Autor wpisu: singles, dodany: 16.05.2013 21:09, tagi: internet
Pamiętam, jak całkiem niedawno rozmawiałem ze znajomym na temat konferencji, i mówiliśmy, że fajnie byłoby mieć w Polsce dużą (bo w Szczecinie jest jeszcze WebClusters, aczkolwiek cytuję: „Nie taka skala działalności” :) konferencję poświęconą stricte zagadnieniom skalowalności i wydajności. Kilka miesięcy później od organizatora – Fundacji ProIdea – dowiedziałem się, że w Poznaniu odbędzie się pierwsza edycja Atmosphere Conference, gdzie na głównej stronie widnieje wielkimi literami: PERFORMANCE & SCALABILTY. Niestety, budżet konferencyjny wyglądał słabo, tak więc musiałem obejść się ze smakiem, licząc na streaming online.
Jednak na 3 dni przed konferencją spotkała mnie miła niespodzianka – otrzymałem wejściówkę od Marcina Majchrzaka z Allegro, tak więc w poniedziałek rano wyruszyłem w “daleką” (czyli 15 minut tramwajem) podróż na miejsce konferencji, mając nadzieję że moje “modły” zostały wysłuchane. Czy się udało? Nie jestem w 100% zadowolony, ale to nie znaczy też że jestem niezadowolony. Zapraszam do relacji.
PS. Żeby nie było – nie jestem niewdzięczny na zasadzie: “dostał wejściówkę i jeszcze narzeka”. Daleko mi do tego. Wierzę po prostu, że konstruktywny feedback to jest coś, czego oczekuje każdy organizator jakiegoś wydarzenia – niezależnie od jego wielkości.
Prelekcje
Bardzo krótko opiszę prezentacje które widziałem (z jednym wyjątkiem) w całości:
Scalling Agile@Allegro
Było o skalowalności, ale tej innej, mianowicie Krzysztof Dąbrowski opowiadał o tym, jak wprowadzali metodyki scrumowe w Allegro, oraz o tym, jakie błędy popełnili. Nie było „mięsa”, ale mimo wszystko prezentację uważam za całkiem ciekawą.
Infrastrcute for Startups
Dobrze poprowadzona prelekcja na temat tego, na czym skupiać się robiąc startup. W skrócie, najdrożsi są ludzie. Paul Hammond zwracał dużą uwagę na to, aby na początku istnienia startupu skupiać się na samym produkcie, a nie na takich rzeczach jak infrastruktura. Na własną serwerownię czas przyjdzie potem, kiedy już odniesie się sukces. Z tego co widzę, jest to dość popularne ostatnio podejście, z którym raczej się zgadzam. Dodatkowo padły nazwy kilku narzędzi, których Paul razem z kolegami używa w projekcie TypeKit. Slajdy znajdziecie tutaj.
Your CSS is a Mess
Prelegentem był Jonathan Snook, autor dość znanej w środowisku frontendowym ksiażki pt. SMACSS. Odniosłem wrażenie, że cała prezentacja była jako tako reklamówką tej pozycji, tym bardziej, że prawie w całości omówiony został rozdział „Core” z ww. pozycji.
Charity Platform Architecture
Jaka sama nazwa mówi, prezentacja skupiła się na opisie charytatywnej części Allegro. Ominął mnie początek, ponieważ zacząłem w drugiej sali, ale tamta prezentacja mnie nie wciągnęła, to też szybko przeszedłem tutaj.
Jeśli chodzi o merytoryczną zawartość prezentacji było OK, natomiast jeśli chodzi o prelegentów (co ważne, dwóch) – Marka Gawińskiego i Kamila Benedykcińskiego tutaj mam zastrzeżenia.