Autor wpisu: JoShiMa, dodany: 22.12.2016 00:50, tagi: mysql, php
Autor wpisu: zleek, dodany: 13.12.2016 09:00, tagi: css
Autor wpisu: batman, dodany: 11.12.2016 15:13, tagi: internet
Autor wpisu: cichy, dodany: 03.12.2016 06:25, tagi: css, javascript
Dziś wszystkie strony jakie powstają powinny być „responsywne” i wyświetlać się poprawnie na wszystkich urządzeniach począwszy od telewizorów / telebimów a na telefonach skończywszy. Takie podejście w 2016 roku nie powinno nikogo dziwić, jednak co ze starymi projektami, no cóż trzeba je przepisać według nowych zasad. Właśnie podczas pracy nad nową wersją jednego z projektów, którym zajmuje się w pracy, przyszło mi zmierzyć się z koniecznością użycia różnego kodu JavaScript w zależności od aktualnych styli używanych przez twitter bootstrap. W tym poście chciałbym przedstawić pokrótce jak można to osiągnąć za pomocą biblioteki Responsive Bootstrap Toolkit.
Biblioteka do której link umieściłem we wstępie jak sam jej opis mówi, jest narzędziem pozwalającym na łatwe kontrolowanie przepływu kodu JavaScript w zależności od aktualnie aktywnego „breakpointu”.
Można by zapytać czym w takim razie są owe breakpointy postaram się wyjaśnić to jak najdokładniej potrafię. Wyobraźmy sobie sytuację w której piszemy stronę internetową, jednak aby wyświetlała się ona poprawnie musimy mieć mechanizm pozwalający na ukrycie lub wyświetlenie niektórych elementów tylko i wyłącznie dla określonego rozmiaru ekranu, jest to naturalna potrzeba i większość frameworków CSS takich jak bootstrap taki mechanizm posiada.
Przykładowe breakpointy mogłyby wyglądać tak:
@media (max-width: 180px) { .pokaz-dla-malych-urzadzen { display: block; } .ukryte-na-malych-urzadzeniach { display: none; } } @media (min-width: 181px){ .pokaz-dla-malych-urzadzen { display: none; } .ukryte-na-malych-urzadzeniach { display: block; } }
podsumowując powyższy zapis oznacza, że dla ekranu o szerokości <=180 pikseli elementy z klasą pokaz-dla-malych-urzadzen mają ustawioną właściwość display na block dla ekranów o szerokości >=181 pikseli te same elementy będą ukryte (display:none) w zasadzie to cała teoria i magia owych breakpointów.
Przejdźmy zatem do rzeczy, co z kodem JavaScript, tutaj wkracza przytoczona przeze mnie biblioteka Responsive Bootstrap Toolkit.
Myślę że nie ma sensu rozwodzić się nad tym jak ta biblioteka działa, najważniejsze to stwierdzić o niej 2 zasadnicze rzeczy: po pierwsze biblioteka naprawdę działa, po drugie choć w nazwie biblioteki widnieje bootstrap to możemy jej używać z każdym frameworkiem CSS. Na stronie repozytorium, widnieją doskonałe przykłady tego jak biblioteki używać, więc uznałem, że nie ma sensu w przepisywaniu tego jeszcze raz.
Autor wpisu: batman, dodany: 12.11.2016 10:38, tagi: php
Autor wpisu: Kamil Adryjanek, dodany: 05.11.2016 08:08, tagi: php
Tym razem w ramach warsztatów organizowanych przez Women in Technology zostałem zaproszony do poprowadzenia warsztatów z podstaw PHP. Warsztaty mają stanowić swojego rodzaju wprowadzenie do programowania w tym języku i przeznaczone są przede wszystkim dla osób początkujących. Krótka agenda pierwszego spotkania zostanie opublikowana w przyszłym tygodniu. Krótka agenda znajduje się poniżej. W przypadku dużego zainteresowania wydarzeniem możliwe jest również przeprowadzenie kolejnych zajęć z zagadnień bardziej zaawansowanych.
Warto wiedzieć, że:
Mimo że wydarzenie jest kierowane do kobiet, mężczyźni również są mile widziani, jeśli interesują ich tematy prezentacji. Choć wśród organizatorek są wyłącznie kobiety, nie znaczy to, że zamykamy się na panów. Publiczność na naszych warsztatach i spotkaniach jest zawsze mieszana, a panowie często występują u nas także w roli prelegentów.
Co w wolnym tłumaczeniu oznacza, że warsztaty są otwarte dla wszystkich – nie tylko dla kobiet (po więcej informacji odsyłam na stronę WiT ).
Warsztaty odbędą się 26 listopada 2016 r. w godzinach 9:00 – 13.00 w sali komputerowej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie przy ul. Bursaki 12. Udział w warsztatach jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja na wydarzenie poprzez formularz. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1409878192363220/.
Zakres zagadnień, które będę poruszał na warsztatach:
- architektura klient-serwer;
- jak działają dynamiczne strony internetowe;
- wprowadzenie do
PHP
: składnia, instrukcje sterujące, tablice, formularze; - podstawy programowania obiektowego;
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam!
Artykuł Warsztaty z podstaw PHP – WiT Lublin pochodzi z serwisu Notatki Programisty.