Autor wpisu: batman, dodany: 08.11.2010 08:00, tagi: php
Po zapoznaniu się z teorią chmur, nadeszła pora na zajęcia praktyczne. Na pierwszy ogień idą mechanizmy przechowywania danych, a dokładniej bloby.
Co to jest blob?
Blob (binary large object), jest dowolnym zestawem bitów (danych binarnych). W postaci bloba można przechowywać w Windows Azure dowolne pliki, takie jak zdjęcia, muzyka, wideo, archiwa zip, dokumenty tekstowe, itp.
Odrobina teorii
Mimo, iż napisałem, że przejdziemy do zajęć praktycznych, będę musiał jeszcze przez chwilę ponudzić.
Dane przechowywane w postaci bloba, umieszczane są w kontenerach. Kontener można porównać do katalogu na dysku, w którym znajdują się pliki (bloby). W przeciwieństwie do katalogów, kontenerów nie można zagnieżdżać. Rozwiązaniem tego problemu jest umożliwienie stosowania ukośnika (/) w nazwie bloba, co symuluje drzewo katalogów.
Do każdego kontenera oraz bloba można dołączyć metadane o maksymalnym rozmiarze 8kB w postaci klucz,wartość.
W przypadku Windows Azure bloby dzielą się na dwa rodzaje: block blobs oraz page blobs. Pierwszy rodzaj blobów podczas uploadowania do chmury dzielony jest na mniejsze elementy (bloki). Dzięki temu można równolegle uploadować wiele bloków na raz, co znacznie przyspieszy cały proces. Drugi rodzaj blobów umożliwia skorzystanie z czegoś, co nazywa się XDrive. Jest to wirtualny dysk, który umożliwia pracę z blobem tak, jakbyśmy pracowali z najzwyklejszym systemem plików.
Ostatnim tematem o jakim należy wiedzieć, jest bezpieczeństwo danych przechowywanych jako bloby. Jak już wspomniałem, bloby przechowywane są w kontenerach. Mogą one być prywatne lub publiczne. Bloby dziedziczą uprawnienia po kontenerach, w których się znajdują. Na szczęście mamy możliwość skorzystania z Shared Access Signatures. Dzięki SAS mamy wpływ na znacznie więcej parametrów, niż publiczny-prywatny. Przy jego pomocy możną określić, czy dostęp do danego bloba (lub kontenera) jest na zasadzie tylko odczyt, czy np odczyt-zapis.
Czas na praktykę