Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: batman, dodany: 08.04.2011 08:00, tagi: zend_framework

Mimo iż Zend Framework 2 zostanie wydany lada moment, prace nad bieżącą wersją nie zostały ograniczone do łatania dziur. Ostatnie wydanie frameworka, obok kilkunastu bug fixów, wprowadza trzy nowe funkcjonalności, z których jedną przywitałem ze sporym entuzjazmem.

Chodzi o możliwość tworzenia plików konfiguracyjnych z rozszerzeniem .dist (np. application.ini.dist), dedykowanych dla konkretnego programisty/środowiska. Oznacza to, że od wersji 1.11.5 mamy możliwość dodania do konfiguracji specyficznych ustawień, które nie powinny znaleźć się w repozytorium projektu. Jest to niezmiernie potrzebne w przypadku projektów, nad rozwojem których pracuje wiele osób.

Pozostałe nowości to aktualizacja Zend_Gdata polegająca na korzystaniu z https wszędzie tam, gdzie to możliwe oraz wygenerowanie dokumentacji API przy pomocy DocBlox. Dokładne informacje na temat wydania, znajdziecie pod adresem http://devzone.zend.com/article/13643-Zend-Framework-1.11.5-Released

Autor wpisu: singles, dodany: 07.04.2011 18:26, tagi: symfony, zend_framework

Zapraszam do drugiej edycji serii Oddam książkę za darmo. Dzisiejsza zabawa trochę różni się od poprzedniej, patrz akapit „Sponsor” ;)

Książka

Od dzisiaj możecie powalczyć o pozycję PHP5. Programowanie z wykorzystaniem Symfony, CakePHP, Zend Framework.

PHP5. Programowanie z wykorzystaniem Symfony, CakePHP, Zend Framework

Zadanie

Zadanie polega na napisania w komentarzu krótkiego quick-tipa w języku PHP. Przykłady tego, co rozumiem przez quick tip:

$value = $var ?: 0; // instead of $value = $var ? $var : 0
$data = array(
  1 => array(
    'value' => 10
  ),
  2 => array(
    'value' => 20
  )
  5 => array(
    'value' => 30
  )
)
 
$sum = array_sum(array_map('array_pop', $data))); // = 60
 
//instead of
$sum = 0;
foreach($data as $el) {
  $sum += $el['value'];
}

Od siebie zachęcam do pisania kodu w komentarzach w ramach znacznika <pre lang="PHP">.

Koniec konkursu

Konkurs kończy się w poniedziałek 11 marca o godzinie 00:01. Wygrywa ta osoba, której php quick tip okaże się najciekawszy.

Sponsor ;)

Dzisiejszy konkurs „sponsorowany” jest przez @uolot‘a – książka jest jego – chciał ją oddać. On także wymyślił pytanie, tak więc wyrazy uznania kierujcie w jego stronę :)

Autor wpisu: batman, dodany: 07.04.2011 08:00, tagi: jquery

Seria rewelacyjne pluginy jQuery wzbogaciła się o kolejny nabytek – jRumble, plugin, który wstrząśnie naszą stroną. Zasada działania pluginu jest prosta – w reakcji na zdarzenie, wskazany element na stronie zacznie się trząść. Jak bardzo i z jakim dodatkowym efektem określamy przy pomocy kilku prostych parametrów.

Na stronie projektu znajdziecie demo, link do pobrania oraz dokumentację. Miłej zabawy.

Autor wpisu: batman, dodany: 06.04.2011 09:00, tagi: php

Czwartego kwietnia 2011 roku odbyła się trzecia edycja konferencji 4Developers. Podobnie jak w poprzednich latach, konferencja została podzielona na cztery równoległe ścieżki tematyczne. W tym roku były to Java, Zarządzanie projektami IT, Wydajność i skalowalność oraz PHP. Nowością w stosunku do poprzednich edycji były panele dyskusyjne, pozwalające wymienić się informacjami na tematy takie jak Function Point Analysis, Java, SQL vs NoSQL oraz systemy kontroli wersji. Nie zabrakło również ciekawych konkursów, konsol do gier (Xbox + Kinect oraz PS3 + Move), smacznego obiadu oraz pięknych hostess.

Konferencja rozpoczęła się od półgodzinnego poślizgu spowodowanego “drobnymi problemami technicznymi” związanymi z dźwiękiem oraz obrazem. Po uporaniu się z technikaliami, 4Developers ruszyło z kopyta.

Z racji wykonywanego przeze mnie zawodu oraz “okołozawodowych zainteresowań”, wymieszałem wykłady ze ścieżek PHP oraz Wydajność i skalowalność. Podobnie jak w przypadku poprzedniej edycji i tym razem pojawił się problem nakładania się na siebie interesujących tematów, przez co na koniec dnia pozostał niedosyt. Obejrzenie slajdów, a nawet nagranego wykładu, nie jest tym samym, co uczestnictwo w wykładzie. Poza tym wygospodarowanie kilku godzin na obejrzenie pominiętego materiału nie należy w moim przypadku do zadań prostych.

Jak wrażenia?

Po wybranych przeze mnie ścieżkach spodziewałem się wykładów stricte technicznych, na których prezentowane będą niezliczone ilości kodu przeplatane ciekawostkami dotyczącymi omawianej technologii. Okazało się, że w zdecydowanej większości były to długie opowieści, okraszone niewielką ilością przykładów i w niektórych momentach danymi statystycznymi. Odnoszę wrażenie, iż prezentowane informacje były wtórne i nawet jeśli z jakieś technologii nie korzystałem, to po wysłuchaniu wykładu na jej temat, wiem niewiele więcej. Najbardziej rozczarowałem się wykładem na temat drugiej wersji Zend Frameworka. Poza jednym skąpym przykładem i przewidywaną datą wydania (beta około maja, a wersja stabilna pod koniec roku), wkład wyglądał jak odczyt milestone’ów z zendowej wiki.

In plus mogę zaliczyć możliwość spotkania na żywo z Radkiem Benkel oraz Tomkiem Kowalczykiem. Niestety z racji rychłego wyjazdu oraz bieżących spraw, zabrakło czasu na dłuższą rozmowę. Mam nadzieję, że przy następnej okazji czasu będzie znacznie więcej.

Co dalej?

Na trzecią edycję 4Developers zapisałem się od razu po odebraniu maila z informacją o rozpoczęciu zapisów. Zrobiłem to w ciemno, ponieważ nie wiedziałem jakie będą ścieżki, a tym bardziej tematy wykładów. Jeśli zdecyduję się na następną edycję, to nie wcześniej niż w momencie, gdy agenda będzie uzupełniona.

Podsumowując. Konferencja 4Developers 2011 nie spełniła moich oczekiwań, co nie oznacza, że była kiepska. Odnoszę wrażenie, iż po pewnym czasie “w branży”, człowiek poznaje na tyle dużo technologii (choćby z nazwy i lektury strony about danej technologii), że ciężko jest go czymś zaskoczyć. Pozostaje mieć nadzieję, iż kolejna edycja konferencji będzie mniej przegadana, a bardziej techniczna.

Autor wpisu: Tomasz Kowalczyk, dodany: 05.04.2011 23:33, tagi: php

Programiści, którzy "zasmakowali" pracy w językach wysokiego poziomu, takich jak m. in. PHP, bardzo często zapominają o możliwości wykorzystania bardzo niskich mechanizmów do osiągnięcia większej elastyczności kodu. Z reguły wykorzystujemy w kodzie różne wzorce projektowe i inne ułatwienia wprowadzone wraz z paradygmatem obiektowym programowania i myślimy za pomocą dużych komponentów, zamiast skorzystać z tego, co [...]

Autor wpisu: JoShiMa, dodany: 05.04.2011 12:04, tagi: framework

Długo się broniłam przed przejściem z kohana v2 na v3. Parę rzeczy w v2 napisałam i polubiłam ten framework. Jednak jak wszystko ma on swoje ograniczenia i słabe strony. Ostatnio zaczęłam przyglądać się wersji trzeciej, bo klient chciał koniecznie aplikację napisaną w tej wersji frameworka. Do kontraktu nie doszło, a moje przyglądanie się zaowocowało pewnymi [...]

Autor wpisu: matipl, dodany: 05.04.2011 09:16, tagi: php

4Developers 2011Wczoraj byłem na konferencji 4developers, na którą Was zapraszałem w grudniu z powodu powiązania z PHP i wydajnością na wykładach. W trakcie jednej z przerw wczoraj spotkałem m.in. Tomka, któremu nie odpowiedziałem na pytanie: Co sądzisz o 4developers?

4developers – jak wypadła organizacja?

Konferencja to 4 równoległe „strumienie”. Ja wraz ze znajomymi głównie byliśmy nastawieni na Wydajność i skalowalność. Dlatego na pierwszy rzut poszedł o 10:00 przegląd projektu Sphinx prowadzony przez Vladimira Fedorkova. Niestety człowiek nie mógł zacząć punktualnie i wciąż mu przerywano (podziwiam, ja bym dawno wyszedł). Najpierw facet na drabinie zdemontował projektor, później inny przystawiał się do Vladimira od tyłu ;)  (ciągłe problemy z dźwiękiem).

W ten sposób straciliśmy 30 minut i to dosłownie. Mimo, że organizator zapewnił, że inne wykłady na nas czekają to się okazało, że skrócono czas dla Vladimira (mówił max. 40 minut) i następnej prezentacji (u nas Mariusza, który mówił o HipHop), gdzie trwała raptem 30 minut. Śmiech na sali.

Pod tym względem  PROIDEA nie popisała się. Wielka szkoda, bo na konferencji prowadzonej przez tą fundację nie byłem od… 4 lat i przekreślili swoje dobre wrażenie. Nie podobało mi się również wprowadzenie podczas pierwszego wykładu – nic ciekawego od organizatorów, o ankietach czekających w materiałach reklamowych (znalazły je dopiero dzieci w domu), a tylko o sponsorach…

Natomiast plus za Wi-Fi (może nie było super ciągłości, co zauważył ^ciachopl) ale szybkie, bez problemów dało się pracować. Dodatkowo bardzo podobały mi się stoliki do obiadu, na JDD jadłem na parapecie.

4developers – agenda, czyli jestem zrzędą

Na miejscu oraz w broszurce jest świetnie rozpisana agenda ze wszystkimi ścieżkami, natomiast na stronie trudno porównać co działo się równolegle – minus.

Bardzo źle odbieram puszczenie równolegle wykładów o tej samej tematyce, np. na PHP o 14:25 Cachowanie danych w nk.pl, a na ścieżce Wydajność i skalowalność temat Rozszerzając funkcjonalności memcached. Można to było spokojnie wymieszać z ostatnimi wykładami, czysto teoretycznymi.

Z tego powodu o 14:00 miałem dylemat, a na ostatnim wykładzie w ogóle nie byłem – minus.

Co jeszcze na minus? Podczas samych wykładów za dużo teorii z sufitu, za mało realnych przykładów, problemów, ale to już wina prelegentów.

Co może przybrać zielony kolor – plus? Nazwiska, osoby jakie zostały zaproszone (powiedźmy ;) ) do prowadzenia wykładów. Twórcy oprogramowania, ludzie z doświadczeniem praktycznym – czyli coś, co organizator mógł prześwietlić, natomiast sposób wykładu – to już broszka prowadzącego.

Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...

Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.