Autor wpisu: matiit, dodany: 13.07.2013 15:21, tagi: php
Wszystkie wpisy z serii:
W dzisiejszej części przedstawię Ci jak skonfigurować połączenie z bazą danych, jak stworzyć i wykonać migracje. O tym jak w Laravel są obsługiwane relacje między tabelami i kilka innych rzeczy będzie następnym razem.
Co mamy do wyboru
Tak na prawdę moglibyśmy użyć dowolnej bazy danych jaka jest obsługiwana przez PHP. Do niektórych jednak Laravel oferuje nam ogromne wsparcie. Możemy wybierać spośród min. PostgreSQL, MySQL, sqlite3 i pewnie jeszcze z jakiejś o jakiej zapomniałem. Dziś skupimy się na sqlite. Sqlite praktycznie nie wymaga żadnej konfiguracji, a mimo to oferuje na prawdę spore możliwości (nie porównujemy jej jako konkurenta MySQL, tym bardziej PostgreSQl, ale jak na tak mały silnik i prostotę użycia – możliwości są spore).
Skonfigurowanie sqlite3
Odpalmy do edycji plik app/config/database.php. Znajdzmy linijkę
'default' => 'mysql',
i zmień ją na
'default' => 'sqlite',
I to tyle konfiguracji, na prawdę.
Teraz zajmiemy się…
Migracjami
Co to są migracje? Już spieszę z odpowiedzią. Migracje są to pliki z opisem zmian w strukturze bazy danych. Nie oszukujmy się, nigdy za pierwszym razem nie stworzymy pełnej, dobrej, ostatecznej struktury naszej bazy danych. Dzięki migracjom – jeśli czegoś zapomnieliśmy – po prostu dopisujemy kolejną migrację. Migracje możemy wykonywać (po kolei wg daty powstania migracji). Możemy cofać ostatnią, cofnąć wszystkie. Możemy tak na prawdę robić dużo rzeczy z nimi
Jakaś tabela
Wymyślmy sobie jakiś przypadek tabeli, może dwóch, jednak jednej, będzie przejrzyściej. Jaki obiekt chcemy rzeczywisty chcemy opisać? Samochód! Stwórzmy tabelę przechowującą samochody. Na razie niezbyt skomplikowaną oraz jak ktoś bardziej oczytany to stwierdzi, że tabela jest też nie znormalizowana, no ale cóż – się poprawi (albo nie).
Wybierzmy jakieś pola dla tej tabeli – zróbmy to maksymalnie prosto.