWORD w PHP. Wychodząc naprzeciw tej prośbie, rozbiłem temat na pewnego rodzaju wprowadzenie we wpisie o odczytywaniu wartości bajtów w zmiennych liczbowych, a dzisiaj podejmuję temat właściwy. Zapraszam do lektury, a także zgłaszania własnych pomysłów [...]

Autor wpisu: Aiv, dodany: 15.04.2011 00:42, tagi: php

Z bazy zaległych syfów wyciągnąłem taki oto kodzik:Continue reading: Ataki na web aplikacje – cz. 4

Autor wpisu: Aiv, dodany: 14.04.2011 23:05, tagi: php

Następna mutacja kodu z części 2 tej serii wpisów.Continue reading: Ataki na web aplikacje – cz. 3

Autor wpisu: Aiv, dodany: 14.04.2011 22:54, tagi: php

Kolejny kwiatek znaleziony na końcu każdego pliku PHP w audytowanej stronie www:Continue reading: Ataki na web aplikacje – cz. 2

Autor wpisu: Aiv, dodany: 14.04.2011 22:36, tagi: php

Dostałem ostatnio sporo różnych stron do „odwirusowania”. Zamieszczę w kolejnych wpisać kilka kodów wraz z wstępnym odwróceniem niektórych zaciemnień. Doklejane na początku wszystkich plików PHP:Continue reading: Ataki na web aplikacje – cz. 1

Autor wpisu: Kamil, dodany: 14.04.2011 16:23, tagi: javascript

Ostatnimi czasy w świecie front-endu dzieje się naprawdę sporo! Przeglądarki coraz śmielej implementują HTML5/CSS3, użytkownicy coraz szybciej aktualizują przeglądarki, powstają nowe frameworki, narzędzia do programowania 2D czy nawet 3D w JavaScript. Wchodzimy w erę mobilności, zwiększamy interakcję w aplikacjach, pojawiają się nowe typy aplikacji, a wraz z nimi nowe problemy. Ten wpis jest poświęcony jednemu [...]
Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.