Autor wpisu: bastard13, dodany: 23.07.2011 00:32, tagi: php
<?phpclass Man{ public function sleep() {/*...*/} public function eat() {/*...*/} public function doMenStuff() {/*...*/}}class Woman{ public function sleep() {/*...*/} public function eat() {/*...*/} public function doFemaleStuff() {/*...*/}}W powyższym przykładzie mamy dwie klasy (Man i Woman), w których jesteśmy w stanie wyodrębnić pewną część wspólną. W takiej sytuacji warto rozważyć utworzenie nadklasy abstrakcyjnej po której będą dziedziczyły obie klasy. W tym wypadku takie rozwiązanie jest idealne:
<?phpabstract class Human
Autor wpisu: Tomasz Kowalczyk, dodany: 22.07.2011 19:09, tagi: apache
Autor wpisu: sokzzuka, dodany: 20.07.2011 08:55, tagi: php
Kilka dni temu – 14 lipca, światło dzienne ujrzała nowa odsłona PHP 5.4 – alpha 2. Można ją ściągnąć z http://downloads.php.net/stas/ w wersji „czystej” oraz z http://windows.php.net/qa/ jako binarny plik dla Windows. Kolejna alpha przewidziana jest za 3 lub 4 tygodnie, teoretycznie powinna się pojawić 4-tego sierpnia. Najważniejsze nowości jakie przyniosła ta wersja to przede wszystkim:
O innych nowościach i zmianach możecie przeczytać w logu.
Autor wpisu: batman, dodany: 20.07.2011 08:00, tagi: css
Generator CSS3 to kolejne narzędzie ze stajni “the best of developer tools”. Jego jedynym przeznaczeniem jest generowanie składni CSS3 dla nowych bajerów takich jak zaokrąglone rogi, gradienty, transformacje, czy układ wielokolumnowy. W sumie wygenerować możemy czternaście nowych funkcjonalności. Generator znajduje się pod adresem http://css3generator.com/.
Autor wpisu: Tomasz Kowalczyk, dodany: 20.07.2011 00:02, tagi: symfony, framework, php
Autor wpisu: sokzzuka, dodany: 19.07.2011 15:57, tagi: php
Jak wszyscy (albo i nie) wiedzą, na co dzień korzystam z Netbeans IDE. Niedawno w pracy zmieniliśmy tryb rozwijania oprogramowania na taki, który obejmuje między innymi metodykę TDD (Test Driven Development). Wobec tego faktu, powstała konieczność tworzenia i uruchamiania testów jednostkowych. Netbeans wspiera obie te czynności zapewniając przyjemny graficzny interfejs dla wszystkich związanych z tym operacji, jak również generator plików testów dla klas. Ten mały tutorial ma pokazać, jak w kilku prostych krokach zainstalować PHPUnit oraz zintegrować go z Netbeans IDE.
Pierwsze co musimy zrobić, to zainstalowanie menedżera paczek „PEAR„. Jest on potrzebny do ściągnięcia PHPUnit wraz z zależnościami. Nie jest to konieczne do rozpoczęcia testów z PHPUnitem, natomiast, jako, że PEAR jest standardowym repozytorium bibliotek dla języka PHP warto się z nim przy okazji zapoznać.
By zainstalować menedżera paczek PEAR, należy wykonać następujące kroki:
- Ściągnąć instalator do katalogu PHP z aktualnie używaną wersją
- Otworzyć wiersz poleceń, przejść do katalogu zawierającego ściągniętą paczkę i wpisać
php go-pear.phar
- Instalacja menedżera pakietów odbędzie się automatycznie, na końcu instalator poprosi nas o sprawdzenie wszystkich ustawień i ścieżek, z ciekawostek powiem, że jeżeli będziemy chcieli zmienić ustawienie miejsca gdzie znajduje się
php.exe
to wyskoczy nam ładne windowsowe okienko wyboru pliku (a jednak się da!)
W tym momencie powinniśmy mieć zainstalowanego menedżera paczek. By zainstalować PHPUnit, należy wykonać następujące kroki:
- W konsoli wpisać (może być konieczność przejścia do katalogu z pehapem):
pear channel-discover pear.phpunit.de pear channel-discover components.ez.no pear channel-discover pear.symfony-project.com
- Zainstalować PHPUnit
pear install -o phpunit/PHPUnit
Przełącznik-o
powoduje, że zostaną zainstalowane automatycznie wszystkie wymagane zależności. Podczas instalacji zdarzyło mi się, że nie można było zainstalować niektórych potrzebnych paczek, ponieważ były w wersjach „beta”. W takim przypadku należy zainstalować je ręcznie wpisując:pear install nazwa_paczki
Mając już zainstalowanego PHPUnit, możemy go skonfigurować do pracy z Netbeans:
- Przechodzimy do opcji i ustawiamy ścieżkę
- Przechodzimy do właściwości bieżącego projektu i ustawiamy folder testowy (wpierw musimy go stworzyć w drzewie katalogów)
- Ustawiamy boostrap i konfigurację PHPUnitPo co są nam potrzebne oba pliki ? Dzięki boostrapowi będziemy przede wszystkim ustawić własny autoloader. Natomiast configuration.xml daje nam dostęp do wielu ustawień PHPUnit
- Przykład boostrapa:
function load($className) { $path = str_replace('_', DIRECTORY_SEPARATOR, $className); $path = '../src/' . $path . '.php'; if (file_exists($path)) { require $path; } } spl_autoload_register('load');
Mocno polecam rejestrację autoloadera przez spl_autoload_register, ponieważ zdaje się PHPUnit ma własny autoloader i jest to najprostszy sposób by nie wchodzić z nim w konflikt.
Gdy już mamy wszystko zrobione możemy cieszyć się takimi oto udogodnieniami jak:
- generowanie szkieletów testów
prawyklik na plik -> tools -> create PHPUnit test
- automatyczne uruchamianie testów (
alt+f6
) - ładne okienko z podsumowaniem
Mam nadzieję, że ktoś skorzysta z tego małego tutoriala i będzie bez przeszkód oddać się unit testom