Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: batman, dodany: 12.07.2011 08:00, tagi: css

Dzięki popularyzacji nowoczesnych przeglądarek, mamy możliwość rezygnacji ze stosowania plików graficznych i w ich miejscu wykorzystywania czystego CSS. Jednym z elementów strony, który można w całości wykonać przy pomocy CSS, jest przycisk.

Od strony HTML kod jest banalny.

<a href="#" class="button">Kliknij mnie</a>

CSS również nie jest zbyt skomplikowany.

.button {
  background-color: #efefef;
  border: 1px solid #bbbbbb;
  -moz-border-radius: 7px;
  -webkit-border-radius: 7px;
  border-radius: 7px;
  -moz-box-shadow: 2px 2px 3px #cccccc;
  -webkit-box-shadow: 2px 2px 3px #cccccc;
  box-shadow: 2px 2px 3px #cccccc;
  text-decoration: none;
  color: #3d3d3d;
  font-family: Calibri, Verdana, Arial, sans-serif;
  font-size: 18px;
  outline: none;
  padding: 3px 10px;
}

.button:active {
  -moz-box-shadow: 2px 2px 3px #cccccc inset;
  -webkit-box-shadow: 2px 2px 3px #cccccc inset;
  box-shadow: 2px 2px 3px #cccccc inset;
}

I już. W efekcie uzyskamy dwustanowy przycisk działający we wszystkich nowoczesnych przeglądarkach (również w IE9), który wygląda następująco.

buttons

Prawda, że proste?

Autor wpisu: sokzzuka, dodany: 11.07.2011 11:39, tagi: php

Pewnie niektórzy stali czytelnicy mojego bloga pamiętają, że jakiś czas temu rozpocząłem cykl o Domain Driven Design. Zaczął się on od prostego wprowadzenia, po którym coraz to bardziej zagłębiałem się w temat od strony teoretycznej, by w pewnym momencie zaanonsować, że niedługo umieszczę przykładową aplikację w PHP napisaną przy pomocy tej metodyki. Ostatni artykuł z tego cyklu umieściłem 12 listopada 2010… (tu zapada niezręczna cisza). Jako, że od tego czasu blog cały czas żył, mogło by się wydawać, że zaniedbuje moich drogich czytelników zainteresowanych tym tematem. Nic bardziej błędnego ! Prawda jest taka, że przez cały czas zgłębiałem swą wiedzę oraz implementowałem konkretną aplikację w metodyce DDD.

Aplikacja, którą tworzyłem, była w istocie tą samą, którą chciałem stworzyć w ramach zapowiedzianego  przykładu DDD. Co więcej, jako, że było to już moje drugie podejście do tematu (aplikację w tej samej domenie tradycyjnymi metodami już raz stworzyłem), miałem okazję przyjrzeć się oraz przekonać jakie różnice są między obiema podejściami oraz poznać ich wady i zalety.

Pewnie za jakiś czas zaprezentuje wyniki mojej pracy na forum publicznym, natomiast jak na razie, chciałbym wymienić benefity, których już doświadczyłem, ze względu na zastosowanie DDD:

 • łatwość w modyfikacji
 • łatwość w znajdywaniu i usuwaniu błędów

Powyższe efekty wynikają bezpośrednio z takich cech oprogramowania pisanego w metodyce DDD jak:

 • skupienie się na metodach biznesowych
 • maksymalna enkapsulacja
 • terminy ze słownika domeny użyte w kodzie
 • przejrzysty przepływ sterowania
 • pełna testowalność

Więcej szczegółów ujawni się z pewnością samo, przy okazji oglądania kodu owej aplikacji, gdy już ją opublikuje. Tymczasem zachęcam wszystkich do przeczytania swoistego wstępu do DDD, który ostatnio pojawił się w czasopiśmie Software Developers Journal, gdzie Sławomir Sobótka – znany ekspert w dziedzinie DDD dzieli się swoją wiedzą wraz ze zrozumiałymi przykładami w Javie / C#. Czasopismo oczywiście można pobrać za darmo w formie PDF-a.

Autor wpisu: batman, dodany: 11.07.2011 08:00, tagi: javascript

Podczas niedanej premiery Platform Preview IE10 oznaczonej numerem drugim, dowiedzieliśmy się, że Internet Explorer 10 dołączył do grona przeglądarek obsługujących Web Workers. W ten oto sposób, wszystkie najważniejsze desktopowe przeglądarki wspierają tę technologię. Niestety w przypadku mobilnych przeglądarek tylko Opera Mobile umożliwia korzystanie z Web Workers.

Czy w ogóle są Web Workres? Jest to technologia pozwalająca wykonywać skrypty JavaScript w tle, równolegle do głównego wątku, dzięki czemu długo działające skrypty nie blokują interfejsu użytkownika. W dużym uproszczeniu można je porównać do popularnego Ajaxa.

Zasada działania Web Workers jest banalna i sprowadza się do utworzenia obiektu Worker oraz odebrania/wysłania wiadomości do i z skryptu uruchomionego w tle. Warto już na początku wiedzieć, że skrypt uruchomiony w tle nie ma możliwości operować na drzewie DOM. Dlatego wszystkie informacje o konieczności modyfikacji drzewa DOM należy wysłać do głównego skryptu.

Zacznijmy od utworzenia workera.

var worker = new Worker("pracus.js");

Teraz musimy dodać handlera, który będzie reagował na widomości wysyłane przez workera.

worker.onmessage = function(event) {
};

Warto również zdefiniować hadlera przechwytującego błędy.

worker.onerror = function(event) {
};

Jeśli jako workera wskażecie istniejący, ale pusty plik, wówczas zgłoszony zostanie błąd. Dlatego zawsze dodawajcie do pliku workera pustą linię.

Dane odbierane ze skryptu działającego w tle zostały umieszczone we właściwości data. Z kolei informacje o błędzie znajdują się we właściwościach message (treść błędu), filename (nazwa pliku, w którym wystąpił błąd) oraz lineno (wiersz, w którym wystąpił błąd).

Wysłanie wiadomości do workera pracującego w tle odbywa się przy pomocy metody postMessage, wywołanej na obiekcie workera. Wiadomością może być dowolny ciąg, JSON lub dowolny obiekt, który można zserializować. Jedyne czego nie możemy przesłać, to obiekty zawierające metody.

worker.postMessage({
  id: 123,
  user: "jankowalski"
});

Po zebraniu wszystkiego w jedną całość, uzyskujemy taki oto skrypt.

Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...

Autor wpisu: Tomasz Kowalczyk, dodany: 10.07.2011 12:29, tagi: framework, php, symfony, symfony2

Pomimo raczej niezbyt odległej w czasie premiery stabilnej wersji Symfony2 wiele istniejących aplikacji zostało napisanych w pierwszej wersji tego frameworka i niestety przeniesienie ich na "dwójkę" nie jest możliwe z wielu powodów. W związku z tym, że pomimo tego, że ekscytujemy się nowymi możliwościami w kodzie, nadal musimy utrzymywać te starsze, dzisiejszy Linkdump chciałbym poświęcić [...]

Autor wpisu: sokzzuka, dodany: 09.07.2011 15:56, tagi: php

Witam, z racji, że wprowadzono nowy tryb rozwijania PHP, od teraz każdy nowy feature w momencie kiedy jest gotowy, ląduje pod głosowanie, w którym prawo mają brać udział osoby mające konto na wiki.php.net. Najnowsze głosowanie odbywa się nad nowościami, które mają się znaleźć w PHP 5.4.  Jego aktualne wyniki możecie znaleźć stronie https://wiki.php.net/todo/php54/vote ,w każdym głosowaniu można również zobaczyć, kto i jak głosował.

Jedną z informacji, która pewnie wielu ucieszy, jest to, że prawdopodobnie przejdzie krótki zapis tablic w postaci:

$someArray = ['jeden' => 1, 'dwa' => 2, 'trzy' => 3];

ostateczną śmierć poniosą również ukochane przez wielu magic_quotes.

Autor wpisu: Tomasz Kowalczyk, dodany: 08.07.2011 01:31, tagi: php

Kilka dni temu trafiłem na pytanie o pomoc w przeskalowaniu obrazka do uploadu na pewnej stronie internetowej. Pomyślałem sobie: "kurczę, znowu ktoś nie umie takich podstawowych rzeczy", aczkolwiek w opisanych wymaganiach znalazły się nie tylko informacje na temat docelowego rozmiaru, ale także rozdzielczości. Nauczony doświadczeniem zasugerowałem, żeby ten ostatni parametr zostawić w spokoju, ponieważ "i [...]

Autor wpisu: singles, dodany: 07.07.2011 21:32, tagi: php

Jednym z powodów, dla których ludzie wychwalają Ruby bądź Pythona jest tzw. interactive shell, konsola rozprowadzana razem z interpreterami tych języków. Pozwalają one szybko przetestować jakiś fragment kodu, bez tworzenia pliku i odpalania go w trybie CLI bądź nawet z poziomu Apache’a.

Tak, są tacy co nie wiedzą, że PHP ma tryb CLI. A nawet Ci co o CLI słyszeli, nie wiedza, że PHP także posiada interaktywną konsolę wywoływaną poleceniem ‘php -a’. Ale dzisiejszy krótki wpis skupi się na narzędziu zwanym phpsh (od PHP shell) – wspomnianym wcześniej php -a na sterydach. Ale wcześniej dwie ciekawostki:

 • narzędzie napisali developerzy Facebooka
 • napisane jest głównie w Pythonie (!)

Początki

Do prawidłowego działania potrzebny będzie nam, oprócz oczywiście PHP, interpreter Pythona – (ja mam 2.6.1).

Instalacja i pierwsze uruchomienie:

   $ git clone git://github.com/facebook/phpsh.git
   $ cd phpsh
   $ sudo python setup.py install
   $ phpsh
   Starting php
   Install pcntl to enable forking on every command.
   type 'h' or 'help' to see instructions & features
   php>

Możliwości

Jakie możliwości ma phpsh? Lista tych ciekawszych poniżej. Zaznaczam, że niektóre z nich dostępne sa także w domyślnej konsoli PHP.

 • autocomplete za pomocą TAB (co ciekawe, nie chce u mnie działać)
 • historia poleceń – bez konieczności kompilacji PHP z readline
 • kolorowy output: zwracane wartości wyświetlane są na żółto, te z stdout na niebiesko, a stderr na czerwono
 • wbudowana dokumentacja (wystarczy wpisać d nazwa_funkcji)
 • łatwe includowanie i ponowne wczytywanie plików zewnętrznych (r functions.php)
 • szybkie wykonywanie poleceń za pomocą znaku = – nie trzeba pisać echo rand(1, 23) tylko = rand(1,23)

Więcej informacji znajdziecie na stronie projeku.

phpsh bez problemu zadziała na systemach POSIXowych, użytkownicy Windowsa możliwe, że będą musieli się trochę pomęczyć.

Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.