Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: matipl, dodany: 22.06.2015 13:13, tagi: php

PHP - wspierane wersje 2015

2 dni temu zakończyło się aktywne wsparcie PHP w wersji 5.5.*. Od tego momentu będą łatane tylko błędy związane z bezpieczeństwem, sytuacja ta potrwa do czerwca 2016 (niespełna 12 miesięcy).

Dlatego uprasza się szanownych Klientów, aby dbali o bezpieczeństwo swoich aplikacji chociażby w najprostszy i najtańszy sposób jaki to możliwy – systematyczne aktualizacje PHP. A w wymaganiach dla nowych systemów podawać najnowszą stabilną wersję (PHP 5.6). Do tego należy zauważyć, że od PHP w wersji 5.3 migracja wzwyż nie powinna powodować negatywnych skutków. Większość migracji jest bezproblemowa, a dodatkowo zyskuje się zwiększenie stabilności* oraz szybkości działania aplikacji.

Dodatkowy plus korzystania z PHP 5.6 to deprecated jakie pojawią się Wam w logach i zyskacie kilka miesięcy na poprawki przed pojawieniem się PHP 7, w którym dane funkcje/możliwości zostaną całkowicie usunięte.

Kompilatory w ruch!

PHP: Supported Versions

Autor wpisu: kicaj, dodany: 14.06.2015 08:25, tagi: jquery

Jako, że Safari na iPad posiada własne efekty animacyjne, między innymi takie jak skaczące okno podczas przesuwania palcem w prawo/lewo (tzw. bouncing effect), to staje się to irytujące kiedy na stronie mamy slajder, w którym możemy przesuwać zdjęcia właśnie palcem. Efekt jest taki, że wraz z przesunięciem jednego zdjęcia w slajderze, cała zawartość strony, także jest przesuwana, by następnie

Autor wpisu: matipl, dodany: 12.06.2015 10:16, tagi: php

PHP 7

Kilka dni później niż zapowiadano, ale ukazała się pierwsza wersja alfa PHP7. Możecie ściągać, kompilować i testować.

Najważniejsze zmiany jakie się pojawiły:

  • Improved performance: PHP 7 is up to 2x as fast as PHP 5.6
  • Consistent 64-bit support
  • Many fatal errors are now Exceptions
  • Removal of old and unsupported SAPIs & extensions
  • The null coalescing operator (??)
  • Combined comparison Operator (<=>)
  • Scalar Type Declarations
  • Anonymous Classes

Zanim zaktualizujecie PHP najlepiej zapoznać się z wytycznymi przygotowanymi przez PHP Team, ponieważ jest sporo niekompatybilności w stosunku do PHP 5.*.

Download: PHP 7.0 Alpha 1

PS: Jeśli wcześniej nie kompilowałeś PHP – nie martw się, to prosta sprawa. Kiedyś przygotowałem mały przepis nginx + php – przepis na kompilację.

Autor wpisu: batman, dodany: 11.06.2015 16:00, tagi: php

Budowanie aplikacji wykorzystującej logowanie przy pomocy serwisów społecznościowych przestało być trudne, odkąd mamy do dyspozycji Socialite. Jest to pakiet pozwalający wykorzystać popularne serwisy społecznościowe jako warstwę autoryzującą użytkowników naszej aplikacji. W chwili obecnej wspierane są takie serwisy jak Facebook, Twitter, Github, Google oraz Bitbucket. Bez zbędnego przedłużania, bierzmy się do pracy. Na samym początku zaznaczę, iż podczas przygotowywania tego wpisu, korzystałem z Laravela 5.1. Zacznijmy od dodania Socialite do naszego projektu. Socialite dodajemy przy pomocy... [[ This is a content summary only. Visit my website for full links, other content, and more! ]]

Autor wpisu: kicaj, dodany: 09.06.2015 22:51, tagi: css

Jako, że RWD stało się już standardem w projektowaniu stron, a budowanie stron na tabelkach jest już mocno nieprofesjonalne, to do prezentowania danych należy używać jednak tabel. Jak zatem zbudować tabelę aby była prawidłowo wyświetlana np. na telefonie? Rozwiązanie są co najmniej dwa, a istniejącej tabeli zasadniczo nie trzeba przebudowywać. Poniżej zaprezentuje dwa rozwiązania dla poniższej

Autor wpisu: cichy, dodany: 06.06.2015 05:07, tagi: php

Jakiś czas się zastanawiałem nad sensownością tego wpisu. Composer to jedna z tych technologii która w mgnieniu oka zyskała wielką aprobatę środowiska programistycznego, dlatego też obawiałem się, że wpis dotyczący technologii która została po raz pierwszy udostępniona w 2012 roku może okazać się w ogóle bezużyteczny. Mam jednak nadzieję że nie do końca jest to prawdą i że wpis ten jednak komuś się przyda.

Tyle słowem wstępu, pierwszy wpis dotyczący Composera będzie czysto teoretyczny, następne powoli pokażą jakie możliwości ma to narzędzie i jak bardzo przydaje się nawet w najmniejszych projektach PHP.

1. Czym to właściwie jest

Jak wspomniałem we wstępie Composer po raz pierwszy został upubliczniony w 2012 roku i najprościej mówiąc jest to manager bibliotek dla języka PHP. Twórcy tego oprogramowania wzorowali się na takich narzędziach ja npm dla node.js czy builder dla ruby, wraz z nadejściem pierwszej wersji Composera programiści PHP dostali narzędzie które pozwala w poukładany sposób zarządzać bibliotekami i ich zależnościami.  Każdy kto spotkał się z PHP przed nazwijmy to „ery Composera” zapewne pamięta ile bólu i problemów sprawiało dodanie niektórych bibliotek do własnego kodu, zwyczajnie brakowało standardu. Nawet kiedy już standardy takie jak PSR-0 zaczynały być coraz bardziej popularne i przynajmniej ładowanie bibliotek stawało się coraz łatwiejsze, nie było narzędzia które pozwalałoby na szybki update do najnowszych wersji.

Podsumowując możemy opisać Composer jako uniwersalny manager bibliotek dla PHP

2. Jakie są zalety korzystania z Composera

Pamiętam moje pierwsze podejścia do tej technologii nie do końca byłem przekonany czy to dobra droga, dziś nie wyobrażam sobie pracy bez Composera chyba największą zaletą jest centralne repozytorium paczek Packagist.com na którym znajdziemy biblioteki napisane zgodnie ze standardami (a przynajmniej w dużej większości). Dodatkowo każda z tych bibliotek jest opublikowana na github więc możemy od razu podejrzeć listę issues popularność paczki jak i samemu zajrzeć w kod i sprawdzić czy odpowiada naszym wymaganiom (a jeżeli nie, możemy odpowiednią funkcję dopisać i stać się jednym z wielu użytkowników którzy pomagają przy rozwoju projektu).

Composer dostarcza również własny autoloader aktualnie wspierane standardy to PSR-0 i PSR-4. Dodatkowo mamy możliwość użycia automatycznego ładowania kodu który nie przestrzega wspomnianych standardów do tego posłuży nam mechanizm mapowania klas lub po prostu zwykłe dołączanie plików. Każdy z tych sposobów zostanie na pewno opisany w kolejnych częściach dotyczących korzystania z tego oprogramowania.

Kolejną zaletą jest możliwość utrzymywania możliwie najbardziej aktualnego kodu wszystkich dołączonych bibliotek wystarczy jedna komenda z linii poleceń aby nasz projekt zyskał najnowsze stabilne wersje wymaganych rozszerzeń.

Wracając jeszcze do ładowania klas warto wspomnieć że dostarczany autoloader pozwala nam używać również własnego kodu, dzięki przestrzeganiu standardów auto ładowania zyskamy na wydajności naszej pracy i czytelności projektu.

Następna rzeczą wartą uwagi jest fakt iż sam Composer nie ogranicza się tylko do Git i Packagist, możemy ręcznie definiować repozytoria możemy oczywiście stworzyć własne repozytorium i korzystać z niego przy projektach dzięki temu w łatwy sposób możemy zarządzać własnym prywatnym kodem i używać go w wielu projektach.

Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...

Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.