Niezalogowany [ logowanie ]
Subskrybuj kanał ATOM Kanał ATOM

Autor wpisu: Piotr Śliwa, dodany: 29.03.2017 19:19, tagi: php

Ostatnio przygotowywałem pull requesta dla biblioteki typesafe/config - prosty ficzer. Okazało się, że po moich zmianach build na windowsach przestał przechodzić. Po czasochłonnej inwestygacji, debugowaniu i namierzaniu problemu, okazało się, że winowajcą jest tytułowy TimeZone.getDefault(). Gdy to odkryłem, uświadomiłem sobie dlaczego tak bardzo doceniłem niemodyfikowalne obiekty, brak side effectów i czyste funkcje.

W czym był problem? Pliki HOCON (format plików konfiguracyjnych wspierany przez tą bibliotekę) mogą includować inne pliki konfiguracyjne. Do odczytywania takich plików używana jest klasa URLConnection. W implementacji tej biblioteki wywoływana jest funkcja URLConnection.getContentType() aby sprawdzić jakiego typu plik jest wczytywany. Metoda ta pobiera nagłówki połączenia, w którym jest data ostatniej modyfikacji. Jeśli jest data, to trzeba ją sformatować. Klasa SimpleDateFormat używa domyślnej strefy czasowej, chyba że powiemy jej inaczej. TimeZone.getDefault(), wbrew sugestywnej nazwie i zasadzie najmniejszego zaskoczenia, ma side effect, a jak! Jak to, dlaczego? Bo może! Wywołuje bowiem System.setProperty("user.timezone", <strefa czasowa>) jeśli takie property nie jest jeszcze ustawione. Pech w tym, że typesafe/config wczytuje java propertisy robiąc w testach asercje na tychże wartościach. W zależności czy TimeZone.getDefault() było wcześniej wywołane i czy user.timezone było jawnie ustawione, testy mogły failować lub też nie (co też miało miejsce).

Autor wpisu: zleek, dodany: 09.03.2017 15:13, tagi: php

Sometimes we have to apply dynamic data (fetched from database) to form fields. Good example is to deliver an option to choose a preferred language during user registration. Let say we have two available languages on the begining, but we

Autor wpisu: Kamil Adryjanek, dodany: 09.03.2017 08:08, tagi: php, symfony

W lutym świtało dzienne ujrzała pierwsza oficjalna wersja aplikacji demo dla frameworka Symfony. Aplikacja demo istniała już wcześniej i była bardzo ciekawym żródłem z przykładami wykorzystania podstawowych możliwości Symfony – przede wszystkim dla osób nie znających tego frameworka – sam niejednokrotnie polecałem ją na szkoleniach dla początkujących z Symfony. W tym momencie demo ewoluowało, zostało dostosowane do nowości, które pojawiły się zarówno w ostatnich wersjach frameworkach oraz PHP i jest aktywnie rozwijane.

Aby wygenerować aplikację „demo” wystarczy z wiersza poleceń wprowadzić polecenie:

# using Symfony installer
symfony demo

wykorzystując do tego instalator Symfony, który możecie znaleźć tutaj.

Następnie należy załadować dane testowe by móc w pełni korzystać z aplikacji demo. I to wszystko – nie ma potrzeby wywyoływania dedykowanych komend dla danych testowych: zostały odpowiednio przygotowane podczas instalacji projektu demo.

Aplikacja posiada wszystkie podstawowe funkcjonalności jakie możemy znaleźć na blogu wraz z kodem zródłowym i obszernymi komentarzami:

 • możliwości przeglądania artyułów wraz ze stronicowaniem;
 • możliwość dodawania, edycji i usuwania artykułów z poziomu panelu administratora – dane dostępowe dostępne są po kliknięciu w link: „Przeglądaj panel administracyjny”;
 • możliwość dodawania komentarzy do artykułów – wymagane odpowiednie uprawnienia użytkownika;
 • formularz logowania i poziomy uprawnień użytkowników – dostęp do panelu admina wymaga wyższych uprawnień niż dostęp do częsci publicznej;
 • wielojęzyczność aplikacji;
 • RSS feed;

Dodatkowo aplikacja demo pokazuje w jaki sposób korzystać z zewnętrznych bundli (PagerFanta dla stronicowania), w jaki sposób definiować własne typy pól formularza (DatePicker, tagowanie artykułów), jak zarządzać uprawnieniami użytkowników czy też jak prawidłowo definiować realcji pomiędzy encjami w Doctrine2. Kod aplikacji demo znajduje się na GitHubie, gdzie można wysyłać propozycje nowych / brakujących funkcjonalności czy też zgłaszać błędy.

Artykuł Symfony: aplikacja demo pochodzi z serwisu Notatki Programisty.

Autor wpisu: Piotr Pasich, dodany: 22.02.2017 07:38, tagi: php

phpukPhpUK is a conference I have wanted to attend for a long long time. I had watched all the videos on youtube really carefully for the last few years and always got this weird feeling this might be one of the best and most important conferences in Europe. So, here I am. 3 totally different […]

Autor wpisu: Michał Janicki, dodany: 19.02.2017 22:45, tagi: php

W tym poście będę kontynuował rozpoczętą w ostatnim wpisie prezentację narzędzi do analizy statycznej kodu PHP.

Dzisiaj zajmę się tylko jednym narzędziem – chodzi mianowicie o PHP_CodeSniffer.

Tak naprawdę jest to zestaw dwóch skryptów. Pierwszy z nich to phpcs – oznacza on fragmenty kodu, które nie są zgodne z ustawionym standardem kodowania zaś drugi skrypt nazywa się phpcbf koryguje te nieścisłości. PHP_CodeSniffer można zainstalować zarówno za pomocą Pear jak i Composera. Sam projekt można znaleźć na GitHubie pod tym adresem.

phpcs

Przyszedł czas na krótką prezentację możliwości PHP_CodeSniffer. W tym celu stworzyłem plik TestSa.php zawierający klasę o tej samej nazwie:

<?php
class TestSa extends AnotherClass{
  function __construct($argument){
    if (true) {
      return true;
    }
  return false;
  }
}

Ja zainstalowałem PHP_CodeSniffera lokalnie w projekcie więc w CLI wpisuję następujące polecenie:

php vendor/bin/phpcs ./TestSa.php

Zamiast w konsoli wpisywać osobno polecenie dla każdego pliku (a w projekcie może być  ich naprawdę dużo) można zamiast adresu pliku podać adres katalogu, w którym znajduje się projekt.  Efekt działania tego polecenia jest podobny do tego na obrazku poniżej:

Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...

Autor wpisu: Michał Janicki, dodany: 29.01.2017 22:36, tagi: php

Jedna z ostatnich prelekcji na jakiej zjawiłem się podczas zeszłorocznego PHPCon była poświęcona statycznej analizie kodu. Bardzo lubię ten temat ponieważ odpowiedni zestaw narzędzi zarówno na komputerze jak i na serwerze CI jest bardzo pomocny w utrzymywaniu kodu aplikacji w dobrej kondycji. Często okazuje się jednak, że nawet doświadczeni programiści nie stosują albo nawet nie wiedzą co to jest statyczna analiza kodu.

W tym poście mam zamiar opisać te najprostsze wg mnie narzędzia do statycznej analizy kodu PHP bezpośrednio wspomagające sam proces programowania. W drugiej części opiszę narzędzie zwane PHP_CodeSniffer, w trzeciej PHP Mess Detector. Ostatnią czwartą części tego postu opiszę narzędzia, które służą do analizy całych projektów lub wspomagają np. migrację projektu na inną wersję PHP. Zanim jednak zajmę się samymi narzędziami warto było by odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie…

… czym w zasadzie jest ta „statyczna analiza kodu”

Najprościej rzecz ujmując jest to analiza kodu bez jego uruchamiania. Statyczna analiza kodu jest przeciwieństwem dynamicznej analizy kodu. Przykładowo jeśli używasz Xdebug lub podobnego narzędzia stosujesz właśnie analizę dynamiczną. Dzięki (dynamicznej analizie kodu) można np zerknąć co znajduje się w konkretnej zmiennej, sprawdzić lub zdiagnozować, w którym miejscu aplikacja zużywa najwiecej pamięci.

Analiza statyczna koncentruje się przede wszystkim na samym kodzie, na stylu kodowania, na utrzymaniu porządku w kodzie etc.

Linter

Jako pierwsze opiszę linter w PHP – czyli narzędzie, które mamy dostępne od razu po instalacji PHP. Jeśli nie wiecie dokładnie, czym zajmuje się linter możecie uzupełnić swoją wiedzę w tym miejscu. W skrócie jest to narzędzie, które oznacza podejrzane lub błędne fragmenty kodu.

W PHP aby uzyskać dostęp do lintera należy w CLI wpisać php -l a zaraz po tym ścieżkę do pliku, który chcemy poddać analizie. Oczywiście wpisywanie za każdym razem polecenia w CLI dla pliku, w którym wykonaliśmy jakąś zmianę byłoby bardzo męczące dlatego też istnieje szereg rozszerzeń różnych edytorów dla programistów takich jak Atom czy Sublime Text 3. Oczywiście nie tylko PHP posiada linter – odpowiednie rozszerzenia istnieją także dla JavaScript i innych języków.

PHP Copy/Paste Detector (phpcpd)

Kolejne narzędzie jest bardzo pomocne przy wykrywaniu powtarzających się fragmentów kodu czyli tzw copy/paste programming. Autorem PHPcpd jest Sebastian Bergmann najbardziej znany chyba z PHP Unit.

Samo narzędzie można zainstalować Composerem lokalnie w projekcie:

composer require "sebastian/phpcpd=*"

Czytaj dalej tutaj (rozwija treść wpisu)
Czytaj dalej na blogu autora...

Autor wpisu: Kamil Adryjanek, dodany: 29.01.2017 00:28, tagi: php

Pierwsza edycja warsztatów cieszyła się bardzo dużą popularnością, dlatego podjeliśmy decyzję o kontynuacji warsztatów z podstaw programowania w PHP. Tym razem warsztaty będą przede wszystkim dotyczyły zagadnień związanych z programowaniem obiektowym w PHP 5.X,

Warsztaty odbędą sie 11 lutego (sobota) 2017 r. w godzinach 9:00 – 12.30 w sali komputerowej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie przy ul. Bursaki 12. Udział w warsztatach jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja na wydarzenie poprzez formularz znajdujący się na fanpagu wydarzenia. Krótki plan warsztatów znajduje się poniżej.

Warto wiedzieć, że:

Mimo że wydarzenie jest kierowane do kobiet, mężczyźni również są mile widziani, jeśli interesują ich tematy prezentacji. Choć wśród organizatorek są wyłącznie kobiety, nie znaczy to, że zamykamy się na panów. Publiczność na naszych warsztatach i spotkaniach jest zawsze mieszana, a panowie często występują u nas także w roli prelegentów.

Co w wolnym tłumaczeniu oznacza, że warsztaty są otwarte dla wszystkich – nie tylko dla kobiet (po więcej informacji odsyłam na stronę WiT ).

Zakres zagadnień, które będę poruszał na warsztatach:

 • obiektowy elementarz;
 • programowanie zorientowane obiektowo;
 • wielokrotne wykorzystywanie kodu;
 • obsługa wyjątków;

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam!

Artykuł Warsztaty z programowania obiektowego w PHP – WiT Lublin pochodzi z serwisu Notatki Programisty.

Wszystkie wpisy należą do ich twórców. PHP.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów.