Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: sokzzuka, dodany: 04.11.2010 09:37, tagi: php

W jednym z ostatnich wpisów na php.internals Ilia Alshanetsky (release manager dla 5.2.x) zapowiedział wersje RC1 PHP 5.2.15 i 5.3.4 na połowę listopada. Wyraził też intencję by finalne wersję obu edycji pojawiły się w połowie grudnia. PHP 5.2.15 ma być ostatnim wydaniem z gałęzi 5.2.x i mają znaleźć się ostateczne poprawki błędów i bezpieczeństwa dla tego brancha.

Autor wpisu: Kamil, dodany: 03.11.2010 10:44, tagi: javascript

Jakiś czas temu pisałem o wchodzącej do przeglądarek technologii, jaką jest Web Workers. Nadszedł więc czas na opisanie kolejnej, trochę podobnej technologii – Server-Sent Events. Czym jest Server-Sent Events? Jest to API do wykonywania połączeń HTTP – wysyłania zdarzeń przez serwer do przeglądarki (komunikacja jednokierunkowa). Czyli mówiąc inaczej, jest to znajoma wszystkim komunikacja serwer-klient wywoływana [...]

Autor wpisu: matipl, dodany: 03.11.2010 07:43, tagi: php

Zend FrameworkBardzo szybko moje zapowiedzi z października się ziściły. Oto wczoraj wieczorem zespół Zend Frameworka wydał finalną wersję 1.11.0.

Jak pisałem już wcześniej głowną nowością jest obsługa urządzeń mobilnych przez ZF. Jest to tak naprawdę przymiarka do tego co będziemy mogli osiągnąć (alternatywne szablony, obrazki itp.).

W ekipie ZF pojawiło się wiele świeżości dzięki nowym osobom. I tak oto stworzono Zend_Cloud odpowiedzialne za obsługę SimpleCloud API (wsparcie dla Amazona i Windows Azure).

Jak wspominałem w październiku w tej wersji skupiono się bardzo na bezpieczeństwie. Naprawiono wiele miejsc z możliwymi dziurami do wykorzystania (np. za pomocą Remote Timing Attack).

Do tego dodano obsługę Dojo, SimpleDB, eBay Findings API.

W oficjalnej wersji zawarto również obsługę dodatkowych formatów konfiguracyjnych: Yaml i JSON. Programiści Zend Framework mają w wersji 1.11 morze możliwości do wykorzystania. I to jest piękne.

Download: Zend Framework 1.11.0

Autor wpisu: sokzzuka, dodany: 02.11.2010 10:18, tagi: php

Podczas ostatnich kilku dni na internalsach toczyła się dość jałowa dyskusja nad tym, czy należy zmienić przy błędzie parsera nazwę tokena T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM na T_DOUBLE_COLON. Samą dyskusję podniósł pewien anonimowy administrator, który zaczął się żalić, że początkujący użytkownicy zgłaszają się do niego ponieważ nie rozumieją o jaki błąd chodzi. Ta dyskusja ciągła się przez kilka dni i z merytorycznej prawie od razu przerodziła się w polityczną. Na szczęście niektórzy się opamiętali i potrafili wyciągnąć jakieś wnioski. Felipe Pena stwierdził, że najlepszym rozwiązaniem całego problemu będzie po prostu ogólnie nie wypisywać przy błędach parsowania nazw tokenów a powiązać je z ich rzeczywistą reprezentacją, tak dla T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM było by to ‘::’.

Niedługo po zakończeniu wątku z tokenami, Derick Rethans, który chyba powoli kreuje się na managera wydania 5.4, założył kilka wątków co do zmian w języku, które mają się znaleźć w 5.4. Zapowiedział również pierwszą alphę na 24-tego listopada. Zmiany, które miały by się znaleźć w tym wydaniu to dołączenie APC, traits, które już są w trunku od dawna i type hints. Zobaczymy co jeszcze tam się znajdzie bo widać, że temat jest rozwojowy.

Autor wpisu: batman, dodany: 01.11.2010 18:30, tagi: php

Kilka dni temu pisałem o wydaniu kolejnej wersji PHP for Android. Najciekawszą informacją (dla mnie) było dołączenie do tego wydania mojego frameworka o nazwie PFAf. Okazuje się, iż ów framework zaprezentowany został szerszej publiczności na konferencji PHP Barcelona 2010. Całą prezentację możecie obejrzeć pod adresem http://www.slideshare.net/ivmos/phpforandroid-en.

Prace nad PFAf trwają i jeśli macie jakieś pomysły na jego rozwój, jestem otwarty na wszelkie sugestie i propozycje.

Autor wpisu: Kamil, dodany: 30.10.2010 11:51, tagi: php

W niniejszym wpisie chciałbym się podzielić mechanizmem do zarządzania kanałami RSS/Atom. Jako, iż jest to bardzo pożądana funkcjonalność postaram się napisać coś łatwego w rozbudowie i zarządzaniu minimalnym nakładem pracy. Jak zapewne wiesz, mamy kilka protokołów do publikowania swoich kanałów z nowościami ze strony, m.in. RSS czy Atom. Postaramy się obsłużyć każdy z nich (i [...]

Autor wpisu: batman, dodany: 30.10.2010 08:00, tagi: php

Wczoraj (29.10) miała miejsce premiera najnowszej wersji projektu PHP for Android, którego celem jest umożliwienie programistom PHP tworzenia aplikacji na Androida. Wydanie to jest o tyle ciekawe, że wprowadza kilka wartych uwagi zmian.

Po pierwsze zaktualizowany został PHP do najnowszej wersji (5.3.3). Do PHP dodane zostało rozszerzenie openssl oraz usunięto zgłoszone wcześniej błędy. Najnowsza wersja PHP for Android działa na SL4A r3, a co za tym idzie, istnieje możliwość uruchamiania skryptów z “pulpitu” (nie wiem jak to się nazywa w Androidzie).

Najciekawszą z mojego punktu widzenia informacją, jest dołączenie do najnowszej wersji PFA mojego frameworka (PFAf) w wersji 0.1. Wydanie wersji 0.3 umożliwiło mi kontynuowanie prac nad PFAf, dzięki czemu wprowadziłem do niego kilka poprawek oraz usprawnień. Niedługo zacznę uzupełniać strony wiki oraz aktualizować polski opis na stronie projektu. Tym czasem będą musiały Wam wystarczyć plik źródłowe znajdujące się w repozytorium SVN. Katalog tags zawiera wszystkie stabilne wersje (poza najnowszą). W trunku znajdziecie aktualną stabilną wersję (wyjątkiem od tej reguły jest wersja 0.1, która znajduje się i w katalogu tags i w trunku), a w branches wszystkie wersje rozwojowe.

Ponieważ zbliża się nieco dłuższy weekend, na wszystkie pytania odpowiem dopiero w poniedziałek (ewentualnie we wtorek).

Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.