Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: batman, dodany: 11.06.2015 16:00, tagi: php

Budowanie aplikacji wykorzystującej logowanie przy pomocy serwisów społecznościowych przestało być trudne, odkąd mamy do dyspozycji Socialite. Jest to pakiet pozwalający wykorzystać popularne serwisy społecznościowe jako warstwę autoryzującą użytkowników naszej aplikacji. W chwili obecnej wspierane są takie serwisy jak Facebook, Twitter, Github, Google oraz Bitbucket. Bez zbędnego przedłużania, bierzmy się do pracy. Na samym początku zaznaczę, iż podczas przygotowywania tego wpisu, korzystałem z Laravela 5.1. Zacznijmy od dodania Socialite do naszego projektu. Socialite dodajemy przy pomocy... [[ This is a content summary only. Visit my website for full links, other content, and more! ]]

Autor wpisu: kicaj, dodany: 09.06.2015 22:51, tagi: css

Jako, że RWD stało się już standardem w projektowaniu stron, a budowanie stron na tabelkach jest już mocno nieprofesjonalne, to do prezentowania danych należy używać jednak tabel. Jak zatem zbudować tabelę aby była prawidłowo wyświetlana np. na telefonie? Rozwiązanie są co najmniej dwa, a istniejącej tabeli zasadniczo nie trzeba przebudowywać. Poniżej zaprezentuje dwa rozwiązania dla poniższej

Autor wpisu: cichy, dodany: 06.06.2015 05:07, tagi: php

Jakiś czas się zastanawiałem nad sensownością tego wpisu. Composer to jedna z tych technologii która w mgnieniu oka zyskała wielką aprobatę środowiska programistycznego, dlatego też obawiałem się, że wpis dotyczący technologii która została po raz pierwszy udostępniona w 2012 roku może okazać się w ogóle bezużyteczny. Mam jednak nadzieję że nie do końca jest to prawdą i że wpis ten jednak komuś się przyda.

Tyle słowem wstępu, pierwszy wpis dotyczący Composera będzie czysto teoretyczny, następne powoli pokażą jakie możliwości ma to narzędzie i jak bardzo przydaje się nawet w najmniejszych projektach PHP.

1. Czym to właściwie jest

Jak wspomniałem we wstępie Composer po raz pierwszy został upubliczniony w 2012 roku i najprościej mówiąc jest to manager bibliotek dla języka PHP. Twórcy tego oprogramowania wzorowali się na takich narzędziach ja npm dla node.js czy builder dla ruby, wraz z nadejściem pierwszej wersji Composera programiści PHP dostali narzędzie które pozwala w poukładany sposób zarządzać bibliotekami i ich zależnościami.  Każdy kto spotkał się z PHP przed nazwijmy to „ery Composera” zapewne pamięta ile bólu i problemów sprawiało dodanie niektórych bibliotek do własnego kodu, zwyczajnie brakowało standardu. Nawet kiedy już standardy takie jak PSR-0 zaczynały być coraz bardziej popularne i przynajmniej ładowanie bibliotek stawało się coraz łatwiejsze, nie było narzędzia które pozwalałoby na szybki update do najnowszych wersji.

Podsumowując możemy opisać Composer jako uniwersalny manager bibliotek dla PHP

2. Jakie są zalety korzystania z Composera

Pamiętam moje pierwsze podejścia do tej technologii nie do końca byłem przekonany czy to dobra droga, dziś nie wyobrażam sobie pracy bez Composera chyba największą zaletą jest centralne repozytorium paczek Packagist.com na którym znajdziemy biblioteki napisane zgodnie ze standardami (a przynajmniej w dużej większości). Dodatkowo każda z tych bibliotek jest opublikowana na github więc możemy od razu podejrzeć listę issues popularność paczki jak i samemu zajrzeć w kod i sprawdzić czy odpowiada naszym wymaganiom (a jeżeli nie, możemy odpowiednią funkcję dopisać i stać się jednym z wielu użytkowników którzy pomagają przy rozwoju projektu).

Composer dostarcza również własny autoloader aktualnie wspierane standardy to PSR-0 i PSR-4. Dodatkowo mamy możliwość użycia automatycznego ładowania kodu który nie przestrzega wspomnianych standardów do tego posłuży nam mechanizm mapowania klas lub po prostu zwykłe dołączanie plików. Każdy z tych sposobów zostanie na pewno opisany w kolejnych częściach dotyczących korzystania z tego oprogramowania.

Kolejną zaletą jest możliwość utrzymywania możliwie najbardziej aktualnego kodu wszystkich dołączonych bibliotek wystarczy jedna komenda z linii poleceń aby nasz projekt zyskał najnowsze stabilne wersje wymaganych rozszerzeń.

Wracając jeszcze do ładowania klas warto wspomnieć że dostarczany autoloader pozwala nam używać również własnego kodu, dzięki przestrzeganiu standardów auto ładowania zyskamy na wydajności naszej pracy i czytelności projektu.

Następna rzeczą wartą uwagi jest fakt iż sam Composer nie ogranicza się tylko do Git i Packagist, możemy ręcznie definiować repozytoria możemy oczywiście stworzyć własne repozytorium i korzystać z niego przy projektach dzięki temu w łatwy sposób możemy zarządzać własnym prywatnym kodem i używać go w wielu projektach.

Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...

Autor wpisu: batman, dodany: 28.05.2015 09:00, tagi: php

W zeszłym tygodniu dołączyłem do grona ambasadorów serwisu SitePoint. Serwis ten śledziłem od dłuższego czasu, niektóre artykuły wykorzystywałem jako merytoryczną pomoc podczas pisania na blogu, inne jako źródło ciekawych i co najważniejsze, aktualnych informacji. Forum, będące częścią serwisu, odwiedzałem rzadko, zwłaszcza że na chwilę obecną jest ono malutkie i dopiero się rozkręca. Stan rzeczy chcą zmienić jego administratorzy i przygotowali ciekawy konkurs. Zacznijmy od nagród. Główną nagrodą jest możliwość zamówienia drukowanej kopii dowolnej książki ze sklepu SitePoint, powerbank oraz... [[ This is a content summary only. Visit my website for full links, other content, and more! ]]

Autor wpisu: Michał Janicki, dodany: 20.05.2015 19:43, tagi: php

Dzisiaj poruszę temat stosunkowo prosty, ale bardzo ważny – chodzi o zarządzanie konfiguracją aplikacji internetowej. Jak wiadomo w 90% przypadków konfiguracja aplikacji (np. dane dostępowe do bazy) różnią się między środowiskiem produkcyjnym a developerskim jakie programista ma skonfigurowane na komputerze. Aby rozwiązać ten problem można napisać kilka linijek własnego kodu, który będzie odpowiadał za zarządzanie konfiguracją. Można także zaoszczędzić ten czas i użyć gotowego rozwiązania jakim jest phpdotenv, którego autorem jest Vance Lucas. Biblioteka ta jest portem rozwiązania PHP biblioteki dotenv napisanej w Ruby przez Brandona Keepersa. Spotkać ją można także we frameworku Laravel.

Cała idea działania biblioteki polega na umieszczeniu danych konfiguracyjnych w pliku .env, który będzie ładowany podczas uruchomienia aplikacji. Takie pliki nie powinny być commitowane do repozytorium ponieważ każda instancja naszej aplikacji powinna mieć swój własny plik .env.

Instalacja

Instalacji za pomocą Composera można dokonać następujący sposób:

php composer.phar require vlucas/phpdotenv

Plik .env

Teraz możemy stworzyć plik .env dodać do niego interesujące nas zmienne. Każdy wpis w pliku powinien mieć następującą strukturę:

NAZWA_ZMIENNEJ=wartość

Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...

Autor wpisu: matipl, dodany: 14.05.2015 11:28, tagi: php

PHPCon Poland - logo

Wiem, że wiele osób czekało na tą informację. To już potwierdzone – jest nowy termin PHPCon Poland i nowe miejsce. Kalendarze w dłoń!

Organizatorzy chyba corocznie obstawiają ilu z Was zechce wybrać się na największą imprezę dotyczącą PHP w Polsce. W zeszłym roku było to około 550 osób, więcej nie pomieścił hotel w Szczyrku. A na liście rezerwacyjnej czekało jeszcze 50-100 osób.

W tym roku górny limit wyniesie około 1000 miejsc! Do tego hotel o zwiększonym standardzie i lokalizacja w centralnej Polsce, około 70km od Warszawy.

Termin: 13-15 listopada 2015 Miejsce: Hotel Ossa Congress & Spa****, Rawa Mazowiecka

Jeszcze w tym miesiącu powinna ruszyć strona konferencji, a na przełomie maja/czerwca Organizatorzy otworzą Call for Papers. Szykujcie tematy :-)

Autor wpisu: bastard13, dodany: 12.05.2015 23:45, tagi: design, oop

Wszystko ma sens wtedy, gdy ma sens. Nie tworzysz kodu, którego nie potrzebujesz z kilku powodów. Po pierwsze, może się okazać, że go (o ironio!) nie będziesz potrzebował. Po drugie, dodajesz pracy sobie i innym, ponieważ ktoś musi o ten kod dbać, ktoś będzie go zapewne niejednokrotnie czytał, i tak dalej. Po trzecie, kod który jest niepotrzebny stwarza problemy ze zrozumieniem aplikacji, bo przecież „skoro ktoś to dodał, to jest potrzebne”. Nie zawsze jednak jest tak, że kod niepotrzebny nie jest nigdzie wykorzystywany. Zdarzają się sytuacje, gdy powstają metody, które co prawda są użyte, ale są jedynie elementem pewnej funkcjonalnej całości i same nie niosą nic poza potencjalnymi problemami. I o takich tworach chciałbym dzisiaj opowiedzieć.Czytaj więcej »
Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.