Autor wpisu: bastard13, dodany: 10.04.2013 14:32, tagi: design
Autor wpisu: JoShiMa, dodany: 10.04.2013 01:14, tagi: framework, kohana, mvc, php, skrypty
Autor wpisu: bastard13, dodany: 06.04.2013 12:21, tagi: oop
łatwo powiedzieć
W najprostszej i najkrótszej postaci definicja drugiej zasady SOLID, to: elementy systemu powinny być otwarte na rozszerzenia, ale zamknięte na zmiany. Proste, jasne i przejrzyste, czyż nie? No dobra, może nie takie jasne i przejrzyste, ale przynajmniej proste. Łatwo zapamiętać:) Może przesadzam z tym, że nie jest ona (definicja) równie przejrzysta jak prosta, bo w większości przypadków programista jest w stanie wytłumaczyć o co chodzi - "O to, żeby łatwo było rozszerzać bez mieszania w kodzie". Problemy zaczynają się wtedy, gdy docieramy do projektowanie czy też tworzenia kodu, bo to, co prosto powiedzieć, już wcale takie banalne w realizacji nie jest. Jak umożliwić rozwój, który nie wymaga zmian? Czytaj więcej »Autor wpisu: singles, dodany: 03.04.2013 21:42, tagi: css
Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Helion mam możliwość zrecenzowania ksiażki CSS3 Kaskadowe arkusze stylów. Ćwiczenia praktyczne, której autorem jest Witold Wrotek. Książka została wydana w roku 2013.
Uprzedzając – czy jest to artykuł sponsorowany? W jakiś sposób tak – książka zostanie u mnie. Czy moje opinie są sponsorowane? Zdecydowanie nie.
Treść
Na początku chciałbym wymienić plusy ksiażki (która posiada niecałe 180 stron):
- brak
Teraz czas na minusy.
Ja rozumiem, że tytuł ma przyciągnąć uwagę, ale kiedy w tytule mamy CSS3 (zwracam uwagę na wersję!), a na temat możliwości CSS w wersji trzeciej mamy może kilkanaście stron (cienie, trochę animacji, zaokrąglone rogi, column-count) to coś tutaj jest nie tak.
Ksiażka jest rozciągnięta na siłę – a pamiętajcie, że mówimy o 180 stronnicowej pozycji. Dla przykładu – nie rozumiem, po co w książce na temat CSS (tę „3″ pomińmy już milczenien) znajdują się screenshoty tego, jak załadować plik z dysku. Wydaje mi się, że osoba która sięga po taką ksiażkę raczej wie jak tego dokonać.
Większość przykładów w książce wygląda tak:
- Otwórz Notatnik
- Wpisz w nim kod:
- [kawałek kodu] (i za każdym razem „prawie-pełny”, tzn. są znaczniki html, head, body, nie ma za to title czy doctype’a)
- Rysunek pokazujący wynik działania kodu (to akurat słusznie).
Dodatkowo, mimo tego, że autor na samym początku ksiażki wspomina o różnych sposobach dołączania styli (link, style, czy też inline), to dalej przez całą ksiażkę ciągną się przykłady ze stylami w ramach znacznika style czy też inline. Dlaczego nie uczyć dobrych praktyk od samego początku?
I tak, nie ujrzycie w tej książce ćwiczeń pt. „stwórz layout, gdzie mamy menu po lewej o szerokości 30%, a resztę zajmuje treść strony”, za to znajdziecie ćwiczenie na temat „tęczowego obramowania”.
Autor wpisu: Kamil, dodany: 21.03.2013 20:19, tagi: javascript
Autor wpisu: Marek, dodany: 20.03.2013 11:35, tagi: php, zend_framework
PHPExcel to ciekawa biblioteka, która umożliwia generowanie / odczytywanie arkuszy kalkulacyjnych. Obsługiwane formaty to m.in. Excel (BIFF) .xls, Excel 2007 (OfficeOpenXML) .xlsx, CSV, Libre/OpenOffice Calc .ods, Gnumeric, PDF, HTML… Projekt zbudowany jest wokół standardu OpenXML Microsoftu.
Poniżej krótka instrukcja integracji PHPExcel z projektem napisanym z Zend Framework
1. Pobieramy najnowszą wersję biblioteki ze strony: http://phpexcel.codeplex.com/
2. W katalogu library naszego projektu umieszczamy:
- katalog PHPExcel
- plik PHPExcel.php
3. W pliku konfiguracyjnym application.ini dodajemy wpisy dla autoloadera:
autoloaderNamespaces[] = "PHPExcel_" autoloaderNamespaces[] = "PHPExcel"
I już możemy rozpocząć pracę z PHPExcel. Autoloader będzie pamiętał o załadowaniu odpowiednich klas za nas. Przykłady użycia biblioteki wkrótce.