Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: batman, dodany: 11.12.2016 15:13, tagi: internet

Dobrych kilka lat temu, lubiłem zaglądać na polskie strony poświęcone tzw. współczesnym technologiom, ponieważ oferowały one coś więcej niż suche fakty i oderwane od rzeczywistości „testy”. Dosyć często można było znaleźć rzeczowa opinię, kompletny test usługi, wartościowe komentarze do opisywanej usługi. Taki stan rzeczy utrzymywał się dosyć długo i spośród dostępnych źródeł informacji na temat nowych technologii, miałem co najmniej kilkanaście polskich. Do czasu. W mediach tzw. mainstreamu zaobserwowałem to już dawno i liczyłem, że nigdy nie trafi do blogów o tematyce IT.... [[ This is a content summary only. Visit my website for full links, other content, and more! ]]

Autor wpisu: cichy, dodany: 03.12.2016 06:25, tagi: css, javascript

Dziś wszystkie strony jakie powstają powinny być „responsywne” i wyświetlać się poprawnie na wszystkich urządzeniach począwszy od telewizorów / telebimów a na telefonach skończywszy. Takie podejście w 2016 roku nie powinno nikogo dziwić, jednak co ze starymi projektami, no cóż trzeba je przepisać według nowych zasad. Właśnie podczas pracy nad nową wersją jednego z projektów, którym zajmuje się w pracy, przyszło mi zmierzyć się z koniecznością użycia różnego kodu JavaScript w zależności od aktualnych styli używanych przez twitter bootstrap. W tym poście chciałbym przedstawić pokrótce jak można to osiągnąć za pomocą biblioteki Responsive Bootstrap Toolkit.

Biblioteka do której link umieściłem we wstępie jak sam jej opis mówi, jest narzędziem pozwalającym na łatwe kontrolowanie przepływu kodu JavaScript w zależności od aktualnie aktywnego „breakpointu”.

Można by zapytać czym w takim razie są owe breakpointy postaram się wyjaśnić to jak najdokładniej potrafię. Wyobraźmy sobie sytuację w której piszemy stronę internetową, jednak aby wyświetlała się ona poprawnie musimy mieć mechanizm pozwalający na ukrycie lub wyświetlenie niektórych elementów tylko i wyłącznie dla określonego rozmiaru ekranu, jest to naturalna potrzeba i większość frameworków CSS takich jak bootstrap taki mechanizm posiada.

Przykładowe breakpointy mogłyby wyglądać tak:

@media (max-width: 180px) {
.pokaz-dla-malych-urzadzen { display: block; }
.ukryte-na-malych-urzadzeniach { display: none; }
}
@media (min-width: 181px){
.pokaz-dla-malych-urzadzen { display: none; }
.ukryte-na-malych-urzadzeniach { display: block; }
}

podsumowując powyższy zapis oznacza, że dla ekranu o szerokości <=180 pikseli elementy z klasą pokaz-dla-malych-urzadzen mają ustawioną właściwość display na block dla ekranów o szerokości >=181 pikseli te same elementy będą ukryte (display:none) w zasadzie to cała teoria i magia owych breakpointów.

Przejdźmy zatem do rzeczy, co z kodem JavaScript, tutaj wkracza przytoczona przeze mnie biblioteka Responsive Bootstrap Toolkit.

Myślę że nie ma sensu rozwodzić się nad tym jak ta biblioteka działa, najważniejsze to stwierdzić o niej 2 zasadnicze rzeczy: po pierwsze biblioteka naprawdę działa, po drugie choć w nazwie biblioteki widnieje bootstrap to możemy jej używać z każdym frameworkiem CSS. Na stronie repozytorium, widnieją doskonałe przykłady tego jak biblioteki używać, więc uznałem, że nie ma sensu w przepisywaniu tego jeszcze raz.

Autor wpisu: batman, dodany: 12.11.2016 10:38, tagi: php

Na rynku mamy dostępny szereg narzędzi do zarządzania projektami. Nietrudno znaleźć firmę, która dostarczy kompleksowe rozwiązanie, wystarczy tylko za nie zapłacić. Jeśli mamy do dyspozycji duży budżet, wówczas koszt takiego narzędzia nie zrobi na nas wrażenia. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy chcemy zapanować nad niewielkim zespołem, a nasza firma (lub grupa znajomych) nie jest gotowa finansowo i organizacyjnie na rozwiązanie klasy enterprise. Na szczęście z pomocą przychodzą darmowe narzędzia, które wymieniłem w tytule – Trello, Toggl, Bitbucket oraz Bugsnag. Slack stanowi tutaj... [[ This is a content summary only. Visit my website for full links, other content, and more! ]]

Autor wpisu: Kamil Adryjanek, dodany: 05.11.2016 08:08, tagi: php

Tym razem w ramach warsztatów organizowanych przez Women in Technology zostałem zaproszony do poprowadzenia warsztatów z podstaw PHP. Warsztaty mają stanowić swojego rodzaju wprowadzenie do programowania w tym języku i przeznaczone są przede wszystkim dla osób początkujących. Krótka agenda pierwszego spotkania zostanie opublikowana w przyszłym tygodniu. Krótka agenda znajduje się poniżej. W przypadku dużego zainteresowania wydarzeniem możliwe jest również przeprowadzenie kolejnych zajęć z zagadnień bardziej zaawansowanych.

Warto wiedzieć, że:

Mimo że wydarzenie jest kierowane do kobiet, mężczyźni również są mile widziani, jeśli interesują ich tematy prezentacji. Choć wśród organizatorek są wyłącznie kobiety, nie znaczy to, że zamykamy się na panów. Publiczność na naszych warsztatach i spotkaniach jest zawsze mieszana, a panowie często występują u nas także w roli prelegentów.

Co w wolnym tłumaczeniu oznacza, że warsztaty są otwarte dla wszystkich – nie tylko dla kobiet (po więcej informacji odsyłam na stronę WiT ).

Warsztaty odbędą się 26 listopada 2016 r. w godzinach 9:00 – 13.00 w sali komputerowej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie przy ul. Bursaki 12. Udział w warsztatach jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja na wydarzenie poprzez formularz. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1409878192363220/.

Zakres zagadnień, które będę poruszał na warsztatach:

 • architektura klient-serwer;
 • jak działają dynamiczne strony internetowe;
 • wprowadzenie do PHP: składnia, instrukcje sterujące, tablice, formularze;
 • podstawy programowania obiektowego;

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam!

Artykuł Warsztaty z podstaw PHP – WiT Lublin pochodzi z serwisu Notatki Programisty.

Autor wpisu: matipl, dodany: 20.10.2016 17:39, tagi: php

Internet staje się pełny darmowych rzeczy. Niestety w większości są to materiały niewarte kliknięcia, a co dopiero pobrania. Ale czasami ktoś udostępni jeszcze coś wartościowego…

Wydawnictwo O’Reilly udostępniło sporo darmowych e-booków. Wśród reklamowych próbek, jest także sporo ciekawych pozycji dot. Javy, Python, PHP, bezpieczeństwa czy IoT. Uciążliwy jest tylko fakt, że każdą pozycję należy pobrać osobno i za każdym razem należy podać swoje dane (imię, nazwisko i e-mail). Tutaj znajdziecie książki:

Artykuł O’Reilly – darmowe ebooki pochodzi z serwisu Mateusz matipl Kamiński.

Autor wpisu: Kamil Adryjanek, dodany: 06.10.2016 00:15, tagi: php

W tym roku nareszcie udało mi się wygospodarować trochę czasu na przełomie września i października, dzięki czemu mogłem wziąć udział w największej konferencji branżowej dla programistów PHP: PHPCon, która w tym roku odbyła się w hotelu: „Hotel Ossa Congress & Spa” w niewielkiej miejscowości o tej samej nazwie, między Rawą Mazowiecką, a Białą Rawską (podobnie zresztą jak przed rokiem). O ile w konferencji: 4developers4developers od kilku dobrych lat uczestniczę regularnie, tak to był mój pierwszy PHPCon, stąd pomysł podzielenia się ogólnymi wrażeniami.

Organizacyjnie cała konferencja wypadła bardzo dobrze z drobnymi zgrzytami, które miały miejsce jeszcze przed samą konferencja i na samym starcie:

 • dość dziwna sytuacja z miejscami noclegowymi w hotelu (podobno nie był to odosobniony przypadek) – organizatorzy najpierw przyjeli zamówienie na wejściówki i hotel, by na tydzień przed konferencją poinformować, że niestety ale brakuje im miejsc i trzeba szybko zarezerwować nocleg w innym pobliskim hotelu. W tej sytuacji bardziej jednak doszukiwałbym się winy po stronie hotelu;
 • po dotarciu na miejsce w piątek rano byłem lekko zdezorientowany – nie znalazłem żadnych informacji na temat samej konferencji i jako, że to był mój 1 PHPCon trochę ciężko było mi się odnaleźć. Po rejestracji, która była dostępna od 15 dalej było już tylko lepiej;

Na duży plus warto wspomnieć o:

 • świetnym hotelu, który zaskoczył bardzo pozytywnie: ładne pokoje, bardzo dobre jedzenie (bez ograniczeń) i co najważniejsze prelekcje / warsztaty w tym samym miejscu (nie dotyczy to oczywiście osób z wcześniej wspomnianym problemem noclegowym). Nie wiem ilu dokładnie uczestników brało udział w tegorocznym PHPConie ale organizacja śniadań / obiadów / kolacji była bardzo dobrze przemyślana – czego nie można powiedzieć np: o obiadach w czasie 4developers;
 • miło zaskoczyła mnie również maskotka PHP w pakiecie startowym podczas rejestracji – mój dwuletni syn był zachwycony

  Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
  Czytaj dalej na blogu autora...

Autor wpisu: cichy, dodany: 16.09.2016 00:06, tagi: php, standardy

Zdaję sobie sprawę, że tytuł który jednocześnie jest parafrazą opisu konia z pierwszej polskiej encyklopedii może nie mówić wszystkiego. Wyjaśniając, kiedy mówimy o kodzie PHP (czy tez innym języku programowania) zazwyczaj automatycznie myślimy o jego składni, dostępnych narzędziach rozwiązaniach oraz łatwości rozwiązania problemu, który przed nami stoi, oczywiście nie ma w tym nic złego jeżeli piszemy szybkie narzędzie dla siebie wówczas sam pomysł na rozwiązanie problemu powinien wystarczyć.

Wydawałoby się że nie ma sensu prowadzić na ten temat dyskusji. Problem zaczyna się jednak gdy przystępujemy do pracy nad większym projektem, lub gdy przystępujemy do pracy grupowej, wtedy nie tylko działanie kodu się liczy. Aby nasza praca była skuteczna i łatwo przyswajalna przez innych członków grupy (czy też odbiorców) musimy zadbać o pewne standardy kodowania, które de facto na efekt końcowy działania programu nie mają żadnego wpływu (lub mają marginalny). Sam długo broniłem się przed standardami „globalnymi” prawdopodobnie, jedynym powodem odwlekania tego było po prostu lenistwo, bo skoro działa to po co to zmieniać. Od niedawna zacząłem jednak próbować ulepszyć swój sposób pracy, więc chcąc nie chcąc trafiłem na opis „Rekomendowanych Standardów” PSR-1 i PSR-2 i właśnie o nich chciałbym dzisiaj napisać.

PSR co ?

PSR to skrót od PHP Standard Recommendation jest to inicjatywa, której celem jest wyznaczenie standardów w dość chaotycznym świecie skryptów PHP. Oczywiście nietrudno wyobrazić sobie korzyści płynące z podążania za standardami, które są lub będą implementowane przez duże rzesze programistów, jak jednak wspomniałem we wstępie w moim przypadku decyzja o próbie standaryzowania swojego kodu, przyszła z trudem i o wiele później niż powinna, tak więc z tego miejsca zachęcam wszystkich do dalszej lektury postu i być może szybszej decyzji o zmianie stylu pisania własnych skryptów.

Wróćmy jednak do rzeczy, na stronie http://www.php-fig.org/ możemy znaleźć zakładkę Recomendations gdzie znajdziemy listę wszystkich „Rekomendacji” oraz ich stan, nas interesują w praktyce tylko te ze stanem Accepted , czyli rekomendacje zatwierdzone przez osoby mające głos. No tak mogłoby się wydawać, że wszystko pięknie ładnie, ale kim w ogóle są osoby głosujące, i tutaj robi się ciekawie. Okazuje się, że nie jest to wymysł jednego czy dwóch programistów, w głosowanie zaangażowani są programiści z przeróżnych projektów znanych większości z nas (Symfony, Joomla, Drupal itp.) pełną listę osób które mają prawo głosu można znaleźć tutaj ponadto każdy kto jest zapisany, na listę mailingową i/lub pojawia się na kanale IRC pomimo braku możliwości udziału w głosowaniu, nadal na równi z innymi może toczyć dyskusje na temat proponowanych zmian.

Jak widać struktura całego przedsięwzięcia została dobrze przemyślana i całość od jakiegoś czasu idzie w moim zdaniem bardzo dobrym kierunku. Na chwilę obecną w sekcji accepted rekomendacji, możemy znaleźć 7 pozycji. W tym poście chciałbym skupić się na omówieniu standardów PSR-1 i PSR-2

PSR-1

Standard PSR-1 został w skrócie opisany jako „Basic Coding Standard” czyli w wolnym tłumaczeniu, podstawowy standard programowania. W dużym skrócie zawiera on wytyczne dotyczące takich aspektów jak:

 • używany system kodowania (UTF-8 bez BOM)
 • używane tagi PHP w dokumentach (dozwolone są tylko tagi <?php i <?=)
 • nazewnictwo klas, przestrzeni nazw oraz stałych

Najciekawszy element tego standardu to nazwane w dokumentacji „Side Effects” czyli krótko mówiąc zasada mająca na celu uniknięcia sytuacji który jeden dołączony plik jednocześnie deklaruje np. klasę i wykonuje jakieś działanie. Na początku trzeba sobie to dokładnie ułożyć w głowie o co w tym chodzi, postaram się to opisać najjaśniej jak tylko potrafię

Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...

Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.