Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: kicaj, dodany: 10.07.2013 10:33, tagi: javascript

Nie raz każdy z nas przygotowywał formularz, gdzie musimy wprowadzić np. nazwę miejscowości. Problem dla Użytkownika jest to, że przy wprowadzaniu, nie określa on nam, o którą miejsowość chodzi - przecież mamy kilka miejscowości na świecie o nazwie London, czy w samej Polsce występuje dużo miejscowości np. o nazwie Nowa Wieś. Co zrobić, gdy chcemy za pomocą wprowadzonej nazwy wyświetlić ją na

Autor wpisu: batman, dodany: 06.07.2013 21:58, tagi: javascript

Poprzednim razem na wybitnie prostym przykładzie opisałem z czego składa się aplikacja Windows Store. Przyszła pora na opisanie cyklu życia aplikacji. Jeśli mieliście do czynienia z tworzeniem aplikacji na Windows Phone, zauważycie że aplikacje tworzone pod kątem Modern UI niewiele (…)

Read the rest of this entry »

Autor wpisu: Athlan, dodany: 05.07.2013 14:01, tagi: php.pl

Howdy! Recently I have faced the inconvenience that I have to develop parts of application beeing friendly-configurable on Linux and at the same time installing them on Windows is a nightmare.

What to do when do you develop on Windows, but you need the production environment based on Linux and you don’t want to buy server? Install Linux locally on Windows and run server on VirtualBox installed on Windows. The same story concerns the situation, when the production server have a lot of shit dependencies you don’t want to have on your developing environment, even it is Linux.

So how to connect VirtualBox Linux server from Windows?

 1. Download the VirtualBox and Linux distribution you want to install (.iso format will be convinience). I have coised Ubuntu, because of  rapid installation.
 2. Create a new virtual machine for your Linux. More info.
 3. Mount your .iso and install Linux on VirtualBox. Installation is really user-friendly.
 4. Now go to the setting of your virtual machine -> network adapters settings -> and change your network adapter to NAT. More info.
 5. Check if everything is ok, in particular that network adaper on virtual machine obtained the IP address. Just type:
  /sbin/ifconfig

  or:

  /sbin/ifconfig | grep addr

  Note the assigned IP address.

 6. Try to ping your virtual machine from host operating system, where VirtualBox is running:
  ping virtaul_machine_ip_address
 7. If everything is ok, your machines works mutualy. Now, install Open SSH server on your linux. For ubuntu:
  sudo apt-get install openssh-server
 8. Now, you can open the connection on your host device. On windows, you can use Putty for connect to the virtual machine’s command line.

My Ubuntu’s command line from Windows 8. Localy.

linux-windows8

Happy coddin’!

Autor wpisu: matipl, dodany: 05.07.2013 13:13, tagi: php

php-logoJak zapewne wiecie nie lubię mówić oczywistych-oczywistości. Ale kolejny raz spotykam „admina”, który uznaje wyłącznie oprogramowanie z pakietów.

W ogólności to dobre podejście, uznaje się że oprogramowanie dystrybuowane przez system pakietów w Linuksie jest sprawdzone, stabilne i bezpieczne.

Niestety system wydawniczy pakietów nie zawsze nadąża za rzeczywistością, lub nie przystaje do naszych specyficznych warunków.

Tym bardziej dotyczy to PHP oraz nginx. PHP ze względu na swój plan wydawniczy oraz specyfikę samego projektu. W wydaniach dystrybucyjnych najczęściej wszelkie dodatkowe moduły (np. PDO) są instalowane jako zewn. moduły, co wpływa na wydajność całego silnika. Dlatego najlepiej używane przez nas moduły od razu skompilować w core, a dodatki które są standardowo włączane – wyłączyć. Natomiast nginx to mimo wszystko młody projekt, który dość prężnie się rozwija, ale zdarzają się również spore wpadki. W maju 2013 roku okazało się, że wersje nginx 1.1.4-1.2.8, 1.3.9-1.4.0 posiadają sporą lukę bezpieczeństwa.

Zatem do dzieła. Pierwsza kompilacja środowiska może Wam trochę zająć, ale już kolejne aktualizacje (wczoraj ukazała się wersja PHP 5.4.17) zajmują około 5-10 minut.

Najpierw musimy pamiętać, aby nasz system operacyjny posiadał odpowiednie biblioteki, które są potrzebne do kompilacji poszczególnych aplikacji. W naszym przykładzie jest to Debian 6.0. Instalacja wymaganych zależności:

apt-get install make gcc g++ libxml2-dev zlib1g-dev bzip2 libbz2-dev libcurl4-gnutls-dev libjpeg62-dev libpng12-dev libfreetype6-dev libmcrypt-dev libmysqlclient-dev lemon libtidy-dev libxslt1-dev libpcre++-dev libssl-dev automake autoconf

Następnie ściągamy źródła PHP – http://php.net/downloads.php. Poniższe parametry konfiguracyjne powinny działać dla PHP 5.3/5.4/5.5 bez problemu.

Po rozpakowaniu źródeł w ichniejszym katalogu tworzymy sobie skrypt compile_php o zawartości:

make distclean
./configure \
--enable-fpm \
--enable-cli \
--enable-inline-optimization \
--disable-rpath \
--disable-ipv6 \
--enable-mbstring \
--enable-mbregex \
--with-mysql \
--with-pdo-mysql=mysqlnd \
--with-mysqli=mysqlnd \
--with-gettext \
--with-curl \
--with-zlib \
--with-zlib-dir=/usr \
--with-gd \
--with-jpeg-dir=/usr \
--with-png-dir=/usr \
--with-freetype-dir \
--enable-gd-native-ttf \
--enable-exif \
--enable-shmop \
--with-xsl=shared \
--enable-soap=shared \
--enable-sockets \
--enable-pcntl=shared \
--with-mcrypt \
--with-bz2 \
--with-tidy \
--with-pcre-dir \
--with-pear
make -j2
make install

Pierwsza linijka wyczyści nam projekt z poprzednich kompilacji. Następne to konfiguracja i kompilacja php (z obsługą php-fpm, php-cli, PDO, MySQL, GD, JPEG/PNG, mbstring, Exif, PEAR oraz kilka innych modułów).

Polecam zakomentować 2 ostatnie linijki, aby móc sprawdzić czy configure przebiegł poprawnie. Po make install nasza instancja PHP znajdzie się w /usr/local/php.

Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...

Autor wpisu: Tomasz Kowalczyk, dodany: 03.07.2013 11:46, tagi: php, doctrine

Pracuję od jakiegoś czasu nad projektami, w których istotną część stanowią (autorskie) konsolowe narzędzia do zarządzania wewnętrznymi procesami aplikacji. Aktualizacja danych, wysyłka maili, itp. – każdej operacji odpowiada polecenie i odpowiedni zestaw argumentów, dzięki czemu zamiast pisania kodu w pocie … #LINK#
Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.