Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: stormfly, dodany: 15.06.2008 12:24, tagi: php

Poza zwykłymi użytkownikami, którzy odwiedzają nasze strony istnieją jeszcze roboty, które w większości przypadków analizują naszą stronę pod względem utworzenia danych do wyszukiwarek. Czasem chcemy wiedzieć czy wchodząca osoba to żywa istota czy też jakiś automat. Przedstawię w...

Autor wpisu: Athlan, dodany: 14.06.2008 00:50, tagi: framework, php

Dziś wydana została nowa wersja Vframe oznaczona numerkiem 2.3.1. Większe zmiany:

  • Możliwość tworzenia grup routingów za pomocą wyrażeń regularnych (grupowanie regułek, aby przyspieszyć działanie).
  • Automatyczne wczytywanie konfiguracji Vframe_Router_Advenced::PatternsBuild().
  • Wydzielenie głębi konfiguracyjnej dla kontrolerów (kontroler News_Admin_Vcontroller ma plik: /Configuration/Controllers/Admin/News.php).
  • Zaimplementowanie Cache_Engine (wzorzec fabryki) oraz silników: File, Memcache, APC.
  • Zaimplementowanie Image_Engine (wzorzec fabryki), silnik GD.
  • Zaimplementowanie Db_Layer (wzorzec fabryki), silniki MySQL, SQLite.
  • Zniesiona została stała V_APP oraz V_APP_REAL.
  • Dodanie nowego komponentu Vframe_Mail_Inbox (pobieranie poczty) oraz silnika Vframe_Mail_Inbox_Engine_Imap.
  • Zabezpieczenie unikalnego klucza sesji frameworka, dodanie V_APP_SESSION_HASH.
  • Zmiana struktury Exceptions oraz Interfaces - teraz klasy znajdują się w głównym pliku komponentu, nie posiadają wydzielonych plików.
  • Dodanie pluginu Vframe_Controller_Front_Plugin_Gzip.

Konieczne zmiany w aplikacji:

  • Pliki konfiguracyjne modelu Db_MySQL na Db_Layer_MySQL, analogicznie dla innych baz.

Zalecane zmiany:

  • Wszelkie define() zamienić na Vframe::_() (argumenty analogiczne) oraz załadować główny plik konfiguracyjny po frameworku (aby uzyskać funkcję statyczną _() ).
  • Usunąć V_APP_REAL.
  • Aby użyć pluginu Gzip: $oFrontController->Plugin(new Vframe_Controller_Front_Plugin_Gzip(6)); gdzie 6 to stopień kompresji, jeżeli null, wówczas domyślnie 6.

Linki:

Autor wpisu: Athlan, dodany: 09.06.2008 20:34, tagi: internet, php

Ostatnimi czasy pracuje nad dość dużym projektem. Jednym z punktów specyfikacji są fora dyskusyjne w grupach. Oczywiście pojawił się problem z nieprzeczytanymi postami. Jest kilka rozwiązań, każde ma swoje plusy i minusy:

  1. Sprawdzanie daty ostatniego postu na całym forum danej grupy. Pomysł zaczerpnięty z portalu nasza-klasa.pl, gdzie bok relacji użytkownik->forum zapisywana jest data ostatniego odwiedzenia forum. Jeżeli na forum jest nowszy post niż zapisana data - forum jest oznaczone jako nieprzeczytane. Minusem tego rozwiązania jest to, że działa bardzo ogólnikowo (nie wiadomo które tematy są nieprzeczytane, które nie - oznaczane jest tylko forum, w dodatku jeden raz).
  2. Korzystanie z historii przeglądarki przy użyciu stylu a:visited. Plus - łatwość implementacji, minusy - ogólnikowe, nie zawsze zadziała, amatorszczyzna (nie na taki projekt, rozumiem blog).
  3. Sposób z PHPBB: stworzenie relacji user->temat, gdzie zapisana jest data ostatniego czytania tematu. Plusy: możemy stwierdzić ostatnią wizytę co do konkretnego posta. Minusy: dużo syfu w bazie danych, wypadałoby dodać limit, np czyszczenie nieprzeczytanych for po ilości wątków oraz limit czasowy, czyszczone cronem lub przy innej okazji.

Po dłuższej analizie, zdecydowałem się na implementację trzeciego rozwiązania za pomocą tabeli:

  • handle_user (id usera),
  • handle_group (id grupy),
  • handle_thread (id tematu),
  • handle_time (czas ostatniej wizyty w temacie, defaultowo 0).

Autor wpisu: WojciechNaruniec, dodany: 01.06.2008 17:32, tagi: zend_framework

Ostatnio instalowałem aplikację opartą o Zend Framework na serwerze używającym oprogramowania IdeaWebServer i okazało się, że nie działają przekierowania: każda próba przekierowania za pomocą klasy Zend_Controller_Action_Helper_Redirector kończyła się błędem Internal Server Error 500. W pierwszej chwili pomysłałem że to wina serwera, ale błąd okazał się mieć źródło w samym ZF.

Autor wpisu: widmogrod, dodany: 30.05.2008 09:23, tagi: zend_framework, jquery

Form generator demoWykorzystane biblioteki: Zend_Form od Zend Framework i jQueryv0.3 - pierwsze publiczne wydanie (prezentacja)Jest to nowy projekt, który wykonuję w ramach zlecenia.Podstawową cechą tej aplikacji ma być (i mam nadzieje że jest ;)) intuicyjna możliwości tworzenia ankiet/formularzy, oczywiście bez wymaganej znajomości HTML przez użytkownika. Tak stworzony formularz ma być oddany w ręce potencjalnego klienta w celu wypełnienia i wysłania go na zdefiniowany adres e-mail.Po raz kolejny w wykonaniu projektu posłużyłem się biblioteką jQuery. Pierwszą opublikowaną na tym blogu aplikacją, w której również została użyta w/w biblioteka jest jQuery ankieter.Generowaniem formularzy zajmuje się świetny komponent od zend'a Zend_Form.Kolejnym zastosowaniem tego skryptu, które nota bene wynika z jego charakteru jest przyśpieszenie tworzenia projektu z ZF.

Autor wpisu: widmogrod, dodany: 28.05.2008 22:17, tagi: php, jquery

Internet ... co to było! pierwszy rok studiów stałe łącze, nieograniczone możliwości surfowania po sieci ... ach .. miło się to wspomina :)Pierwszy raz (...) yhym .. ;) pierwsza strona WWW powstała w okresie Szkoły podstawowej - ślad po niej zaginął.Pierwsza strona, od której zabawa zaczeła się na dobre to:http://x100help.za.pl (jeszcze działa! ach te darmowe hostingi ;])wykonana w: HTMLNastępnie kontynuacją były jej modyfikacjehttp://sghx100.za.pl - już wzobagacona w proste skryty PHPwykonana w: HTML, CSS, PHP(wstawki)Co to jest CMS? - też to chcę mieć! - zaczeło się powstała kolejna odsłona strony o samsung x100http://www.widoom-cms.freehost.pl/x100/ - oparta na prostym CMS-iewykonana w: HTML, CSS, PHP(CMS WiDooM v1)który napędzał też stronę:

Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...

Autor wpisu: nospor, dodany: 24.05.2008 12:31, tagi: php

Przedstawię tu faq odnośnie php. Niby dużo tego jest w sieci, jednak przeglądając fora i zadawane pytania, śmiem twierdzić, że za mało... albo ta nasza "młodzież" zaleniwa jest by do nich zaglądać... tak czy siak "dobrego" faq nigdy za duzo ;) 1) Złote myśli kubusia a php 2) Przygotowanie środowiska 3) Na localu działa ,na serwerze nie... - register_globals 4) Parsowanie zmiennych 5) Cannot add header information - headers already sent... 6) Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource - błąd zapytania 7) Wyszukiwarka - zapytanie zależne od zadanych kryteriów 8) Grupowanie wyników
Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.