Autor wpisu: zleek, dodany: 06.06.2013 10:14, tagi: javascript, jquery
Autor wpisu: Diabl0, dodany: 03.06.2013 14:20, tagi: php
Przed chwilą straciłem prawie dwie godziny walcząc z instalacją php-imagick na maku. Aby zaoszczędzić sobie (i innym) podobnego problemu w przyszłości gotowa solucja:
- port install php-imagick Zainstaluje nam wszystko co potrzebne
- ln -s /opt/local/include/ImageMagick-6 /opt/local/include/ImageMagick/ Brak tego dowiązania zmarnował mi tyle życia…
- pecl install imagick
Ważne pytanie: Please provide the prefix of Imagemagick installation [autodetect] : /opt/local
… Build process completed successfully Installing ‚/usr/include/php/ext/imagick/php_imagick.h’ Installing ‚/usr/include/php/ext/imagick/php_imagick_defs.h’ Installing ‚/usr/include/php/ext/imagick/php_imagick_shared.h’ Installing ‚/usr/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-20090626/imagick.so’ install ok: channel://pecl.php.net/imagick-3.0.1 configuration option „php_ini” is not set to php.ini location You should add „extension=imagick.so” to php.ini
- edytujemy /etc/php.ini i dodajemy na końcu: extension=”/usr/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-20090626/imagick.so” (ścieżka może się różnić, będziecie ją mieli pod koniec pecl install:
I to tyle. Niby takie proste, a jednak upierdliwe.
Autor wpisu: bastard13, dodany: 03.06.2013 09:14, tagi: design
czy warto pisać testy przed implementacją?
Testowanie samo w sobie przynosi korzyści, zazwyczaj w dłuższej (oby:) perspektywie czasu, ale prędzej czy później jesteśmy w stanie dostrzec ich wartość i nieraz oddychamy z ulgą, gdy widzimy, że ludzie pracujący nad kodem przed nami, poświęcili trochę czasu na napisanie solidnych zestawów. Lecz o zaletach posiadania testów już pisałem ostatnio (tutaj i ciąg dalszy :). I o ile z tym, że posiadanie testów przynosi korzyści i jest to jedna z tych rzeczy, którą wielu programistów chce praktykować nie kłóci się nikt, o tyle nie wszyscy widzą jakikolwiek sens w pisaniu testów przed implementacją. Że niby sprawia, że kod jest lepszy, że jeszcze raz myślimy o problemie, że patrzymy na niego od innej strony, itp., itd.Problem z tymi wszystkimi stwierdzeniami jest taki, że to są jedynie oklepane zwroty, którymi karmią nas bardziej doświadczeni, mądrzejsi znawcy tematu, którzy powołują się na własne doświadczenie i którym powinniśmy zaufać. I ja wcale nie twierdzę, że nie mają racji, czy też nie neguję ich kompetencji, ale człowiek (a programista też człowiek :) woli uczyć się na własnych błędach. Przynajmniej do momentu, gdy nie zobaczy konkretnego przykładu, który pokazuje mu, że jednak jest tak, jak podpowiada starszy kolega.Czytaj więcej »Autor wpisu: matiit, dodany: 30.05.2013 20:49, tagi: php
Na sam początek muszę przeprosić za tygodniowy dwutygodniowy poślizg w publikacji tej części, aczkolwiek – nie mówiłem, która sobota (jednak czwartek), mam nadzieję, że nikt nie stracił chęci do nauki frameworka php laravel, a jeśli stracił, to może odzyska (dziwne zdanie wyszło).
Bez zbędnych słów
W poprzedniej części pozostawiłem Cię z zadaniem napisania widoków do naszej aplikacji. Oczywiście możliwości ich napisania jest nieskończenie wiele, przedstawię tylko te, które ja przygotowałem – jeśli masz trochę inne – nie szkodzi, nie ma najlepszej wersji. Nie zwracaj proszę uwagi na poprawność html itd, nie o tym jest ten wpis. Tak wyglądają 2 pliki widoku dla naszej aplikacji w Laravel. Ja te pliki nazwałem (od lewej) wynik.blade.php i skroc.blade.php. Ponownie – pomijam, że powinno się trzymać angielskiego nazewnictwa – wpis jest po polsku i w tym samym języku są pliki. Na początek zajmijmy się plikiem skroc.blade.php. Ten plik będzie odpowiedzialny, za przyjęcie od użytkownika linka do skrócenia. Mamy tam element input ale tak na prawdę jest to bez sensu ponieważ nie mamy żadnego formularza. Pokażę Ci teraz przekształcony plik z użyciem klasy Form z Laravel 4. Możesz przez chwilę się porozpływać nad pięknem Laravelowego kodu
Budowanie prostego formularza w Laravel 4
Dodałem też kod routingu. Jedyne co robi – to wyświetla nasz widok. Należy się kilka słów wyjaśnienia co do nowego kodu (kod to php mieszany z blade – tak się nazywa system szablonów z Laravel).
{{ Form::open() }} {{ Form::text('link') }} {{ Form::submit('Skróć') }} {{ Form::close() }}
Kod jest tak przejrzysty, że nie ma za bardzo czego tłumaczyć. Może jedynie Form::text. Jest to skrót do inputa o typie text. Parametr jest nazwą tego inputa. Tak wygląda kod wygenerowany przez ten widok:
Należy się wyjaśnienie przy tym długim ciągu znaków. Jest to ukryty element formularza generowany przez Laravel dla zapobiegania przed atakiem typu CSRF (do wygooglania, to też nie jest tematem tego artykułu, chciałbym tłumaczyć jak najdokładniej, ale na prawdę się nie da ). Co do formularza. Zauważ, ze metodą jest POST (możemy to zmienić przekazując odpowiedni parametr do metody open() ). Spróbuj kliknąć w Skróć. Powinieneś dostać bardzo ładny error Powinien wyglądać mniej więcej tak:
Widzimy najważniejsze czyli „MethodNotAllowedHttpException”. Dzieje się tak dlatego, że dla obecnego adresu URI nie zdefiniowaliśmy routingu dla metody POST (w routes.php mamy tylko wpis dla / dla GET. Naprawmy ten błąd! Wystarczy takie 3 linijki.
Dzięki temu – po kliknięciu w skróć zobaczymy wygenerowany plik skroc.blade.php. Fajnie, prawda?
Autor wpisu: matipl, dodany: 29.05.2013 18:25, tagi: php
Wychodzi mała hipokryzja – zawsze odradzam korzystanie z phpMyAdmin i z podobnych narzędzi. Jeśli już musicie korzystać to polecałem ostatnio Adminera. Ale warto nadmienić, że kolejny kamień milowy został osiągnięty w phpMyAdmin.
Nowa wersja phpMyAdmin oznaczona jako 4.0 to przede wszystkim nowy interfejs, który został przepisany. Mówiąc dobitniej zaczęto korzystać z Javascript zamiast korzystać z HTML-owych ramek. Poprawiono również import/export plików oraz połatano sporo błędów.
System zapewne nadal jest dziurawy i jeśli nie będziecie aktualizować phpMyAdmin to pewnego dnia ktoś to wykorzysta. Jeśli mimo wszystko jesteście ciekawi jak prezentuje się nowy manager, twórcy udostępnili wersję demo. Polecam również pełny changelog.
Autor wpisu: Kamil Adryjanek, dodany: 23.05.2013 13:42, tagi: php, symfony, symfony2
W czwartek 6 czerwca 2013 o 16:15 na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej, już po raz drugi będę miał przyjemność poprowadzić wykład w ramach projektu: „Zdobądź wiedzę z Performance Media”. Temat mojegowykładu nie uległ zmianie, wprowadziłem jedynie drobne zmiany / poprawki w samej prezentacji: „Ewolucja projektowania aplikacji w PHP na bazie frameworka Symfony2″.
Dla przypomnienia poniżej znajduje się krótka agenda:
- Ewolucja PHP. Krótka historia, ekosystem, co nowego w PHP?
- Dlaczego Symfony2? Przegląd najważniejszych i najciekawszych możliwości frameworka;
- Symfony2 w praktyce. Mini przegląd popularnych Bundli + CMS w 5 minut.
Wszystkich zainteresowanych tematem PHP / Symfony2 serdecznie zapraszam!
Więcej informacji na temat samych wykładów można znaleźć na stronie: Wykłady Performance Media
zp8497586rq